płyta OSB

Czym jest płyta OSB? Sprawdź podstawowe informacje!

Opublikowano: 1 grudnia 2022

Budując dom nie wystarczy postawić mury. Trzeba jeszcze wykończyć ściany. Zarówno do wykańczania domów, jak i mieszkań coraz częściej stosowane są płyty OSB. Czym są płyty OSB? Poznaj podstawowe informacje o tym najpopularniejszym materiale wykończeniowym.

Co to jest płyta OSB?

Płyta OSB to materiał wykończeniowy wykonany w 90% z drewna. Dzięki czemu możliwy jest sprawny rozkład płyt, przez co nadają się do recyklingu. Jest to więc produkt ekologiczny, idealnie wpisujący się w nowoczesne trendy. Płyty OSB produkowane są jako jednowarstwowe lub wielowarstwowe. Jednowarstwowe to części innych płyt drewnopochodnych, np. wiórowych. Jednak są stosowane także jako samodzielne materiały wykończeniowo – konstrukcyjne.

Płyty OSB powstają poprzez prasowanie wiórów sosnowych lub świerkowej przy wysokiej temperaturze, a także ciśnieniu. Spoiwem jest żywica syntetyczna, która jest wodoodporna. Zwyczajowo wióry układane są w trzy warstwy, gdzie na wierzchu wióry są układane wzdłuż, a w środku w poprzek. To daje znakomite właściwości mechaniczne. Płyty OSB mogą mieć gładką lub porowatą powierzchnię oraz mieć różnie wykończone krawędzie (dwustronne, frezowane lub na pióro i wpust).

Płyty OSB wolne są od wad, jakie ma typowe drewno. Nie mają pęknięć, są odporne na uszkodzenia i odkształcenia. Dzięki natryskowi klejem lub woskiem mogą być szeroko stosowane bez względu na warunki pogodowe. Płyty OSB mogą mieć grubość od 8 do 33 mm i wyróżnia się ich cztery podstawowe rodzaje, które różnią się nieco użytym lepiszczem, właściwościami czy zastosowaniem.

Zalety płyt OSB

Podstawową zasadą płyt OSB jest to, że są szybkim i niedrogim sposobem na efektowne wykończenie. Dzięki nim możliwa jest sprawna zmiana przestrzeni, podziału, zmiany układu pomieszczeń, bez konieczności związanej z murowaniem i stawianiem następnych ścian. Kolejną zaletą jest prosty montaż, nawet dla amatora, ale należy przeczytać instrukcję montażu. Ponadto ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania materiału bez odpadów. Płyty OSB mają też długą żywotność bez konieczności konserwacji. Nie są też podatne na wilgoć i pęcznienie, choć niektóre rodzaje mniej nadają się do wilgotnych miejsc. Płyty OSB można bardzo prosto przyciąć do odpowiednich wymiarów i kształtów. W dogodny sposób też tłumią dźwięki, a niektóre mają także powłoki izolacyjne. Mają też większe walory estetyczne i dają możliwość zastosowania różnych materiałów w jednym wnętrzu, np. płyt, betonu i tradycyjnych ścian.

Płyty OSB można zamówić między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-osb-plyty-mfp-deski-laty-tarcica/plyty-drewnopochodne

Montaż płyt OSB

Przed montażem należy przeczytać instrukcję oraz zabezpieczyć płyty i przechować je przez dobę we wnętrzu, w którym będą zamontowane, by zaadaptowały się do panujących warunków. Najlepiej ułożyć je na folii, bez kontaktu z wilgocią. Muszą być rozpakowane, bo inaczej mogą zapleśnieć i stracić właściwości. Wilgotność płyt  podczas montażu nie powinna być wyższa niż 15%. Między płytami należy pozostawić przestrzeń dylatacyjną, aby materiał mógł pracować (zwykle 3mm). Oś główną płyty należy kierować prostopadle do desek i belek, zaś krótsze boki łączyć podporami.

Płyty OSB to świetne rozwiązanie w przypadku niewielkiego budżetu, braku czasu czy też braku możliwości korzystania z metod, które wymagają zatrudnienia specjalistów. Podkład na podłogę może okazać się wybawieniem w sytuacji, gdy nie da się zrobić wylewki i czekać na wysychanie warstw. W ciągu 1-2 dni można z pomocą płyt OSB przeorganizować kuchnię czy pokój albo wyodrębnić przestrzeń na szafę czy pomieszczenie gospodarcze, a nawet podzielić duży salon na strefy, tworząc ścianki działowe. Jest to więc materiał bardzo ułatwiający prace budowlane oraz remontowe. Prace są proste i nie ma wiele bałaganu. Warto korzystać z takich prostych, a do tego niedrogich rozwiązań.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...