Pasta z orzechów laskowych

Pasta z orzechów laskowych – właściwości i do czego wykorzystać?

Opublikowano: 11 kwietnia 2024

Pasta z orzechów laskowych ma ogromny potencjał zdrowotny. Aż żal nie wykorzystać jej właściwości, które niosą ze sobą szereg dobrodziejstw dla naszego organizmu. Wśród nich warto wymienić m.in. obniżenie poziomu “złego” cholesterolu, poprawę funkcjonowania układu nerwowego, czy też obecność wielu witamin, w tym z grupy B. Na tym jednak festiwal korzyści ze spożywania kremu z orzechów laskowych się nie kończy. Można powiedzieć, że to dopiero początek. Sprawdź więc, dlaczego jeszcze warto po niego sięgać i w jaki sposób może pojawić się w jadłospisie.

Pasta z orzechów laskowych – co warto o niej wiedzieć?

Pasta z orzechów laskowych to rarytas, który może z powodzeniem pojawić się zarówno w diecie dzieci, jak i osób dorosłych. Docenią go zwłaszcza osoby, które postawiły na dietę ketogeniczną w której główną rolę odgrywają produkty wysokotłuszczowe. Naturalne masło z orzechów laskowych zawiera najwięcej spośród dostępnych na rynku tłuszczów w 100 g. Co ważne, idzie to w parze ze stosunkowo małą ilością cukru i węglowodanów.

Krem z orzechów laskowych dzięki wysokiej zawartości błonnika przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych jelit. Stanowi ochronę dla organizmu przed stresem oksydacyjnym z uwagi na to, że wykazuje dużą zawartość antyoksydantów. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że istotnie przyczynia się do zapobiegania rozwoju miażdżycy. Wszystko za sprawą obecności przeciwutleniaczy, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kolejną korzyścią ze spożywania pasty z orzechów laskowych jest to, że istotnie przyczynia się do poprawy pamięci, jak również wpływa na polepszenie jakości myślenia. Wszystko dzięki witaminom z grupy B. 

Warto zwrócić również uwagę na dużą zawartość błonnika, a także witamin, w tym ze wspomnianej grupy B, a ponadto m.in. A, C, E i K. Duże znaczenie dla organizmu mają również minerały, a wśród nich tj. magnez, miedź, potas, cynk, wapń i żelazo. 

Po masło z orzechów laskowych warto sięgać w profilaktyce miażdżycy i zakrzepów. Ponadto istotnie przyczynia się ono do obniżenia poziomu cukru we krwi. Mogą po nią sięgać cukrzycy z uwagi na to, że spośród wszystkich maseł orzechowych, charakteryzuje się najmniejszą ilością cukrów prostych w 100 g.

Ponadto wykazuje zbawienne działanie na obniżenie poziomu “złego” cholesterolu, czyli LDL i na wzrost “dobrego” (HDL). 

Aby wykorzystać w pełni zdrowotny potencjał drzemiący w paście z orzechów laskowych należy uważnie czytać etykiety. Jej skład powinien być prosty, pozbawiony konserwantów, wzmacniaczy smaku i dużej ilości soli. 

Pasta z orzechów laskowych

Krem z orzechów laskowych – jak go wykorzystać w kuchni?

Pasta z orzechów laskowych stanowi znakomity zamiennik dla tradycyjnych smarowideł, które może i wzbogacają smak potraw, jednak w wielu przypadkach na próżno szukać w nich mocy cennych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Dlaczego więc nie postawić na zdrowszą alternatywę, która ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni? Krem z orzechów laskowych jest absolutnym must have dla każdego miłośnika słodkich przekąsek i dań, w których dodatek naturalnej słodyczy podbija ich smak i sprawia, że nabierają wyrazistego charakteru.

Pasta z orzechów laskowych delikatnie podprażonych świetnie nadaje się do przygotowywania śniadań na słodko. Już odrobina aromatycznego kremu sprawi, że zwyczajna owsianka stanie się prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej. Z powodzeniem posmarujemy nim również naleśniki i pankejki. Równie znakomity duet stworzy z goframi – zwłaszcza jeśli dodamy do nich świeże lub liofilizowane owoce.

Każdy fan “małego co nieco” między posiłkami z pewnością doceni niezwykłe połączenie pasty z orzechów laskowych i wytrawnych, jak również słodkich przekąsek. Zamoczone w dipie nie tylko podbijają kubki smakowe, ale także zaspokajają “mały głód”.

Deser z dodatkiem masła z orzechów laskowych? To absolutny “gamechanger”, który podkręci smak i aromat tradycyjnych lodów, ciasteczek owsianych czy też babeczek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać je również np. do brownie czy szarlotki podawanej na gorąco.

Produkt ten ma dość nieoczywiste zastosowanie. Idealnie nadaje się jako baza dla domowej “nutelli”, której nie odmówi żaden miłośnik słodkich przekąsek. Co ważne, jest zdecydowanie zdrowsza niż ta oryginalna – dostarcza wielu cennych składników odżywczych, w tym m.in. wspomniany już błonnik czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dobrej jakości pasta z orzechów laskowych może stać się nieodłącznym składnikiem koktajli odżywczych – idealnych na drugie śniadanie czy posiłek przedtreningowy. Wystarczy dodać do niego odrobinę świeżych owoców, warzyw, wody i masła orzechowego. Gotowe!

Masło z orzechów laskowych – jak wybrać najlepsze?

Wybierając pastę z orzechów laskowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Najlepiej stawiać na produkty, w których składzie znajdziemy tylko i wyłącznie orzechy laskowe – mogą być lekko podprażane, dzięki czemu zyskują wyrazisty smak. Nie powinno być w niej również oleju palmowego i dodatków smakowych. Unikajmy również maseł z nadmierną zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli. Stawiajmy natomiast na te, które mają moc protein i błonnika.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pizza
Kuchnia włoska od lat cieszy się niesłabnącą popularnością n...
Herbaty w saszetkach
...
Detoks organizmu
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo dużo przetwor...
sushi
Japońska kuchnia zdobywa serca smakoszy na całym świecie, a...
lampy nad wyspę
Obecnie wraz z wzrastającą świadomością na temat zdrowego od...