Mniszek lekarski

Zioła, które warto zbierać wiosną

Opublikowano: 11 czerwca 2020

Wiosna jest okresem, w którym natura budzi się do życia. Ten piękny czas jest także ceniony przez miłośników ziół, gdyż właśnie w szczególności wiosna pozwala nam na zbiory roślin leczniczych, które możemy stosować na surowo, suszyć, bądź też przyrządzać na ich bazie soki, syropy, czy maceraty. Warto zatem udać się do lasu bądź wybrać miejsce dalekie od zanieczyszczeń i skorzystać z dobrodziejstw natury. Które wiosenne zioła są najbardziej wartościowe, a jednocześnie łatwo rozpoznawalne i dostępne?

MNISZEK LEKARSKI

Mniszek lekarski wykorzystywany jest w ziołolecznictwie dawna i wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Surowcem leczniczym jest zarówno korzeń, liść jak i kwiat. Różnią się one nieco składem fitochemicznym, wszystkie jednak łączy obecność substancji aktywnych zwanych terpenami. Ponadto mniszek lekarski jest bogaty w związki takie jak garbniki, inulina i fitosterole.

Mniszek lekarski może wspomagać leczenie chorób takich jak:

  • cukrzyca;
  • zaburzenia trawienia;
  • choroby wątroby;

Ponadto mniszek, dzięki zawartości inuliny reguluje gospodarkę węglowodanową, spowalnia wchłanianie cukru i hamuje apetyt. Wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze oraz wspomaga leczenie infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych.

Jak możemy wykorzystać mniszka lekarskiego?

W związku z tym, że mniszek jest rośliną jadalną, możemy dodawać go do sałatek oraz urozmaicać nim różne potrawy. Może być stosowany na surowo, smażony oraz gotowany. Przy wystąpieniu problemów skórnych można go dodawać do kąpieli. Najbardziej jednak ceniony jest syrop z mniszka lekarskiego. Łagodzi kaszel i wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Jest bogactwem witamin i minerałów. Zawiera m.in.:

  • witaminy: A,B,C,D;
  • minerały: potas, magnez, krzem oraz żelazo;
  • oraz substancje takie jak: garbniki, flawonoidy, triterpeny i inne.

Do przyrządzenia tego syropu potrzebujemy:

świeżych kwiatostanów mniszka (300-500 sztuk, czyli tyle, ile zmieści się w litrowym garnku po delikatnym ugnieceniu kwiatów);

  • 1 litr wody;
  • 1 kg cukru;
  • sok z 2 cytryn;
  • opcjonalnie kilka gałązek świeżego tymianku;

Przeciwwskazaniem do stosowania syropu z mniszka jest cukrzyca, gdyż zawiera on dużą ilość cukru. Nie jest on również zalecany osobom chorującym na wrzody żołądka.

Syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny

PĘDY SOSNY

Młode pędy sosny są doskonałym surowcem leczniczym głównie dzięki zawartości soli mineralnych, węglowodanów i witaminy C. Na ich bazie najlepiej przyrządzić syrop (zasypując cukrem), który wykazuje działanie wyksztuśne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. W okresie wzmożonej podatności na zachorowania może stanowić doskonałą alternatywę dla leków syntetycznych. Syrop z pędów sosny zalecany jest przy:

  • przeziębieniu;
  • kaszlu;
  • chrypce;
  • zapaleniu gardła i oskrzeli;
  • dreszczach;
  • katarze;
  • osłabieniu.
Sok z brzozy

Sok z brzozy

LIŚCIE I SOK Z BRZOZY

Zarówno liście, jak i sok z brzozy stanowią doskonałe remedium na wiele problemów zdrowotnych. Ze świeżych oraz suszonych liści można sporządzać napar, który wykazuje działanie moczopędne, detoksykacyjne oraz immunostymulujące. Poza tym zalecany jest w przypadku zaburzeń metabolicznych, oczyszcza wątrobę i nerki i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Sok z brzozy stanowi bogactwo witamin oraz istotnych dla zdrowia składników odżywczych. Jest przede wszystkim doskonałym wsparciem układu odpornościowego, ale także oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów. Sok z brzozy ma także zastosowanie w kosmetyce. Wywiera korzystny wpływ na stan cery i włosów.

Jak go pozyskać?

By pozyskać sok brzozy, należy w pniu drzewa wywiercić dziurkę (ok. 3-4 cm). Potrzebna nam będzie również rurka. Jedną jej część wkładamy w wywiercony otwór, a drugą do butelki (np. po wodzie mineralnej). Warto pamiętać, by butelka była szczelnie zakręcona, gdyż w innym przypadku mogą wlecieć do niej owady. Średnio w ciągu doby można uzyskać ok. 5 litrów soku. Jeśli nie uda nam się go spożyć w ciągu kilku dni, to można go zamrozić.

To oczywiście zaledwie kilka przykładów roślin, które warto zbierać w okresie wiosennym. Nie możemy także zapomnieć o pokrzywie, babce lancetowatej czy kwiatach bzu. Warto wykorzystać piękną, wiosenną pogodę na zbiór ziół pamiętając, by poszukiwać ich w miejscach dalekich od zanieczyszczeń. Wiosna jest okresem, w którym jesteśmy mniej podatni na infekcje, warto jednak dokonywać zbioru ziół, uzupełniając domowe, ziołowe apteczki. Z pewnością jesienią i zimą napary czy syropy ziołowe przyjdą nam z pomocą, gdy zdrowie odmówi posłuszeństwa.

Kamila Małek 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...