Wilgoć, błoto pośniegowe, a zwłaszcza znajdująca się w nim sól, znacznie niszczą obuwie, które, już po jednej zimie, może wyglądać, jakby było noszone kilka lat. Odpowiednia pielęgnacja zimowego obuwia może jednak zapobiec jego nadmiernemu zniszczeniu, dlatego warto dowiedzieć się, jak dbać o poszczególne rodzaje materiałów. W tym artykule można znaleźć przydatne informacje dotyczące akcesoriów i preparatów do czyszczenia obuwia.
Najlepiej, aby buty na tę, najzimniejszą porę roku, były wykonane z wodoodpornych, łatwych do czyszczenia surowców. W tej kwestii prym wiedzie skóra naturalna licowa, która dodatkowo zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Jak powszechnie wiadomo, ten naturalny materiał trzeba odpowiednio natłuszczać, co zapobiegnie jego popękaniu. Przed przystąpieniem do całej procedury , trzeba dokładnie oczyścić obuwie z zaschniętego błota i kurzu. Większe zabrudzenia najlepiej czyścić miękką szczotką, natomiast kurz – wilgotną szmatką. Na oczyszczone w ten sposób obuwie, należy nanieść tłuszcz lub wosk obuwniczy i wcierać za pomocą specjalnego czyścika.
Tłuszcz wnika w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu jest ona bardziej miękka, a w rezultacie, bardziej odporna na popękanie i nieestetyczne zagięcia. Można także skorzystać z ponadczasowego produktu do impregnacji obuwia skórzanego, jakim jest pasta. Tworzy ona ochronny film, który zapobiega wnikaniu wilgoci, na powierzchni obuwia. Po nałożeniu pasty należy odczekać kilka minut, a następnie przystąpić do polerowania. Warto pamiętać, że nakładanie i rozcieranie pasty, a także polerowanie, należy wykonać za pomocą innej szczoteczki – ta druga powinna mieć bardziej miękkie włosie. Można także wybrać nieco szybszą metodę i nałożyć na obuwie krem samonabłyszczający lub spryskać je nabłyszczaczem, co daje również świetne efekty.
Do produkcji obuwia zimowego często wykorzystuje się również nieco tańszy surowiec – skórę ekologiczną. Jej jakość jest niższa niż skóry naturalnej, jednak dość wytrzymała na działanie wilgoci. Ten materiał ma zupełnie inną strukturę niż skóra naturalna, dlatego też wymaga innej pielęgnacji. Posiadając buty zimowe wykonane z tzw. ekoskóry, należy czyścić je odpowiednim preparatem do pielęgnacji materiałów skóropodobnych. Specjalne szampony, pianki czyszczące, które pomagają usuwać pozostałości soli drogowej, a także emulsje, to preparaty w formie płynnej, które należy rozcierać za pomocą gąbki lub szmatki.
Usuwają brud i odpowiednio impregnują buty. Można także sięgnąć po uniwersalne kremy konserwujące, przeznaczone do różnego rodzaju skór, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Na czas zimy, można także sięgnąć po obuwie z nubuku, jednak powinno ono być poddane tzw. fabrycznej impregnacji, która zapewnia wodoszczelność obuwia. Mimo tej techniki, buty trzeba dodatkowo konserwować, do czego posłużą specjalne renowatory do zamszu i nubuku.
Piasek, pył, kurz i zaschnięte błoto wnikają we włosie tego typu delikatnych materiałów, dlatego też trzeba sięgnąć po specjalną szczotkę, dzięki której można szybko i łatwo pozbyć się tego typu zabrudzeń. Akcesoria są wykonane z gumy, cienkich drucików lub naturalnego włosia. Należy także pamiętać, że kompleksowa pielęgnacja obuwia zimowego wymaga także stosowania specjalnych środków, także wewnątrz butów. Służą do tego specjalne dezodoranty, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. Choć opisane środki zdecydowanie bardziej służą higienie niż konserwacji obuwia, warto z nich skorzystać.
Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o buty zimą i w tym celu poszukujesz różnorodnych preparatów, zajrzyj na: https://www.eobuwie.com.pl/akcesoria/akcesoria-obuwnicze.html i zapoznaj się z ofertą. Znajdziesz tam również akcesoria do czyszczenia, a nawet o wkładki ocieplające i skórzane oraz prawidła. Wśród środków znajdujących się w asortymencie, można znaleźć preparaty uniwersalne, przeznaczone do różnego rodzaju materiałów, a także te, które świetnie się nadają do pielęgnacji poszczególnych skór: naturalnej licowej, zamszu i nubuku. Właściwa pielęgnacja sprawi, że obuwie będzie wyglądało estetyczniej, a także sprawi, że posłuży ono na dłużej.
artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz