Ziemowit Poznański

Ziemowit Poznański – Zachować ostrość widzenia

Opublikowano: 13 grudnia 2022

W naszej praktyce najczęściej spotykamy się z zaćmą, jaskrą oraz zwyrodnieniem plamki, związanym z wiekiem lub retinopatią cukrzycową. We wszystkich przypadkach kluczem do pomyślnego leczenia jest wczesne wykrycie − mówi dr Ziemowit Poznański, specjalista chorób oczu z Ośrodka Okulistyki Klinicznej SPEKTRUM we Wrocławiu

Według raportu WHO ponad 2,2 mld ludzi na świecie ma problemy z widzeniem, a chorych wciąż przybywa. Z czego to wynika?

Ziemowit Poznański Żyjemy coraz dłużej i nieuchronnie dotykają nas problemy ze wzrokiem charakterystyczne dla zaawansowanego wieku. Jednocześnie oczekujemy coraz lepszego komfortu i jakości widzenia. Jeszcze jakieś 100 lat temu nikogo nie dziwiło, że 50-letnia seniorka rodu niedowidzi. Teraz jest to osoba w kwiecie wieku, która pracuje zawodowo, chce cieszyć się życiem i oczekuje pełnej ostrości wzroku. Tymczasem po 45. roku życia zaczynają się problemy z widzeniem z bliska, trzeba zacząć nosić okulary, często pojawiają się choroby oczu związane z wiekiem, np. zaćma. Im większe zanieczyszczenie środowiska, tym więcej przypadków zmian zwyrodnieniowych w plamce żółtej. Im gorsze odżywianie, tym więcej osób otyłych, a z otyłością i wiekiem wiąże się ryzyko cukrzycy, a więc i retinopatii cukrzycowej. Genetyka też nie jest bez znaczenia. Ponadto badania wskazują, że coraz większe obciążenie dzieci nauką oraz spędzaniem wolnego czasu przy komputerach czy telefonach komórkowych prowadzi do wzrostu rozwoju krótkowzroczności.

Jak często powinniśmy kontrolować wzrok?

Ziemowit Poznański Przynajmniej raz w roku. Badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie chorób we wczesnych stadiach i często na uniknięcie poważnych, nieodwracalnych konsekwencji. Pacjenci często twierdzą, że mają świetny wzrok, dopóki nie zaczną czytać liter z tablicy.

Jakie choroby oczu występują w Polsce najczęściej?

Ziemowit Poznański Podobnie jak w pozostałych krajach rozwiniętych w naszej praktyce najczęściej spotykamy się z zaćmą, jaskrą oraz zwyrodnieniem plamki, związanym z wiekiem lub retinopatią cukrzycową. We wszystkich przypadkach kluczem do pomyślnego leczenia jest wczesne wykrycie. Z zaćmą, choć jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny, radzimy sobie z najlepszym rezultatem. Technologia tak bardzo poszła do przodu, że już półgodzinny, bezbolesny zabieg jest w stanie przywrócić nam pełną ostrość wzroku, często nawet w pierwszej dobie po operacji. Bezpieczeństwo zabiegu oraz zaawansowanie technologii implantów soczewkowych sprawia, że metoda ta staje się coraz popularniejsza u osób, które nie mają zaćmy, ale chcą pozbyć się wady wzroku, zwłaszcza jeśli chcą uwolnić się od okularów do czytania. Także w przypadku usunięcia zaćmy czy refrakcyjnej wymiany soczewki dyskomfort po zabiegu jest minimalny, a powrót do normalnego funkcjonowania bardzo szybki. Jedynie osoby pracujące ciężko fizycznie lub uprawiające sporty proszone są o bardziej oszczędzający tryb życia przez kilka tygodni po zabiegu. Z kolei kluczem do leczenia AMD lub jaskry są systematyczne kontrole okulistyczne oraz leczenie farmakologiczne. W przypadku retinopatii cukrzycowej również ścisła współpraca z diabetologiem.

Czy metody leczenia i sprzęt w polskich klinikach są porównywalne do tych stosowanych na Zachodzie?

Ziemowit Poznański Gdy bywam w zagranicznych klinikach okulistycznych w Wielkiej Brytanii, w Niemczech czy we Włoszech, odnoszę wrażenie, że nasze wyposażenie nie odbiega od klinik zachodnich, często w prywatnych placówkach mamy wręcz nowocześniejsze aparaty. W dziedzinie diagnostyki nasza klinika ma najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt. Podobnie jest z laserami do korekcji wzroku. Pod względem wiedzy też nie możemy mieć kompleksów, wręcz przeciwnie − jesteśmy na bieżąco z wszystkimi nowymi metodami leczenia.

Rozmawiała Anna Kowalska

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
prywatna opieka medyczna
Opieka medyczna może działać w oparciu o dwie formuły. Pierw...
antykoncepcja hormonalna
Środki antykoncepcyjne zapewniają kobietom możliwość...
dna moczanowa
Kwas moczowy jest to organiczny związek chemiczny stanowiący...
przerost migdałków
Przerost migdałków u dzieci jest powszechną dolegliwością, k...
badanie rentgenowskie
Badanie rentgenowskie to jedno z częściej wykonywanych badań...