Metodyka Agile

Zwinne programowanie. Jak metodyka Agile usprawnia tworzenie oprogramowania?

Opublikowano: 29 października 2021

Tworzenie oprogramowania trwa zbyt długo, a efekt końcowy nie odpowiada aktualnym potrzebom firmy? Działanie według metodyki Agile pozwala przyspieszyć pracę i elastycznie wprowadzać potrzebne zmiany w projekcie. Sprawdź, jak pracują „zwinne” zespoły IT!

Agile – połączenie potrzeb biznesu i IT

„Zwinne” podejście do realizacji projektów to wynik… frustracji. Metodykę Agile stworzyła na początku XX wieku grupa programistów, która nie była zadowolona ze sposobu, w jaki klienci współpracują z firmami IT. Powstawanie aplikacji trwało tak długo, że w międzyczasie pojawiały się nowe technologie i potrzeby biznesowe klientów. W efekcie konieczne było wprowadzanie zmian, które dodatkowo wydłużają proces programowania.

Wprowadzenie metodyki Agile do realizacji projektów pozwoliło szybciej reagować na zmiany, nawet w początkowych etapach. Zespoły pracujące według tej metodyki dzielą pracę na bardzo krótkie cykle, dzięki czemu mogą na bieżąco, elastycznie wprowadzać poprawki. Poszczególne zadania projektowe są od siebie niezależne, dlatego zastosowane zmiany nie wpływają całościowo na realizację projektu.

Najważniejsze zasady zwinnego programowania

Zasady, które towarzyszą pracy zespołów wykorzystujących metodykę Agile, można ująć w kilku punktach. Co jest najważniejsze w zwinnym programowaniu?

  • Zadowolenie klientaMetodyka Agile jest skupiona na dostarczaniu klientom użytecznych, sprawnie działających produktów cyfrowych zgodnie z oczekiwaniami. Klient ma prawo zgłaszać swoje uwagi i poprawki na wszystkich etapach realizacji projektu.m
  • Współpraca IT z biznesem. Produkty cyfrowe nie powstają w izolacji, ale w wyniku ścisłej współpracy z klientem. Nie polega to na sporadycznych spotkaniach, w czasie których raportuje się postępy prac, ale na bieżących kontaktach na różnych szczeblach. Ważne jest, by klient przez cały czas wiedział, na jakim etapie jest realizacja projektu i mógł mieć na nią wpływ.
  • Bieżące dostarczanie działającego oprogramowania. W metodyce Agile klient nie otrzymuje jedynie ostatecznej wersji produktu, ale ma wgląd do poszczególnych jego części. Dzięki temu może szybciej przekazać swoje uwagi zespołowi IT.
  • Otwartość na zmiany – w projektach IT efekt końcowy często bardzo różni się od pierwotnych założeń. Nie ma w tym nic złego – oznacza to jedynie, że komunikacja z klientem była efektywna i że zespół IT elastycznie reagował na propozycje zmian w oprogramowaniu.

Metodykę Agile można wykorzystywać także do tworzenia oprogramowania wykorzystywanego w układach scalonych czy urządzeniach elektronicznych. Sprawdź, jak robią to inżynierzy oprogramowania z GlobalLogic!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
e-commerce
W erze cyfrowej, gdzie każde kliknięcie ma znaczenie, zakupy...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...
systemem ERP
Wśród rozwiązań informatycznych, jakie wdraża duża g...