burza

Fakty i mity dotyczące burzy- co należy wiedzieć o tym zjawisku?

Opublikowano: 1 czerwca 2022

Burza to zjawisko meteorologiczne, w którym to dochodzi do intensywnego rozwoju chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus. Towarzyszą jej pioruny i często opady deszczu niekiedy wraz z gradem. Wzmożoną aktywność burzową odnotowuje się w naszym kraju głównie latem. To z pewnością wyjątkowe zjawisko, które z jednej strony fascynuje, a z drugiej wzbudza ogromny niepokój. Narosło wokół niego wiele mitów. Czy telefony komórkowe przyciągają pioruny? Czy kąpiel w wannie w trakcie burzy jest bezpieczna? Czy piorun nigdy nie trafia dwa razy w to samo miejsce? Sprawdźmy!

W jaki sposób powstaje burza?

Burza to silne opady deszczu połączone z piorunami, które dają efekty świetle (błyskawice) i dźwiękowe (pioruny). Popularna teoria dotycząca powstawania wyładowań atmosferycznych mówi o tym, iż do ich powstania doprowadzają ścierające się masy kryształków lodu, powietrza oraz pary wodnej. Cięższe, ujemnie naładowane cząsteczki spadają na dół chmury, natomiast te lżejsze naładowane dodatnio poruszają się ku górze. Powstała różnica w ładunkach zapoczątkowuje to zjawisko meteorologiczne.

Fakty i mity na temat burzy

Samochód jest bezpiecznym schronieniem w czasie burzy- FAKT

Samochód jest dobrą kryjówką w czasie burzy, jeżeli nie można dostać się szybko do żadnego budynku. Co ciekawe, nie jest to powiązane z tym, iż pojazdy te posiadają gumowe opony, które nie przewodzą elektryczności. Bezpieczeństwo przebywania w pojeździe wynika z jego metalowej konstrukcji. W przypadku uderzenia pioruna auto tworzy tak zwany efekt klatki Faradaya, natomiast jego karoseria nie umożliwia na przeniknięcie pola energetycznego do wnętrza. Jeżeli więc piorun uderzy w samochód, jego pasażerom nic się nie stanie. Istnieje jednak inne zagrożenie, gdyż w pojazd może uderzyć konar drzewa, powalonego przez piorun.

Kąpiel w wannie w czasie burzy jest ryzykowna- FAKT

Branie kąpieli, prysznica, mycie rąk czy naczyń może stwarzać pewne ryzyko w czasie panującej na zewnątrz burzy. Dlaczego tak się dzieje? W sytuacji uderzenia pioruna w budynek, jego energia elektryczna pobiegnie ścieżką najmniejszego oporu, a więc najlepszym dostępnym przewodnikiem. Zazwyczaj jest to piorunochron, a w przypadku jego braku mogą być to metalowe rynny czy rury wodno-kanalizacyjne. Może jednak zdarzyć się, że piorun uderzy w dom, przepływając przez rury z wodą. Korzystanie z wody w tym samym czasie może sprawić, że będziemy częścią przewodzenia prądu do odpływu. Według statystyk nawet 10-20 osób rocznie doznaje obrażeń w Stanach Zjednoczonych, właśnie przez kontakt z wodą w trakcie trwającej burzy.

Jazda na rowerze podczas burzy jest bezpieczna- MIT

Pomimo tego, że rowerowe opony zabezpieczają nas od mokrego podłoża, to jednak woda często sięga wyżej. Jest ona też często zanieczyszczona, przez co prąd elektryczny nie ma problemów w roznoszeniu się. Jeżeli piorun uderzy nawet w odległości kilku metrów od jednośladu, może zdarzyć się, że osoba poruszająca się na nim, zostanie porażona. Co ważne, szybka jazda i zjeżdżanie z górki doprowadza do zmiany pola elektrycznego, przyciągającego pioruny. Rowery składające się z metolowych elementów same w sobie także przyciągają pioruny. Zanim więc wyruszymy w drogę rowerem, warto sprawdzić pogodę, a w tym celu przyda się mapa burzowa.

Brak opadów deszczu oznacza brak zagrożenia- MIT

Nawet jeśli nie występują opady deszczu, a burzowe chmury znajdują się dosyć daleko od nas, nie oznacza to tego, że jesteśmy bezpieczni. Wyładowania mogą pojawiać się nawet 5 km od intensywnych opadów deszczu. Sama burza może poruszać się ze znaczną prędkością.

Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce- MIT

Jest to bardzo popularny mit, który całkowicie mija się z prawdą. Piorun może uderzać nawet wiele razy w jedno i to samo miejsce. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli natrafi na elementy będące dobrymi przewodnikami. Warto podkreślić, iż błyskawice są przeważnie rozgałęzione i stykają się z ziemią zazwyczaj w większej ilości punktów.

Telefony komórkowe przyciągają pioruny- MIT

Według Polskiego Komitetu Ochrony odgromowej korzystanie z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych nie zwiększa wcale ryzyka piorunowego. Podczas trwającej burzy można więc bezpiecznie używać telefonu.

Burze w miastach są gwałtowniejsza- FAKT

Burze w dużych miastach są o wiele silniejsze, aniżeli te przechodzące nad lasem czy nad terenami wiejskimi. Dzieje się tak przez pewne mechanizmy. Przede wszystkim ma to związek z tym, iż miasta są wyspami ciepła, czyli dostarczają burzom więcej „paliwa”. Ponadto, wysokie budynki w miastach zaburzają cyrkulację powietrza, przez co chmury burzowe wypiętrzają się. Nie bez znaczenia jest również wysokie zanieczyszczenie terenów miejskich. Drobinki te są jądrami kondensacji, przez które wysoko w powietrzu z pary wodnej tworzą się krople deszczu.

Burza jest groźnym i z pewnością ciekawym zjawiskiem. Nie trzeba się jej bać, ale należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pogody w lutym
Luty w Polsce jest zwykle miesiącem przejściowym od ostrej z...