Gdzie na surfing w Portugalii? Pięć najlepszych miejscówek

Opublikowano: 9 maja 2024

Portugalia słynie z doskonałych win, pysznych owoców morza oraz słonecznego klimatu. Jednak, kraj ten jest również prawdziwym rajem dla miłośników surfingu z całego świata! W dzisiejszym artykule prezentujemy aż 5 najlepszych plaż, które wyróżniają się swym urokiem, a co najważniejsze – atrakcyjnością dla surferów. Co więcej, lista została zaprojektowana z północy na południe kraju, ułatwiając wybór idealnej lokalizacji. Zatem, o jakich miejscówkach warto wspomnieć?

Figueira da Foz

Dzisiejsze zestawienie rozpoczyna stosunkowo świeży punkt na mapie portugalskich spotów surfingowych. Ogromnym atutem tego niewielkiego miasteczka, położonego w centralnej części kraju, jest wszechstronność, a zarazem kameralność warunków do surfowania.

Z uwagi na niewielką ilość odwiedzających, Figueira da Foz jest prawdziwym rajem dla początkujących. Młodzi adepci mogą tu kształtować swoje umiejętności, bez obawy o swoje bezpieczeństwo lub wygórowane ceny. Jednak, miasteczko to słynie również z innej atrakcji!

W 2021 roku uruchomiono tutaj pierwszą plażę, dedykowaną nocnym treningom. To właśnie plaża Cabadelo została wyposażona w system nowoczesnego oświetlenia sprawiając, że punkt był pierwszym tego typu obiektem w Europie!

To jednak nie koniec możliwości, które oferuje  Figueira da Foz. Plaża Buarcos jest bowiem jedną z najszerszych plaż w całej Europie, wyróżniając się delikatnymi falami. W konsekwencji, ten punkt na surfingowej mapie Portugalii zapewnia doskonałe warunki do treningu przez cały rok!

Nazare

Chociaż kolejny punkt znajduje się z zaledwie  kilkadziesiąt kilometrów od  Figueira da Foz, warunki do surfowania są tutaj całkowicie inne. To pokazuje również ogromne piękno i potencjał Portugalii w kontekście opisywanej dzisiaj dyscypliny.

Leniwa atmosfera miasteczka jest zwodnicza – to właśnie do tego punktu przyjeżdżają surferzy poszukujący prawdziwej adrenaliny. Nazare słynie bowiem z gigantycznych fal, które sprzyjają organizacji zawodów oraz pobijaniu kolejnych rekordów. Amerykański surfer,  Garrett McNamara, opisuje to słowami: “Nigdy tak naprawdę nie widziałem większych fal niż tutaj”.

To sprawia, że Nazare przyciąga prawdziwych profesjonalistów. I chociaż w sezonie letnim warunki są nieco łagodniejsze, opanowanie lokalnych fal wciąż wymaga doskonałych umiejętności.

Ericeira

Nieco ponad godzinę jazdy autem w kierunku południowym docieramy do wyjątkowego miejsca. Tytułowa Ericeira jest bowiem prawdziwą mekką surferów, a jednocześnie doskonałym punktem wypoczynkowym dla turystów.

W tym punkcie należy wspomnieć o niecodziennym wyróżnieniu. W 2012 roku fundacja World Surfing Reserves dołączyła Ericerię do specjalnej listy globalnych rezerwatów surferskich! Co to oznacza dla entuzjastów sportów wodnych?

Połączenie doskonałych warunków aktywności z dziewiczymi i naturalnymi okolicznościami przyrody. To właśnie ta kombinacja sprawia, że Ericeira przyciąga prawdziwych miłośników surfowania. Przykładem może być Praia da Ribeira d’Ilhas, plaża usłana szkółkami surferskimi oraz punkt organizacyjny ekscytujących zawodów. Należy jednak podkreślić, że Ericeira dedykowana jest średniozaawansowanym adeptom.

Costa da Caparica

Kolejny punt jest niezwykle atrakcyjny dla surferów, co wynika z kilku kluczowych składników. Ogromną zaletą jest niewielka odległość od Lizbony – ułatwia to kwestie logistyczne i stanowi doskonały pretekst do odwiedzin tak pięknego miasta. Punkt ten gwarantuje zatem ogromne emocje, jeszcze przed pierwszym kontaktem z deską surfingową!

Costa da Caparica zapewnia idealne warunki dla początkujących. Długie, lecz niezbyt wymagające fale sprawiają, że młodzi adepci szybko zdobywają pierwsze doświadczenia, a tym samym pewność ruchów oraz ogromną satysfakcję. Jednak, teraz nauka surfingu może być jeszcze prostsza.

Od kwietnia do października Costa da Caparica staje się domem dla polskich instruktorów z Bałtyckiego Stowarzyszenia Surfingu BSSURF (www.bssurf.pl). Zainteresowani adepci mogą dotrzeć do punktu na własną rękę lub skorzystać z gotowego rozwiązania, czyli kompleksowo zorganizowanego wyjazdu na surf campy Portugalia. Wówczas cały proces przygotowania wyjazdu spoczywa na instruktorach BSSURF, a uczestnicy mogą skupić się na zdobywaniu nowych kompetencji!

Arrifana

Finalną propozycją jest  Ariffana, czyli surferski diament południowej Portugalii. Jednak, walory regionu Algavre dostrzegli również turyści z całego świata, co przekłada się na dość wygórowane ceny.

Obszar ten został  zdominowany przez zagraniczne inwestycje, podwyższając koszty wodnych szaleństw w tym rejonie. To jednak nie powstrzymuje zdeterminowanych surferów, gdyż atrakcyjne warunki utrzymują się tutaj przez cały rok!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W sercu malowniczej Warszawskiej Pragi, w urokliwej...
Barbie Role Model
Ewa Swoboda oraz osiem sportsmenek z całego świata o...
Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegow...
Rozpoczęcie sezonu 2024 na wodzie było dla firmy...
skarpety trekkingowe
Wybierając się w góry, musimy zadbać o odpowiedni strój. O i...