złoto inwestycyjne

Złoto inwestycyjne – możliwość dobrego ulokowania pieniędzy

Opublikowano: 26 lipca 2024

Posiadając wolne środki finansowe, warto pomyśleć o inwestycjach, które mogą stać się zabezpieczeniem na “czarną godzinę”. Taką propozycją mogą okazać się złote sztabki, złote monety bulionowe, czyli inwestycyjne złoto. Jest to ciekawe rozwiązanie inwestycyjne, które nie jest obciążone dużym ryzykiem utraty na wartości. Oto kilka wskazówek dla osób przymierzających się do inwestycji.

Czym jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne na Allegro budzić może zainteresowanie wielu osób. Nie każda jednak osoba będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, z czym ma tak naprawdę do czynienia. Jest to złoto, które kupuje się fizycznie. Może to być sztabka złota, ale także moneta bulionowa (np. z Orłem Bielikiem, Krugerrand). Jeżeli ktoś chciałby znaleźć dokładną definicję złota inwestycyjnego, musiałby zajrzeć do Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, czyli w Ustawie o podatku VAT. To dzięki tamtejszym zapisom można również poznać szczegółowe wytyczne na temat tego, jakie m.in. muszą być sztabki złota (próba co najmniej 995).

Inwestowanie w złoto – czy to się opłaca?

Złote sztabki lokacyjne stanowią jedną z najpopularniejszych form prezentów, które wręcza się nie tylko osobom dorosłym, ale niekiedy nawet dzieciom. Czy wynika to z pewnej mody, czy jest to sprytnie pomyślany sposób na inwestycję?

Okazuje się, że wiele osób zdaje sobie sprawę, iż w dzisiejszych niepewnych czasach (np. epidemia, stale rosnąca inflacja), monety i sztabki ze złotego kruszcu mogą stanowić rozwiązanie wielu problemów finansowych. Tym bardziej że społeczeństwo korzysta z takich rozwiązań już od setek lat. Cena złota może się zmieniać, ale w tym przypadku nie ma do czynienia z drastycznymi zmianami, które mogłyby negatywnie odbić się na początkowej wartości.

Jak kupić złoto inwestycyjne?

Nie mając doświadczenia z tego typu zakupami, nie każdy będzie wiedział, jak kupować, aby nie stracić. Oto kilka najważniejszych kwestii, które należy uwzględnić:

  • renoma mennicy – tak, aby mieć pewność, że ma się do czynienia z zaufanym podmiotem, który zapewnia oryginalne przedmioty. W Polsce do najbardziej popularnych, cieszących się rekomendacjami miejscem, jest Mennica Polska, ale nie brakuje także platform internetowych, które pozwalają kupić złoto lokacyjne;
  • koszty zakupu – oprócz ceny widniejącej na stronie, należy zapoznać się także z dodatkowymi kosztami. Wśród nich można wymienić marżę, prowizję oraz ubezpieczenie za dostarczenie produktu do rąk klienta. W ten sposób będzie można przeanalizować dokładną rentowność takiej inwestycji;
  • trendy rynkowe – sytuacja na rynkach finansowych jest zmienna. Należy więc przeanalizować trendy rynkowe i aktualną sytuację ekonomiczną, aby mieć pewność, że zakup złota w tym momencie faktycznie okaże się opłacalny.

Złoto inwestycyjne jest środkiem, który może być wykorzystane tak naprawdę wszędzie, bez względu na to, w jakiej części świata inwestor będzie się aktualnie znajdował.

Waga sztabki złota

Sztabki złota często wykorzystywane są do międzynarodowych rozliczeń. Jedna sztabka złota, która wykorzystywana jest w takich procesach finansowych, waży z reguły 12,4 kilograma, co też zawsze przelicza się na uncję trojańską (12,4 kg=400 uncji). Aczkolwiek, istnieje możliwość zakupienia mniejszych sztabek, których waga nie przekracza 1 kg (32,15 uncji trojańskich).

Jeżeli ktoś szuka sposobu na zdywersyfikowanie aktywów w portfelu inwestycyjnym, to ma do dyspozycji korzystne rozwiązanie. Tym bardziej że bez trudu można znaleźć skup złota, który nigdy nie odmówi możliwości sprzedaży kruszcu.

Artykuł sponsorowany.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Powiat Policki
Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, a wraz z...
Forex
Gdy zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydencki...
Apartamenty ReVital
W obliczu starzejącego...
Filarem organizacji musi być zarówno sprawny, kompet...
Platforma inwestycyjna
Dziś inwestować można bez wy...