lampy ledowe

3 zastosowania lamp ledowych w Twoim biurze

Opublikowano: 3 lutego 2020

Lampy LED to obecnie najbardziej wydajny, najtańszy i przyjazny dla środowiska sposób oświetlania dużych powierzchni. Sprawdźmy, jakie lampy ledowe będą najlepsze do oświetlenia powierzchni biurowych i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jakie lampy ledowe do biura wybrać?

Technologia oświetlenia LED wprowadziła bardzo duże zmiany w sposobie oświetlenia nie tylko naszych domów, ale również miejsca pracy. Ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz niską awaryjność, lampy ledowe sprawdzają się idealnie przy oświetlaniu powierzchni biurowych. Do oświetlania tego rodzaju miejsc stosuje się najczęściej:

  • Świetlówki LED – to źródła światła zaprojektowane specjalnie do oświetlania dużych powierzchni (biura open space, hale magazynowe, produkcyjne itd.). Świetlówka LED składa się zwykle z szeregu diod, rozmieszczonych wzdłuż obudowy. Świetlówki LED dostępne są najczęściej w tych samych rozmiarach co klasyczne jarzeniówki. Dzięki temu, w wielu przypadkach można wymienić świetlówki fluorescencyjne starego typu na energooszczędne świetlówki LED.
  • Panele LED to aktualnie najpopularniejsze źródło światła, jeśli chodzi o powierzchnie biurowe. Często stosuje się je również w halach produkcyjnych, czy magazynowych, w wielkopowierzchniowych sklepach itd. Panele LED świecą równomiernie, całą swoją powierzchnią. Panele LED dostępne są w wersjach natynkowych i podtynkowych. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń panele LED można również zawiesić na specjalnych linkach.
  • W przypadku nieco mniejszych biur możemy się zdecydować również na lampy ledowe typu downlight. Mają one zwykle nieco mniejsze rozmiary i moc niż panele LED. Można je również montować natynkowo i podtynkowo.

Świetlówki i panele LED – barwa światła

Masowe wprowadzanie oświetlenia LED w miejscach pracy, zmieniło nie tylko koszty i zużycie energii elektrycznej. Duża zmiana związana była również z barwą światła i komfortem pracy. Klasyczne świetlówki fluorescencyjne, stosowane w przeszłości do oświetlania biur, generowały wyłącznie światło jednej barwy. W wielu przypadkach ta barwa światła miała niekorzystny wpływ na osoby pracujące na oświetlanej w ten sposób powierzchni. Źródła światła działające w oparciu o żarówki ledowe mogą generować światło o trzech barwach: zimnej, ciepłej i neutralnej. W biurach stosuje się najczęściej źródła światła dające barwę neutralną, zwaną również dzienną. W przełożeniu na tak zwaną temperaturę barwową (wyrażoną w Kelwinach), barwa neutralna będzie miała wartość 4000 – 4500 K (Kelwinów).

Normy BHP nie narzucają jaka barwa światła powinna być stosowana w miejscach pracy. Określają za to normy współczynnika Ra, odpowiadającego za odwzorowanie barw w danym oświetleniu. Maksymalny współczynnik Ra to 100, takie światło w żaden sposób nie zmienia postrzegania barw. Osiągnięcie współczynnika Ra na poziomie 100, przy pomocy światła sztucznego jest jednak bardzo trudne. Przyjęte normy zalecają, aby w miejscach pracy stosować źródła światła o współczynniku Ra co najmniej 80. Jeśli wykonywana jest praca, w której odwzorowanie barw jest bardzo istotne, Ra powinien wynosić powyżej 90.

Żarówki ledowe – natężenie światła w biurze

Planując oświetlenie powierzchni biurowej, musimy pamiętać, że natężenie takiego oświetlenia jest regulowane przez normy BHP. Jasno określają one minimalne, wymagane natężenie światła na określonych stanowiskach pracy.

  • Światło o natężeniu co najmniej 200 lx (luksów) wymagane jest w pomieszczeniach magazynowych i archiwach.
  • Światło o nieco większym natężeniu – 300 lx wymagane jest w miejscach, w których segregowane i mechanicznie kopiowane są dokumenty oraz na różnego rodzaju stanowiskach recepcyjnych.
  • Z kolei stanowiska pracy, związanej z czytaniem, pisaniem, pracą na komputerze czy innym urządzeniu elektronicznym, powinny być oświetlone światłem o natężeniu co najmniej 500 lx.

Planując zakup oświetlenia do biura, pamiętajmy, że nie powinien nas zniechęcać wyższy koszt zakupu żarówek czy świetlówek LED. Wydatek ten zwróci nam się bardzo szybko dzięki dużo niższemu zużyciu energii i niższym rachunkom za prąd.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...