Jak zintensyfikować prace w obszarach B+R?

Opublikowano: 12 marca 2016

Wzrost innowacyjności to jedno z największych wyzwań krajowej gospodarki. W związku z tym potrzebuje ona odpowiednich bodźców, które przyczynią się do intensyfikacji prac w obszarach badawczo-rozwojowych. Co zatem należy zrobić, aby zmotywować przedsiębiorców do zwiększenia działań w tych obszarach?

Według raportu KPMG ponad połowa (57 proc.) średnich i dużych firm deklaruje, że prowadzi lub zleca prace badawczo-rozwojowe. Ich właściciele, decydując o uruchomieniu projektu B+R, biorą pod uwagę przede wszystkim prawdopodobieństwo sukcesu i korzyści finansowe, wartość możliwej do pozyskania dotacji oraz koszt projektu. Z kolei dla dużych przedsiębiorstw najistotniejsza jest możliwość podniesienia poziomu technologicznego, zaś dla małych i średnich przedsiębiorstw kluczowe okazuje się prawdopodobieństwo powodzenia i sukcesu projektu. Potencjał polskiego sektora badawczo-rozwojowego jest znaczny. Kwestią otwartą pozostaje, jakie działania należy podjąć, aby go odpowiednio wykorzystać.

Co motywuje?

Według danych pochodzących z raportu firmy PwC 28,4 proc. badanych do czynników najbardziej zachęcających do intensyfikacji działań badawczo-rozwojowych zalicza pozyskanie większej możliwości w zakresie bezzwrotnych dotacji na projekty B+R. Jako drugi najczęściej podawany czynnik przedsiębiorcy wskazywali na ulgi podatkowe z tytułu prowadzenia prac B+R (21,2 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się takie bodźce, jak: większa elastyczność i dynamika w działaniu jednostek naukowych i badawczych (16,9 proc.), większa dostępność kadry zdolnej do realizacji i zarządzania projektem B+R (13,6 proc.), krótsze i tańsze procesy pozyskiwania praw własności przemysłowej, tj. patenty, wzory użytkowe i przemysłowe (11,4 proc.).

Co decyduje?

Jak pokazują dane zawarte w raporcie KPMG, elementarnym źródłem finansowania prac B+R są środki własne przedsiębiorstw, z których korzysta aż 98 proc. firm przemysłowych, które prowadzą lub zlecają projekty badawczo-rozwojowe. Większość średnich i dużych przedsiębiorstw przeznacza na tę działalność między 1 a 5 proc. swoich przychodów. Drugim najczęściej wykorzystywanym źródłem finansowania jest pomoc publiczna – korzysta z niej 48 proc. firm, które angażują się w B+R. Przedsiębiorstwa otrzymują głównie dotacje na inwestycje oraz na działalność badawczo-rozwojową.

Stosunkowo często do finansowania prac B+R (część inwestycyjna) wykorzystywane są także kredyty i leasing urządzeń. Co zatem przeważa o zainicjowaniu prac badawczo-rozwojowych? Według danych pochodzących z raportu PwC ważnym determinantem jest prawdopodobieństwo sukcesu samego projektu, na co wskazało 14 proc. ankietowanych. Za równie ważne przyczyny podjęcia tego typu działalności uznano koszt projektu (13 proc.), możliwość podniesienia poziomu technologicznego spółki (12,7 proc.) czy możliwość wejścia na nowe rynki z celu pozyskania nowych klientów (11,9 proc.).

Zwiększenie nakładów w działalność badawczo-rozwojową jest konieczne dla wzrostu konkurencyjności krajowej gospodarki, a także rozwoju innowacyjnych rozwiązań i produktów. Stworzenie odpowiednich warunków do szerokiego rozwoju sektora B+R to jedno z największych wyzwań państwa. Z kolei implementowane zmiany powinny odnosić się do zagwarantowania pewnych ulg podatkowych, prawa własności przemysłowej oraz szkolnictwa wyższego.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
rynek dóbr luksusowych
KPMG przedstawiło raport pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsc...