opodatkowanie

Zmiana formy opodatkowania Gdańsk. Przekształcenie w trakcie roku lub po jego zakończeniu z mocą wsteczną.

Opublikowano: 12 lipca 2022

Opodatkowanie w Polsce zawsze było kwestią złożoną i kontrowersyjną. Współczesna polityka wciąż nawołuje do reform podatkowych związanych z Nowym Ładem. Polscy przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku dokonali zmiany formy opodatkowania, obecnie mają wątpliwości w słuszność swojej decyzji. Jak działa opodatkowanie w Polsce w świetle obecnych przepisów? Co powinni zrobić gdańscy przedsiębiorcy, by nie zgubić się w gąszczu kolejnych zasad i możliwości, którymi rząd zasypuje nas z tygodnia na tydzień? Czy warto znowu coś zmienić w firmie? Spróbujmy wyjaśnić wszystkie te zawiłości.

Jakie formy opodatkowania mamy w Polsce?

Gdańscy przedsiębiorcy mają możliwość wybrać jedną z czterech form opodatkowania:

  • podatek według skali podatkowej,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Pokrótce zajmiemy się każdą z nich, żeby móc wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Podatek według skali podatkowej.

Gdybyśmy chcieli zmienić formę opodatkowania na tak zwaną skalę podatkową to musimy wiedzieć, że Nowelizacja Polskiego Ładu obniża stawkę podatku w I progu podatkowym z 17% do 12%. Kolejną cenną informacją jest uniemożliwienie podatnikowi rozliczania z małżonkiem za rok 2022 czy rozliczenie jako samotny rodzic, jeśli zdecydujemy się na zmianę formy opodatkowania w trakcie roku. Jeśli chcielibyśmy zachować możliwość rozliczania się z małżonkiem zmuszeni jesteśmy na ewentualną zmianę dopiero po zakończonym roku.

Podatek liniowy.

Podatek liniowy sam w sobie trochę przypomina skalę podatkową. Jednak jego opłacalność rośnie po przekroczeniu pewnego dochodu. Jednak w tym wypadku nie mamy możliwości rozliczania się z małżonkiem czy korzystania z innych ulg podatkowych. Nowelizacja Polskiego Ładu do tego wszystkiego wprowadza zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Oznacza to tyle, że składki zdrowotne pomniejszą podstawę opodatkowania, a nie sam podatek.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ten temat budzi najwięcej wątpliwości. Zmiany w środku roku powodują, że przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na tę formę opodatkowania, nie są już do niej tak bardzo przekonani jak na początku roku. Okazuje się, że ryczałtowcy poniosą straty finansowe. W tym miejscu najczęściej pojawia się pomysł na zmianę formy opodatkowania. Gdańscy przedsiębiorcy dobrze wiedzą, że przy obecnych nowelizacjach stawka podatku zrówna się ze stawą skali podatkowej. A co za tym idzie, w przypadku skali podatkowej zmniejszy podstawę opodatkowania, a na ryczałcie nie.

Karta podatkowa.

Najprostsza forma płacenia podatków w Polsce. Wybierając ten rodzaj formy opodatkowania jesteśmy zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Co ważne od lipca przedsiębiorcy na karcie podatkowej obniżą podatek o 19% zapłaconych składek zdrowotnych.

Hasło: „#NiskiePodatki”.

Nowy system podatkowy, który wprowadza kolejne zmiany rusza pierwszego lipca. Formy opodatkowania nigdy nie można było zmienić w trakcie roku. Tym razem jest inaczej. Przez to hasło rządowe jest delikatnie mówiąc dyskusyjne. Ostatnie lata pokazują jak złożony jest system podatkowy w Polsce. Nowy Ład miał poprawić sytuację podatkową, jednak skoro rząd postanawia na umożliwienie zmiany formy opodatkowania w trakcie roku, to mimowolnie przyznaje się do kolejnej druzgocącej porażki reformy podatkowej.

Jak powinni zachować się przedsiębiorcy?

Cóż, nie da się ukryć, że każdy przedsiębiorca chciałby rozliczać się jak najkorzystniej dla siebie. Dlatego z początkiem roku wybrał formę opodatkowania według swoich kryteriów finansowych. Nie minęło pół roku i rząd stawia przedsiębiorców przed tym samym wyzwaniem. Znowu zmiany. Męczące. Co mogą zrobić gdańscy przedsiębiorcy? To, co zazwyczaj w tej sytuacji robią. Ci, którzy są na bieżąco już pewnie sprawdzają opłacalność każdej formy rozliczania. Kolejni zgłaszają się do gdańskich radców prawnych i doradców podatkowych, aby sprawdzili to za nich. Jeszcze inni mają tego dosyć. Chcą spakować majątek i ruszyć do kraju, w którym kwestie podatkowe są od dawna ustabilizowane.

materiał partnera

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Suwnice
...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...