Malaga

Malaga miasto muzeów, kwiatów, radości

Opublikowano: 9 maja 2023

Malaga to jedno z najstarszych miast europejskich, sięga VIII w. p.n.e. charakteryzuje się przenikaniem wielu kultur. Posiada wiele zabytków, najbardziej charakterystyczne, to twierdza Maurów- Alcazaba, Zamek Gibralfaro, ruiny teatru rzymskiego, czy Teatro Cervantes. Symbolem miasta jest Katedra, wzniesiona w miejscu meczetu, której budowa trwała ponad 250 lat. Malaga to miasto, które liczy ponad  czterdzieści muzeów i wiele parków śródziemnomorskich.

Rok Pablo Picassa

2023 to Rok Picassa, obchodzony nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie. W tym roku przypada 50 rocznica śmierci  tego genialnego artysty, który urodził się w Maladze i tu spędził swoje dzieciństwo. Stworzył prawie 150 tysięcy prac, to obrazy, rysunki,  grafiki, rzeźby, a także ceramika. Najbardziej znany obraz „Guernica” powstał w Paryżu w 1937roku . Na starym mieście znajduje się Muzeum Picassa, które posiada najważniejszą kolekcję dzieł twórcy.  Casa Natal to dom rodzinny gdzie znajdują się szkice do obrazu „Panny z Awinionu”, a także przedmioty artysty i jego rodziny.  Na skwerku nieopodal  jest rzeżba przedstawiająca artystę  siedzącego na ławce. W ramach  wydarzeń „Picasso Celebración 1973-2023” odbędzie się ponad 50 wystaw na całym świecie, m.in. w Maladze  wystawa Picasso – materia i ciało”, czy w Barcelonie, „Picasso i ceramika hiszpańska”.

Artysta odwiedził w 1948 roku Polskę i wziął udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbywał się we Wrocławiu. Przyjechał też do Warszawy, gdzie  oglądał nieukończone jeszcze osiedle na Kole. W jednym z mieszkań narysował węglem na ścianie rysunek warszawskiej Syrenki, który niestety przetrwał do 1953 roku.

Teatro Cervantes

Niedaleko Casa Natal znajduje się Teatro Cervantes, który uzyskał tytuł Historycznego Pomnika Artystycznego. W drugiej połowie XIX w. pożar zniszczył  budynek, którego dalsze losy były burzliwe. Po odbudowie i inauguracji w 1870 roku, teatr poddawano wielu rekonstrukcjom co doprowadziło go do złej kondycji. Po licznych modernizacjach  Teatro Cervantes  powrócił do swojej świetności prezentując  liczne gatunki muzyczne  – opery, koncerty symfoniczne  i jazzowe ,musicale czy flamenco. W tym roku odbywa się już  40. Festiwal Teatralny, z wieloma spektaklami  tworząc międzynarodową scenę artystyczną z zachowaniem tradycji kulturowych.

Teatro Cervantes

Centre Pompidou Malaga

Idąc wzdłuż nadmorskiej promenady, gdzie w porcie cumują wielkie statki pasażerskie i okazałe jachty dochodzimy do bardzo kolorowego budynku, to  filia francuskiego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, Centre Pompidou. Miejsce powstało w 1977 roku dzięki ówczesnemu prezydentowi Francji, którym był wtedy Georges Pompidou. Muzeum w swoich ogromnych zbiorach, posiada też dzieła  Pablo Picassa, Marca Chagalla, Fridy Kahalo i wielu znakomitych międzynarodowych  artystów. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

Alcazaba

To mauretański pałac- twierdza,  zbudowany w miejscu rzymskich fortyfikacji, który powstał w XI w. z inicjatywy króla Badisa z Grenady. Zbudowany na zboczach góry Gibralfaro. Był strategicznym punktem obronnym miasta. Twierdza jest jedną z najstarszych zachowanych budowli. Za murem można zwiedzać  pałac, wieże obronne, Muzeum Archeologiczne i piękne, pełne zapachu kwitnących kwiatów, ogrody.  Dziś  obiekt uważany jest za jeden z najpiękniejszych Alcazabas  w Hiszpanii.

Alcazaba

La Concepcion – Historyczny  Ogród Botaniczny

Powstał w XIX w. i uważany jest za jeden z najważniejszych ogrodów botanicznych w Europie. W 1943 roku został  uznany za ogród historyczny i artystyczny, a obecnie ma również znaczenie kulturalne.  Wystawa stała to historia La Concepcion opowiedziana przez lalki Barbi, ale także Kena i inne postacie. Przedstawia styl życia mieszkańców w tamtych czasach. Wokół Ogrodu Historycznego  jest wspaniały  Ogród Botaniczny. Trasa „Dookoła świata w 80 drzew”, kolekcja palm, drzew oliwnych i winorośli, „Rośliny naszego regionu, „Las” czy „Punkt widokowy” to niektóre z 13 tematycznych tras. Ogród to  wspaniała roślinność z całego świata, wiele wodospadów, pięknie zaprojektowanych alejek i  zabytkowych budowli.  Jest też  Museo  Loringiano, gdzie znajdują się znaleziska archeologiczne, Casa Palacio czy Dom Cyprysów. A rośliną miesiąca jest  krzew,Hibiskus australijski, którego kwiaty mają delikatny liliowo- różowy kolor.

Anna Arwaniti

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Costa Blanca
Wypoczynek ma być dla nas przyjemnością, ma pomóc na...
Semana Santa
W Hiszpanii na uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia czeka si...
Barcelona
Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie je...
Tortilla de patatas
Tortilla de patatas, czyli po polsku tortilla z ziem...
Andaluzja
Andaluzja znajduje się w południowej części Półwyspu...