Akademia Wojsk Lądowych

Zwycięskie drony Akademii Wojsk Lądowych

Opublikowano: 30 sierpnia 2021

11 sierpnia 2021 r. miało miejsce uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu zainicjowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod koniec 2020 r., prowadzonego wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi. Polegał on na opracowaniu i realizacji projektu bezzałogowego systemu powietrznego lub morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa

HERON i KOMPANIX to dwie konstrukcje stworzone przez studentów Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, których twórcy zajęli miejsca na podium. Drugie miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej zajął 5-osobowy zespół pod kierownictwem sierż. pchor. Karola Czarnieckiego, a trzecie – samodzielny projekt plut. pchor. Pawła Kowala.

HERON, czyli bezzałogowy system powietrzny rozpoznania inżynieryjnego, to czterowirnikowa konstrukcja wykonana z aluminium oraz włókna węglowego. Nośność zapewniają 4 silniki bezszczotkowe. Jego zadaniem jest wsparcie pododdziałów inżynieryjnych w rozpoznaniu oraz wykonywaniu przejść w zaporach, a także analizowaniu przeszkód wodnych i ocenie terenu za pomocą fotogrametrii. Projekt ma na celu wprowadzenie do wojsk inżynieryjnych nowoczesnych technologii, co ma się przełożyć na zwiększenie szans przeżycia żołnierzy w warunkach konfliktu. HERON może zwiększać możliwości regularnych jednostek wojsk lądowych i wojsk obrony terytorialnej. Dane zebrane z rozpoznania mogą posłużyć do analizy i rozpoznania studyjnego dla pododdziałów ogólnowojskowych.

KOMPANIX to z kolei bezzałogowy system powietrzny rozpoznania i przedłużania łączności, oparty na bazie wielowirnikowca. Jego wykorzystanie jako Access point stanowi rozwiązanie wielu problemów współczesnego pola walki – ogranicza on bowiem łączność tylko do pododdziału, który tego potrzebuje, i zapewnia ciągłą możliwość komunikacji, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. System ten jest szczególnie przydatny w toku działań wojsk pierwszoliniowych (zmechanizowanych, pancernych), a także dla pododdziałów rozpoznawczych na krótkich odległościach. Dron pozwala na pozyskiwanie danych IMINT, czyli rozpoznania obrazowego poprzez wykorzystanie kamery w jakości HD, a także pokazywanie sytuacji taktycznej w rzucie izometrycznym. Małe rozmiary i niska waga zapewniają wysoką funkcjonalność na polu walki.

Laureaci konkursu z rektorem-komendantem AWL i prorektorem ds. naukowych

Nagrodzone projekty podchorążych wrocławskiej AWL przed przekazaniem na rzecz polskiej armii będą stanowić część ekspozycji Akademii Wojsk Lądowych podczas XXIX MSPO w hali A, do której odwiedzenia zapraszają zarówno twórcy bezzałogowców, jak i cały zespół Uczelni.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Perfect SPA Awards 2024
Zorganizowana w warszawskim hotelu Sheraton Grand Wa...
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
Janusz Fic
Zawsze staramy się szukać konsensusu i optymalnych r...
Motorola
Motorola otrzymała prestiżową nagrodę Effie Awards 2...
Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo...