Mobilna gastronomia

Czy inwestycja w mobilną gastronomię to dobry pomysł?

Opublikowano: 14 sierpnia 2020

Każdy z nas przyzna, że żyjemy w zabieganych czasach i coraz częściej zdarza nam się jeść na mieście. Rynek gastronomiczny z roku na rok rośnie i zaskakuje nas nowymi, oryginalnym formułami. Jak się okazuje coraz większy kawałek tortu przypada małym firmom, które postawiły na mobilną gastronomię.

To najnowszy trend na rynku gastronomicznym, który polega na serwowaniu jedzenia na ulicy, wykorzystując przy tym jedynie specjalnie przystosowany rower lub wózek gastronomiczny. Ta niezwykle prosta koncepcja wprowadziła powiew świeżości na polskie ulice i dała klientom alternatywę dla ich żywieniowej rutyny. Polacy coraz częściej decydują się na tego typu szybkie posiłki, ponieważ mają świadomość świeżości i jakości produktów oraz doceniają ich dostępność.

Zalety mobilnej gastronomii

Ten pomysł na biznes ma szereg zalet, które przyciągają coraz większą liczbę inwestorów w różnym wieku. Pierwszą z nich i na pewno najważniejszą jest niski próg wejścia – innymi słowy realizacja tego przedsięwzięcia wymaga dużo mniejszego nakładu finansowego niż restauracja stacjonarna. Wreszcie wszyscy Ci, dla których gotowanie jest prawdziwą pasją mają szansę na otworzenie własnej gastronomii!

W swoim nowym lokalu na kółkach możemy serwować autorskie dania prezentowane w stworzonym przez nas menu. Wszystko to sprawi, że klienci z zainteresowaniem będą przechodzić koło naszego punktu, aż wreszcie skuszą się na próbny posiłek. Jeśli im posmakuje, zapewniam, że pozyskamy najlepszą obecnie formę reklamy – polecenie.

Kolejną zaletą tego biznesu jest domowa atmosfera i otaczający nas ludzie. Osoba przygotowująca posiłki ma bezpośredni kontakt z klientem, który może zobaczyć jak jego zamówienie jest przygotowywane.

Mobilna gastronomia to obecnie bardzo modny temat, o którym wręcz klienci lubią rozmawiać. Jest to doskonały pomysł na start-up zwłaszcza dla osób, które od zawsze pragnęły otworzyć lokal w branży gastronomicznej. Rozpoczęcie tego typu działalności może być nieco łatwiejsze, ponieważ minimalne koszty firmy pozwalają serwować niedrogie, a zarazem bardzo dobre i świeże potrawy.

Prowadzenie mobilnej gastronomii

Jeśli mamy już swój wymarzony rower (food bike) czy wózek gastronomiczny powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Na pewno będziemy sugerować się dużymi firmami czy popularnymi miejscami, gdzie kręci się dużo potencjalnych klientów. Z czasem nabierzemy doświadczenia i w końcu wybierzemy miejsce, które przynosi nam najwięcej zysku. Musimy dowiedzieć się czy w danej lokalizacji konieczne jest posiadanie pozwolenia na handel i czy jest to w ogóle możliwe.

Podobnie jak ma to miejsce w stacjonarnej restauracji każdego dnia będziemy musieli zaopatrywać się w półprodukty u naszych dostawców. Świeże posiłki czy najlepiej wyselekcjonowana kawa to właśnie to, co sprawia, że klienci do nas wracają.

Jak rozpocząć ten biznes?

Do niedawna, aby otworzyć swój przenośny punkt gastronomiczny trzeba było we własnym zakresie przygotować rower lub wózek, który będzie służyć do przemieszczania się i wydawania posiłków. Przyszli właściciele zamiast robić to, co tak naprawdę jest ich pasją musieli zająć się konstruowanie swojego miejsca pracy.

Obecnie istnieje wiele firm, które podobnie jak FoodBike zajmują się produkcją pojazdów gastronomicznych. Tego typu produkt jest w pełni dopracowany, co pozwoli nam przejść bezpośrednio do prowadzenia własnej działalności i dopracowaniu swojej usługi. Natomiast wysokość inwestycji przy najprostszych wózkach waha się pomiędzy 16-40 tys zł. Kwota ta wydaje się dosyć niskim wkładem inwestycyjnym jeśli chodzi o własny biznes w sektorze gastronomii i może zostać odpracowana w bardzo szybkim czasie. Firmy gastronomiczne tego typu mają zupełnie inne koszty świadczenia usług, dlatego są w stanie generować wyższy zysk.

Jeśli jeszcze bardziej chcemy uprościć sobie swoją pierwszą działalność możemy przyłączyć się do istniejącej sieci, która na pewno oferuje franczyzę. Po podpisaniu umowy i spełnieniu wszystkich warunków dostaniemy podręcznik operacyjny według, którego będziemy działać. To rozwiązanie ma wiele zalet, jednak posiada wady, między innymi to, że musimy dzielić się swoimi zyskami.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
Pasta z orzechów laskowych
Pasta z orzechów laskowych ma ogromny potencjał zdro...
wyposażenie restauracji
Wyposażenie restauracji odgrywa niebagatelną rolę w...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...