Bacopa

Zioła na pamięć i koncentrację: Bacopa Monnieri

Opublikowano: 25 października 2021

Bacopa to soczysta bylina, która rośnie naturalnie w wilgotnych lub mokrych miejscach, takich jak granice nawadnianych pól, strumieni, kanałów wodnych i studni. Pochodzący z Indii, Indochin, Sri Lanki i wysp maskareńskich Mauritius, Reunion i Rodrigues, ten rodzaj — składający się z 56 gatunków — kwitnie w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata.

Chociaż najczęściej występuje na niższych wysokościach, bacopa może również rosnąć na wysokościach do 700-900 metrów (2296-2952 stóp) w zachodnim i środkowym Nepalu. W Bangladeszu bacopa występuje na obszarach przybrzeżnych, ugorach i polach ryżowych. W Chinach występuje w pobliżu wody, wilgotnych miejsc i piaszczystych plaż poniżej 1100 metrów (3280 stóp) w prowincjach Fujian, Guangdong, Guangxi, Hainan i Yunnan; rośnie również na wyspie Tajwan.

Bacopa produkuje kwiaty i owoce przez cały sezon wegetacyjny. Kwiaty mają 5 płatków białych do jasnoniebieskich lub fioletowych, z 1 płatkiem większym od pozostałych. Zarówno liście jak i torebki nasienne są mięsiste i gładkie. Wszystkie części rośliny są używane leczniczo, świeże lub suszone. W tradycyjnych indyjskich systemach medycyny (Ajurweda, Siddha i Unani) preparaty są przygotowywane głównie z całej suszonej rośliny (korzeń, łodyga, liść, kwiat i owoc). Farmakopea Stanów Zjednoczonych (USP) opublikowała jednak monografię standardów jakości suplementów diety, w której wyszczególniono tylko suszone łodygi i liście.

Chociaż oficjalne teksty ajurwedyjskie jasno mówią, że Brahmi to sanskrycka nazwa bacopy (cała roślina), podczas gdy Mandukaparni to sanskrycka nazwa gotu kola (cała roślina), Mandukaparni jest również regionalną nazwą używaną dla bacopy odpowiednio w językach hinduskim i kanadyjskim. a oba materiały roślinne są nazywane Brahmi w języku urdu, pośród innych porozumień w językach narodowych. Bacopa można jednak łatwo rozpoznać zarówno na podstawie cech morfologicznych, jak i testu chemicznego.

Historia i znaczenie kulturowe Bacopa Monnieri

Bacopa monnieri (synonimy: B. monniera, Herpestis monniera, Moniera cureifolia, Lysimachia monnieria, Gratiola monnieria, Bramia monnieri i Bramia indica) jest powszechnie nazywana Brahmi w medycynie ajurwedyjskiej, Jal Brahmi w Unani medycyna, Pirammi Valukkai w medycynie Siddha, oraz liczne nazwy wernakularne na subkontynencie indyjskim i poza nim. Sanskryckie imię Brahmi oznacza „poszerza świadomość”.

Bacopa nazywa się Brahmi w następujących językach: asamski, hindi, malajalam, marathi, orija, sanskryt i urdu (zwany także Jal Brahmi w urdu). W pendżabskim nazywa się Brahmibuti; w języku tamilskim Brahmi vazhukkai; a w języku bengalskim Brahmishak.

Walory zdrowotne Bacopa Monnieri

Bacopa jest ważnym składnikiem kilku preparatów ajurwedyjskich i jest uważana za zioło Rasayana (rasa: pierwotna tkanka lub osocze; ayana: ścieżka), które, jak się uważa, zapobiegają starzeniu się, przywracają młodość, zapobiegają chorobom, promują zdrową długowieczność i wzmacniają życie, mózg i umysł.

Cała roślina (łącznie z korzeniem) jest używana w tradycyjnej medycynie indyjskiej w wielu różnych schorzeniach. W systemie medycyny ajurwedyjskiej bacopa jest wskazana w leczeniu chorób skóry, gorączki, obrzęków, anemii, zwiększonej częstotliwości i zmętnienia moczu oraz zaburzeń psychicznych.

W medycynie Siddha stosuje się go na zaparcia, bolesne oddawanie moczu (dyzuria), obrzęki, osłabienie nerwowe i słabą pamięć, oraz w medycynie Unani do leczenia osłabienia mózgu i nerwów. Przeczytaj też, jakie zioła poprawiają pamięć i koncentrację.

W szczególności liście stosuje się w leczeniu osłabienia (braku lub utraty siły), załamania nerwowego, owsików i innych stanów o niskiej adynamiczności (charakteryzujących się utratą siły lub wigoru).

