Żołnierz królowej Madagaskaru - wodewil

Żołnierz królowej madagaskaru – w Teatrze Polskim w Warszawie

Opublikowano: 20 grudnia 2018

Pod koniec października w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera wodewilu Juliana Tuwima – „Żołnierz Królowej Madagaskaru” – w opracowaniu i reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W roli głównej – Zbigniew Zamachowski.

Farsa ta została napisana w 1879 r. przez Stanisława Dobrzańskiego, a w 1936 r. została opracowana przez Juliana Tuwima, który z Tadeuszem Sygietyńskim dobrał piosenki i szlagiery z dawnych operetek. Wodewil był grany z wielkim powodzeniem na wielu scenach teatralnych, z niezapomnianymi kreacjami Miry Zimińskiej i Ludwika Sempolińskiego. Był też dwukrotnie sfilmowany: w 1939 i 1958 roku. „Bój się Boga, Mazurkiewicz” – to popularne dawne powiedzonko przewija się w całym spektaklu.

Żołnierz królowej Madagaskaru - wodewil

Propozycja „napisania na nowo” starej farsy S. Dobrzańskiego „Żołnierz królowej Madagaskaru” przyszła w jak najbardziej sprzyjającym tej pracy okresie – pisał Tuwim – od wielu miesięcy wertowałem pękate roczniki „Kuriera Warszawskiego”, „Kłosów”, „Kolców” i „Muchy” z tych właśnie czasów, oglądałem nieprzeliczone ilości karykatur Kostrzewskiego. Z wielką więc ochotą zabrałem się do „Żołnierza królowej Madagaskaru”, farsy z wielkimi tradycjami teatralnymi, bo to podobno był „szlagier” pierwszej klasy, zawsze z powodzeniem wznawiany.

Przyjemna fabuła

Fabuła nie jest skomplikowana. Nieśmiały, stateczny wdowiec, mecenas z Radomia – Saturnin Mazurkiewicz (doskonały w tej roli Zbigniew Zamachowski), założyciel i prezes Towarzystwa Krzewienia Dobrych Obyczajów i Walki z Zarazą Moralną oraz jego syn Kazio – początkujący dramaturg, afrykanista-hobbysta ruszają w podróż do stolicy, gdzie teatrzyk Arkadia wystawia debiutancką sztukę Kazia „Żołnierz królowej Madagaskaru”. Mecenas stara się o rękę Sabiny, wychowanicy państwa Mąckich, która potajemnie podkochuje się w synu swoich opiekunów. Władzio jednak zajmuje się Kamilą, gwiazdą kabaretu. Mecenas Mazurkiewicz próbuje ratować sytuację, ale ulega czarowi diwy kabaretu i wplątuje się pełne humoru i zaskakujące sytuacje. – Przecież nie lada zrobił karierę bohater naszej sztuki! Stał się przysłowiowy! Żyje do dziś w dawnym powiedzonku: „Bój się Boga, Mazurkiewicz!”, znanym starszemu pokoleniu jak Polska długa i szeroka. – pisał Tuwim.

Reżyseria i obsada

Żołnierz Królowej Madagaskaru został wyreżysterowany przez Krzysztofa Jasińskiego – założyciel i wieloletni dyrektor krakowskiego Teatru STU, gdzie był współtwórcą spektakli okrzykniętych manifestem pokolenia, takich jak: „Spadanie”, „Sennik polski”, „Exodus” oraz późniejszych: „Hamlet”, „Wyzwolenie”, „Biesy”. W swoim dorobku reżyserskim ma m.in. opery Giuseppe Verdiego „Makbet” i „Rigoletto”. Powiedział o spektaklu – to jest czysty relaks i próba złapania oddechu, z bardzo inteligentnym, lekkim tekstem Juliana Tuwima.

W obsadzie znaleźli się znakomici aktorzy, m.in.: Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kwiatkowski, Szymon Kuśmider, Joanna Pocica. Trzeba zobaczyć ten szalony wodewil, posłuchać: „Jakie to dziewuszki, jakie mają nóżki”, „O Madagaskar, kraina czarna, skwarna Afryka na wpół dzika”, bawić się razem ze świetnymi wykonawcami, podziwiać barwne dekoracje i świetne kostiumy Justyny Łagowskiej, perfekcyjną choreografię Agnieszki Barańskiej oraz doskonałe opracowanie muzyczne Krzysztofa Herdzina, a przede wszystkim po prostu się pośmiać.

Żołnierz królowej Madagaskaru - wodewil

___________

Tekst: Anna Arwaniti

Fot. Kasia Chmura

 

 

 

 

 

.

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Teatr Wielki
Będzie to sezon głosów mocnych, różnorodnych, ale zj...
Wicked
5 kwietnia 2025 r. na Dużej Scenie Teatru M...
Dom otwarty
Zbliża się karnawał, pora już na dom otwarty, pełen...
„Bajo Bongo” to tytuł nowego spekta...
ArtIntell, przełomowa wystawa łącząca sztukę generat...