Zwycięstwo polskich szpadzistek w Pucharze Świata w Barcelonie

Opublikowano: 15 lutego 2019

Polskie szpadzistki wygrały drużynowe zawody Pucharu Świata w Barcelonie. W finale pokonały Rosjanki 45:40. Biało-czerwone walczyły w składzie: Ewa Trzebińska (UKS Żoliborz Warszawa), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków) i Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa).

Rozstawione z numerem ósmym Polki rozpoczęły zmagania od zwycięstwa nad Finkami 45:34 w 1/8 finału. W ćwierćfinale identycznym rezultatem zakończył się ich mecz z Ukrainkami. W półfinale wygrały 45:37 z Amerykankami, mistrzyniami globu z ubiegłego roku, które prowadzą w światowym rankingu.

Finałowe spotkanie od początku przebiegało pod dyktando zawodniczek trenera Bartłomieja Języka, których prowadzenie nie było zagrożone. W tym roku biało-czerwone stały już na podium PŚ w Hawanie, gdzie w finale uległy Estonkom 33:34.

Na pucharowy triumf czekały od 12 listopada 2017, kiedy były najlepsze w Suzhou. Oba sukcesy spina klamrą osoba Magdaleny Piekarskiej – w Chinach 15 miesięcy temu po raz ostatni wystąpiła w drużynie zanim zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową.

W niedzielę w stolicy Katalonii wróciła do zespołu, który bez niej zdobył m.in. srebrny medal mistrzostw Europy 2018.

Po sukcesie w Barcelonie Polki awansowały na czwartą pozycję w światowym rankingu.