Znaczenie imion

Znaczenie imion – czy zwracamy dziś na nie uwagę?

Opublikowano: 12 lutego 2023

Na co zwracamy uwagę, wybierając imię dla dziecka? Nie da się ukryć, że większość z nas pozostaje pod wpływem panujących trendów. Na wybór wpływa jednak nie tylko moda, ale szereg różnych czynników. Czy wśród nich znajduje się znaczenie imienia nadawanego dziecku?

Przed wiekami znaczenie imion pełniło szczególną rolę przy nazywaniu dzieci. W gruncie rzeczy imię było czymś w rodzaju zaklęcia, dobrej wróżby, życzenia dla dziecka – i to niezależnie od kręgu kulturowego. Choć tradycje w różnych częściach świata mogły być różne – i wciąż takie są – to trudno wyobrazić sobie kulturę, w której dzieciom u zarania dziejów nadawało się zupełnie przypadkowe imiona. Ale czy dziś wciąż zwracamy uwagę na tę symbolikę?

Brzmienie zamiast znaczenia

Dziś imię musi nam się przede wszystkim podobać. I nie ma w tym nic dziwnego – nasza latorośl będzie z nim funkcjonowała przez całe życie, a my będziemy się do niej w ten sposób zwracać. Tej najbliższej nam osobie, dziecku, chcemy więc nadać imię, którego brzmienie jest przyjemne dla ucha i dobrze nam się kojarzy.

No właśnie – co ze skojarzeniami? Wśród świeżo upieczonych rodziców oraz tych, którzy dopiero spodziewają się dziecka, krąży zabawne powiedzenie: „nie masz pojęcia, ilu osób nie lubisz, dopóki nie musisz wybrać imienia dla dziecka”. I rzeczywiście tak jest. Przyszli rodzice przerzucają się wybranymi imionami, spotykając się ze ścianą – bo przypominają im nielubianego kolegę z przedszkola, specyficzną ciocię albo zbyt wymagającą nauczycielkę. Wobec tego znaczenie imion i rodzinne tradycje odchodzą na dalszy plan – mało kto jest dziś gotów zwracać się do swojego syna imieniem toksycznego członka rodziny, nawet jeśli zgodnie z tradycją rodu to właśnie jego imię powinien nosić.

Znaczenie imion w naszej kulturze

W ostatnich latach renesans przeżywają imiona sprzed kilku dekad, a nawet wieków. Odkrywamy je na nowo. To zresztą całkiem normalne – w historii niejednokrotnie wracaliśmy do mody sprzed dwóch lub więcej pokoleń, zarówno w kwestii imion, jak i ubioru czy sztuki. W żłobkach, przedszkolach i szkołach przyjaźnią się więc Staś z Antkiem, Mieszko z Janeczką i Zosia z Wandą. Część nadawanych dziś, a zapomnianych nieco imion, jest zakorzeniona w naszej kulturze i ma mniej lub bardziej zrozumiałe dla nas znaczenie. Dla przykładu:

  • Antoni ma pochodzenie łacińskie i oznacza „wspaniały, wybitny, doskonały”,
  • Zofia ma pochodzenie greckie. Tłumaczyć ją możemy jako „mądrość”,
  • Stanisław ma pochodzenie słowiańskie; znaczy „ten, który stanie się sławny”,
  • Janina ma pochodzenie hebrajskie. W wolnym tłumaczeniu oznacza „ta, która cieszy się bożą łaską”.

Czy dziś zwracamy uwagę na symboliczne znaczenie imion? Tak, ale jedynie w niewielkim stopniu. Większość rodziców w pierwszej kolejności wybiera imię ze względu na dobre skojarzenia i przyjemne dla ucha brzmienie. Analizujemy melodyjność połączenia imienia z nazwiskiem, łatwość przełożenia na inne języki (szczególnie angielski), możliwe zdrobnienia. Można jednak, dokonując ostatecznego wyboru, zerknąć na znaczenie poszczególnych imion, by wybrane z nich nadać dziecku z odpowiednią intencją.


Egzamin ósmoklasisty – jak przygotować się do niego?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...
Prezent na Walentynki
Walentynki – jedni je uwielbiają, inni nie znoszą. Nie zmien...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...