Buddy Bear

Buddy Bear w Warszawie

Opublikowano: 1 czerwca 2021

Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven dokonał 1 czerwca odsłonięcia dzieła sztuki stworzonego specjalnie z okazji jubileuszu 30-lecia „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” z dnia 17 czerwca 1991 roku.

Miś „Buddy Bear”, ozdobiony przez polską ilustratorkę Kingę Offert motywami nawiązującymi do współpracy obu krajów, stoi przy wejściu do budynku ambasady, przy ul. Jazdów 12 w Warszawie. Ambasador Arndt Freytag von Loringhoven powiedział: „Sąsiadami Polska i Niemcy są od dawna. Traktat ten otworzył nam drogę, by stać się bliskimi partnerami i przyjaciółmi”. Ambasador zapowiedział również dalsze wydarzenia jubileuszowe, w tym zaplanowane na 11 czerwca br. uroczyste oddanie do użytku kolejnego dzieła sztuki – „Polsko – Niemieckiej Fali” w Ogrodach Polsko – Niemieckich na warszawskiej Pradze – Południe, które obchodzą w tym roku 5. Rocznicę powstania. 17 czerwca ma zostać rozpisany konkurs na kolejne dzieło sztuki w Ogrodach.

W dniach 17-19 czerwca odbędzie się w Warszawie konferencja naukowa pt. „Od pojednania do codzienności. 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa”, poświęcona powstaniu Traktatu i dalszym możliwościom rozwoju relacji polsko-niemieckich. Ponadto Ambasada Niemiec organizuje konkurs fotograficzny oraz konkurs dla uczniów na temat wizji Traktatu. Wiele instytucji i organizacji polsko-niemieckich przygotowuje również własne wydarzenia z okazji jubileuszu.

Przed niemieckimi instytucjami na całym świecie stoją setki figur misiów „Buddy Bear”, w Polsce m.in. przed Konsulatem Generalnym w Gdańsku. W 2008 roku dziesiątki misiów zaprezentowano na placu Zamkowym w Warszawie.

Zdjęcie:  ©Ambasada Niemiec/Butynski

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *