Kredyty samochodowe

Kredyty samochodowe – jakich zabezpieczeń wymaga bank?

Opublikowano: 30 sierpnia 2021

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu samochodowego? Zwróć uwagę nie tylko na wartość proponowanego oprocentowania. Znaczenie mają także inne aspekty – w tym zabezpieczenie finansowania. Sprawdź, jakie są wymagania banków w tym zakresie i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Mimo że bank rzetelnie sprawdza wiarygodność i zdolność kredytową osoby starającej się o finansowanie, zwykle wymaga dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku kredytu samochodowego najbardziej popularne są cztery opcje.

1. Zastaw rejestrowy

W momencie ustanowienia zastawu rejestrowego bank może stać się jedynym właścicielem pojazdu. Dotyczy to sytuacji, w której kredytobiorca przestałby spłacać miesięczne raty zgodnie z harmonogramem.

Warto podkreślić, że informacja o ustanowieniu zastawu rejestrowego zawsze znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Widnieje także w rejestrze sądowym – po spłaceniu zobowiązania należy uzyskać od banku specjalne oświadczenie, aby usunąć tego rodzaju wpis.

2. Cesja praw z polisy AC

Istotą cesji praw z polisy AC jest przejęcie praw do pojazdu w momencie kradzieży auta czy szkody całkowitej. W takim przypadku to bank otrzymuje odszkodowanie w momencie wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia. Pozyskane pieniądze zostają wypłacone instytucji na poczet spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Należy pamiętać o tym, że – po uregulowaniu kredytu samochodowego – bank musi przesłać wszelkie dokumenty, które pozwolą na usunięcie cesji praw z ubezpieczenia AC.

3. Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Na kredyty samochodowe może zostać nałożone przewłaszczenie na zabezpieczenie. Jego istotą jest możliwość przejęcia pojazdu w momencie zaprzestania spłacania rat przez kredytobiorcę. Pozwoli to na sprzedaż auta w celu odzyskania środków.

W tym przypadku bank jest współwłaścicielem samochodu i to on znajduje się w posiadaniu karty pojazdu. Informacja jest wpisana do dowodu rejestracyjnego.

4. Depozyt karty pojazdu

Inną opcją jest depozyt karty pojazdu – znajduje się ona w posiadaniu banku. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której kredytobiorca sprzeda samochód. Warto bowiem pamiętać, że bez karty pojazdu nie można dokonać żadnej transakcji sprzedażowej ani też przeprowadzić jakichkolwiek zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Jak wybrać dobry kredyt samochodowy?

Forma zabezpieczenia finansowania to tylko jeden z elementów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze kredytu. Znaczenie mają m.in.:

  • wkład własny – kredyty samochodowe dostępne są już od 0% wkładu własnego
  • wysokość miesięcznej raty – może być dużo niższa w porównaniu ze standardowym finansowaniem
  • możliwość wymiany auta bez angażowania dodatkowych środków.

Wszystkie te warunki spełnia m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%). Dzięki niemu można korzystać z nowego pojazdu po 3-4 latach użytkowania, co jest zasługą opcji pozostawienia samochodu w rozliczeniu u dilera.

Wybór kredytu samochodowego nie jest łatwy, dlatego warto na niego poświęcić sporo czasu – zarówno w kwestii zabezpieczenia finansowania, jak i pozostałych aspektów.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *