Zemsta za miliard

Opublikowano: 5 grudnia 2016

„Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta to wyśmienity dramat z elementami czarnego humoru z doborową obsadą, którą tworzą Halina Łabonarska, Małgorzata Niemirska i Adam Ferency. Można go oglądać w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Anna Arwaniti

Premiera sztuki odbyła się w 1956 r. w Zurychu i okazała się światowym sukcesem. Autor, korzystając z klasycznego motywu, pokazuje mechanizm działania pokusy i pyta, jak daleko można posunąć się dla pieniędzy. „Wizytę” nazwałbym absurdalną, formalną komedią z elementami dramatu – mówi reżyser Wawrzyniec Kostrzewski. – W lekkiej formie zostały w niej podjęte trudne i nieśmiertelne tematy: zemsta, moralność, mechanizm ulegania pokusie. Sztuka pyta o cenę systemu wartości i na ile jest on prawdziwy, a na ile deklarowany. Odzwierciedla problemy niezwykle aktualne. Jak szybko społeczeństwo pod wpływem obietnic i manipulacji ulega degradacji moralnej? Jak łatwo zaciera się granica pomiędzy sprawiedliwością a zemstą?

Mieszkańcy niegdyś świetnie prosperującego, a od pół wieku zubożałego miasteczka Güllen oczekują wizyty miliarderki Claire Zachanassian, która spędziła w nim swoje młodzieńcze lata. – To współczesna businesswoman światowego formatu, polityk, kobieta niemal nieśmiertelna, twarz wielkiej korporacji – mówi reżyser. – Przyjeżdża po latach i rozpoczyna swoistą kampanię wyborczą w amerykańskim stylu. Mieszkańcy mają nadzieję na wsparcie finansowe, nie wiedzą, że Claire szuka zemsty za wyrządzone jej z przeszłości krzywdy. Ta poważana starsza pani składa mieszkańcom Güllen szokującą propozycję: oferuje im miliard w zamian za zabicie Alfreda, który upokorzył ją i doprowadził do opuszczenia przez nią miasteczka. Claire, pozostawiona bez środków do życia, znalazła się w burdelu.

Czeka 45 lat na zemstę, sama chce wymierzyć sprawiedliwość. Czy mieszkańcy zgodzą się na propozycję za cenę dobrobytu? – Pojęcie, które jest wspólnym mianownikiem z polską rzeczywistością, to „sprawiedliwość” – dodaje Kostrzewski. – Zarówno w sztuce Dürrenmatta, jak i dziś odmieniane przez wszystkie przypadki i coraz częściej utożsamiane z zemstą. Mam poczucie, że dziś też żyjemy w społeczeństwie odwetu. W Polsce trudno o wybaczenie, a zemsta często staje się lekko zakamuflowanym elementem politycznej strategii, narzędziem modelowania państwa, społeczeństwa, narodu. Ten znakomicie skonstruowany dramat kryminalny pokazuje naturę ludzką, pełną chciwości, zakłamania i obłudy. Minęło 60 lat od premiery, a tematyka sztuki jest ciągle żywa i wyjątkowo aktualna.

Fot. Maksymilian Rigamonti, autor layoutu: Wrzeszcz&Magenta

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Amadeusz
Jako artysta, jako muzyk, Mozart wydaje się istotą „...
Człowiek z La Manchy
„I nigdy, przenigdy, nie przestawaj marzyć. Ale bacz...
Letni Przegląd Teatru Dramatycznego
Wakacje to doskonały czas, by nadrobić zaległości teatralne....
Teatr Dramatyczny HAMLET
Rok 2019 będzie dla nas rokiem obchodów 70-lecia Teatru Dram...
Teatr Dramatyczny - Letni Przegląd 2018
Letni Przegląd to 25 tytułów i 44 przedstaw...