Menu
Akademia Wojsk Lądowych

Zwycięskie drony Akademii Wojsk Lądowych

11 sierpnia 2021 r. miało miejsce uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu zainicjowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod koniec 2020 r., prowadzonego wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi. Polegał on na opracowaniu i realizacji projektu bezzałogowego systemu powietrznego lub morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa

HERON i KOMPANIX to dwie konstrukcje stworzone przez studentów Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, których twórcy zajęli miejsca na podium. Drugie miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej zajął 5-osobowy zespół pod kierownictwem sierż. pchor. Karola Czarnieckiego, a trzecie – samodzielny projekt plut. pchor. Pawła Kowala.

HERON, czyli bezzałogowy system powietrzny rozpoznania inżynieryjnego, to czterowirnikowa konstrukcja wykonana z aluminium oraz włókna węglowego. Nośność zapewniają 4 silniki bezszczotkowe. Jego zadaniem jest wsparcie pododdziałów inżynieryjnych w rozpoznaniu oraz wykonywaniu przejść w zaporach, a także analizowaniu przeszkód wodnych i ocenie terenu za pomocą fotogrametrii. Projekt ma na celu wprowadzenie do wojsk inżynieryjnych nowoczesnych technologii, co ma się przełożyć na zwiększenie szans przeżycia żołnierzy w warunkach konfliktu. HERON może zwiększać możliwości regularnych jednostek wojsk lądowych i wojsk obrony terytorialnej. Dane zebrane z rozpoznania mogą posłużyć do analizy i rozpoznania studyjnego dla pododdziałów ogólnowojskowych.

KOMPANIX to z kolei bezzałogowy system powietrzny rozpoznania i przedłużania łączności, oparty na bazie wielowirnikowca. Jego wykorzystanie jako Access point stanowi rozwiązanie wielu problemów współczesnego pola walki – ogranicza on bowiem łączność tylko do pododdziału, który tego potrzebuje, i zapewnia ciągłą możliwość komunikacji, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. System ten jest szczególnie przydatny w toku działań wojsk pierwszoliniowych (zmechanizowanych, pancernych), a także dla pododdziałów rozpoznawczych na krótkich odległościach. Dron pozwala na pozyskiwanie danych IMINT, czyli rozpoznania obrazowego poprzez wykorzystanie kamery w jakości HD, a także pokazywanie sytuacji taktycznej w rzucie izometrycznym. Małe rozmiary i niska waga zapewniają wysoką funkcjonalność na polu walki.

Laureaci konkursu z rektorem-komendantem AWL i prorektorem ds. naukowych

Nagrodzone projekty podchorążych wrocławskiej AWL przed przekazaniem na rzecz polskiej armii będą stanowić część ekspozycji Akademii Wojsk Lądowych podczas XXIX MSPO w hali A, do której odwiedzenia zapraszają zarówno twórcy bezzałogowców, jak i cały zespół Uczelni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021