Okład z gotowanej rośliny (części nadziemne i korzeń) stosuje się w leczeniu dzieci z ostrym zapaleniem oskrzeli i innymi rodzajami kaszlu. Zarówno świeży sok, jak i pasta z liści są stosowane miejscowo w celu złagodzenia bólu stawów w stanie zapalnym, w szczególności bólu stawów spowodowanego zapaleniem stawów.

W Nepalu świeży sok stosuje się w leczeniu oparzeń. Mieszkańcy Bhil z Radżastanu przykładają ugotowane liście na brzuch kobiet, które niedawno rodziły, aby złagodzić ból poporodowy, a podgrzane liście są używane jako okłady na obrzęki.

W Maharashtra mieszkańcy plemienia wierzą, że jąkanie można wyeliminować, jedząc 5 liści dziennie przez okres 1. miesiąca.

Uwarunkowania prawne Bacopa Monnieri

W krajach, w których systemy medycyny ajurwedyjskiej, siddha i/lub unani są częścią krajowego systemu opieki zdrowotnej (np. Bangladesz, Indie, Malezja, Pakistan, Sri Lanka), bacopa jest regulowana jako aktywny składnik produktów leczniczych i recept.

W Australii Therapeutic Goods Administration reguluje bakopę jako aktywny składnik wymienionych leków z zatwierdzonymi ajurwedyjskimi oświadczeniami dotyczącymi stosowania, w tym „Bacopa monnieri ma tradycję stosowania w medycynie ajurwedyjskiej w przypadku osłabienia pamięci. Może to pomóc w normalnym funkcjonowaniu pamięci.

Chociaż nie jest sklasyfikowany jako ogólnie uznawany za bezpieczny (GRAS) do stosowania w produktach spożywczych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), jest akceptowany jako składnik suplementu diety zgodnie z postanowieniami Ustawy o suplementach diety o zdrowiu i edukacji z 1994 r. Jako takie, w USP dostępne są monografie standardów jakości, które zawierają specyfikacje dla suszonych łodyg i liści zawierających nie mniej niż (NLT) 2,5% glikozydów triterpenowych, a także sproszkowany ekstrakt z łodyg i liści w stężeniu 10–20:1 – Zakres stosunku leku do ekstraktu.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



  • Antek pisze:

    Na pamięć Kozieradka nie nadaje się do używania jak cenisz sobie nie wytykanie przez ludzi bo śmierdzi pot po niej więc odradzam! Szałwia wcale nie działa! Natka pietruszki na mnie nie działało. Yerba mate śmierdzi szambem, a smak peta w ustach zniechęca mocno. Kawa przywraca koncentracje czasowo. Poza tym meliska, rumianek na uspokojenie wyciszenie i obniża koncentracje! Czerwona herbata nie sprawdza się, a w nadmiarze szkodzi. Zielona daje tylko wyciszenie spokój i bywa w nadmiarze rakotwórcza. Tabletki sesja to jakieś panaceum w cale nie działa, a płaci się sporo! Polecam unikać napoje gazowane, fastfood – obniża koncentracje znacząco. Słonina obniża poziom intelektu i sprawność mózgu – pamięć, a nawet zwiększa efekt postępującego alzcheimera i parkinsona! DObry jest magnez na drgawki, wyspanie na pamięć, kapusta na stabilizację hormonalną u kobiet, gdy zawodzi koncentracja. Ale dla mężczyzn mam niespodziankę mieszankę którą polubi każdy! Efektem jest zwiększenie koncentracji, pamięci, zwiększenie długości przyrodzenia, zwiększeniu prędkości czytania ze zrozumieniem, chroni przed wczesnym łysieniem i siwieniem, zwiększenie elastyczności mięśni – także dobre dla sportowców biegaczy! Mieszanka ziołowa od zaprzyjaźnionego farmaceuty z Japonii – stosowana przez aktorów, polityków, przedsiębiorców i vipów! Wszędzie tam, gdzie trzeba mieć przytomny umysł! Skład: – 1 łyżka miłorzębu Biloba, 2 łyżki mięty, 3 łyżki wierzbownicy i szczypta żeńszeniu. Parzyć jak herbatkę i pić 2 razy dziennie -z rana i przed spaniem. Tak przez okrągły miesiąc. Efekt u mnie odczuwalnej poprawy był po 17 dniach. Używam już 9 miesięcy i jest spoko. Podczas kuracji nie należy pić piwa bo rzekomo niweczy efekt. Tylko dla mężczyzn!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...