Bitcoin

Dlaczego kraje rozwijające się przyjmują Bitcoin jako legalny środek płatniczy

Opublikowano: 4 maja 2024

Liczba krajów rozwijających się przyjmujących Bitcoin jako legalny środek płatniczy rośnie z dnia na dzień. Oto, co powinieneś wiedzieć. 

Raport Banku Światowego wskazuje na wzrost liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie w ciągu ostatnich trzech lat. Oznacza to, że więcej osób żyje za nie więcej niż 1,90 dolara dziennie. Pandemia Covid-19 w szczególności spowodowała eskalację poziomu ubóstwa w większości krajów rozwijających się. Inne czynniki to zmiany klimatyczne, globalne konflikty i niekontrolowana inflacja.

W ciągu ostatnich kilku lat poziom ubóstwa stale spadał, dopóki globalna pandemia nie zakłóciła tego trendu. Również 75 do 95 milionów ludzi może stanąć przed kolejnymi wyzwaniami ekonomicznymi w następnych latach, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

W okresie po pandemii kraje rozwijające się stanęły w obliczu większej liczby wyzwań, w tym rosnącego bezrobocia, wysokich wskaźników przestępczości, korupcji i niestabilności politycznej. A wyzwania te spowodowały dalszy wzrost poziomu ubóstwa. W konsekwencji obywatele nie mają możliwości poprawy swojego życia. Niektórzy nie są nawet w stanie wspierać finansowo swoich rodzin lub bliskich.

Wyzwania stojące przed krajami rozwijającymi się sprawiły, że coraz więcej obywateli szuka lepszych perspektyw w krajach wysoko rozwiniętych. Inni zwrócili się do platform takich jak https://immediateconnect.pl/, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty dla zysków.

Potencjalne zyski sprawiły, że ten środek kryptowalutowy stał się popularny w krajach rozwijających się. Niektórzy eksperci twierdzą, że Bitcoin może pomóc w walce z rosnącym ubóstwem w tych obszarach. To dlatego, że może ułatwić ludziom uzyskanie nowego źródła dochodu, a rządy mogą go wykorzystać do ponownego ożywienia swoich gospodarek, zamiast używania niestabilnej waluty fiat.

Bitcoin jako legalny środek płatniczy

Wiele krajów rozwijających się przyjęło Bitcoin jako swój prawny środek płatniczy. Przykładowo, Salwador zaskoczył świat po przyjęciu Bitcoina jako środka płatniczego w 2021 roku. Również ten kraj utrzymuje Bitcoin jako rezerwę w swoim bilansie. Ten zaskakujący ruch otworzył rządy światowe, aby uznać kryptowalutę za prawny środek płatniczy. Inny rozwijający się naród, Republika Środkowoafrykańska, dołączył do tego trendu, czyniąc Bitcoina legalnym środkiem płatniczym.

Po zdecydowaniu się na taki ruch przez Salwador, prezydent tego kraju wezwał banki centralne i władze monetarne z innych krajów do udziału w konferencji Bitcoin, którą zdominowali przedstawiciele krajów afrykańskich. Podczas spotkania dyskutowano o gospodarce cyfrowej, integracji finansowej i bankowości dla nieubankowionych. Co więcej, przedstawiciele omówili korzyści Bitcoina i wdrożenie go w Salwadorze.

Jednak kraje rozwijające się zmagają się z wyzwaniami, które utrudniają szybkie przyjęcie kryptowalut jako prawnego środka płatniczego, w tym korupcji, braku zaufania i deficytu infrastrukturalnego. Niektóre raporty wskazują, że kilka krajów zakazało kryptowalut, podczas gdy inne mają niepewne regulacje.

Dlaczego kraje rozwijające się rozważają Bitcoin jako legalny środek płatniczy

Przekształcenie kraju w celu przyjęcia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego nie jest łatwe. Jednak dwa kraje podjęły już ten odważny krok i stwierdzają, że przyszłość wygląda optymistycznie. Większość krajów rozwijających się może znacznie zyskać na przyjęciu kryptowalut. Ekosystem kryptowalutowy prezentuje liczne korzyści, które mogą pomóc w zwiększeniu ich ogólnego PKB i walce z ubóstwem.

Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoin, aby między innymi pomóc niedofinansowanym i nieubankowionym. W krajach rozwijających się ponad 50% populacji nie ma dostępu do podstawowych usług finansowych lub infrastruktury bankowej. Technologia blockchain i rozpowszechnienie Bitcoina w tych krajach mogłyby pomóc ludziom uczestniczyć w globalnym ekosystemie finansowym. To dlatego, że umożliwiłyby im dostęp do taniej i szybkiej cyfrowej gotówki, którą mogą wydać w dowolnym miejscu.

Zdecentralizowany ekosystem finansowy pozwala ludziom bez kont bankowych na dostęp do pożyczek, stakingu i kont oszczędnościowych. W ten sposób osoby te mogą szybciej uzyskać dostęp do kredytu, a nawet uzyskać dochody pasywne. Niektóre dobroczynne organizacje i platformy oparte na blockchainie współpracują z krajami rozwijającymi się, aby udostępnić kryptowalutę i wykorzystać ją do rozwiązania ich wyzwań gospodarczych.

Dodatkowo Bitcoin może być zabezpieczeniem przed inflacją. Kryptowaluta ma ograniczoną maksymalną podaż, dzięki czemu jest deflacyjna. Chociaż sektor kryptowalutowy zmaga się z niestabilnością, Bitcoin może pomóc poradzić sobie z hiperinflacją w krajach trzeciego świata.

Podsumowanie

Bitcoin może przynieść korzyści krajom rozwijającym się na różne sposoby. Może pomóc osobom nieubankowionym w dostępie do usług finansowych, w tym do kredytów. Również ludzie w tych narodach mogą używać Bitcoina, aby uzyskać pasywny dochód. Niemniej jednak, kraje te muszą rozwiązać wyzwania, które powstrzymują niektóre osoby i rządy przed przyjęciem kryptowaluty.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jak kupić Bitcoin
Czy jesteś zainteresowany handlem Bitcoin, ale nie m...
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...