strój kąpielowy

Jak dbać o strój kąpielowy, by zawsze wyglądał jak nowy?

Opublikowano: 10 maja 2016

Zakup nowego stroju kąpielowego zawsze sprawia przyjemność, zwłaszcza jeśli uda nam się dobrać taki, który idealnie leży i podkreśla atuty naszej sylwetki. Pozostaje jednak pytanie, jak o niego zadbać, by materiał nie zniszczył się, nie rozciągnął, a kolory nie wyblakły?

Sezon plażowania tuż tuż, więc najwyższy czas, by dowiedzieć się jak zadbać o strój kąpielowy, by wyglądał perfekcyjnie jak najdłużej. Przecież chcemy, by wysiłek włożony w jego dopasowanie nie poszedł na marne. Przeczytajcie poniższe wskazówki, a dowiecie się co zrobić, by cieszyć się strojem kąpielowym niczym z wystawy nawet po kilku latach noszenia.

1. Zobacz, z jakiego materiału wykonany jest strój

Pierwszą informację, którą powinniśmy sprawdzić dobierając strój kąpielowy jest ta dotycząca materiałów, z których jest on wykonany. Najczęściej stroje kąpielowe są połączeniem dwóch, trzech materiałów, dzięki którym utrzymują one swoje właściwości. Warto mieć na uwadze fakt, że stroje kąpielowe są szyte z tkanin sztucznych, dlatego też musimy zachować szczególną ostrożność, żeby się nie zniszczyły podczas prania i suszenia.

2. Dokładnie przeczytaj informacje zapisane na metce

Zapoznanie się z metką to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie jeśli chcemy poznać sposoby dbania o strój kąpielowy. Znajdziesz na niej wskazówki dotyczące zalecanej temperatury i sposobu prania, metod suszenia oraz prasowania materiału. Często jednak odcinamy metkę, ponieważ przeszkadza nam w trakcie noszenia stroju i zapominamy o zaleceniach producenta. Warto więc mieć na uwadze kilka wskazówek, o których piszemy poniżej.

3. Przepłucz strój, by pozbyć się z materiału piasku i soli

Strój kąpielowy najczęściej zakładamy na plażę lub basen (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by opalać się w swoim ogrodzie). Zarówno słona, jak i chlorowana woda mogą uszkodzić materiał, dlatego też zaraz po ściągnięciu stroju warto jak najszybciej opłukać go pod wodą. Nawet jeśli nie wchodzimy do wody to i tak pomyślmy o przepłukaniu stroju. Filtry UV zawarte w kremach do opalania i olejkach mogą spowodować przetarcie materiału, a niektóre płyny mineralne i preparaty olejowe sprawić, że na stroju pojawią się nieestetyczne plamy.

4. Pierz strój ręcznie

Silne detergenty mogą uszkodzić strukturę materiału, z którego jest wykonany strój kąpielowy. Dlatego też najlepszym wyjściem jest pranie ręczne. Użyj delikatnego detergentu, który ochroni kolory tkanin i bezpiecznie usunie oleje oraz chemikalia bez uszkodzenia delikatnych włókien. Niektórzy, dla bezpieczeństwa decydują się na pranie stroju w zimnej wodzie, ale wystarczy, by była ona letnia (ok. 30-40°C). Przed praniem namoczmy strój w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu lub octu przez około 15-30 minut, a później wypłuczmy go. Możemy zaryzykować i wyprać strój w pralce,  tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ strój, który posiada fiszbiny, utwardzane miseczki czy dużo aplikacji może się zniszczyć.

5. Zachowaj ostrożność w trakcie suszenia

Choć wydaje się, że proces suszenia stroju kąpielowego powinien przebiegać podobnie jak innych części garderoby to jednak najlepszym sposobem, by zachował on swój rozmiar i fason jest rozłożenie go na ręczniku i odciśnięcie nadmiaru wody. Nigdy nie wykręcajmy go, gdyż może to spowodować uszkodzenie włókien. Innym, sprawdzonym rozwiązaniem będzie powieszenie stroju za metkę lub po prostu rozłożenie go na płasko w suszarce. Ważne, by materiał miał odpowiednią wentylację. Warto pamiętać o tym, by unikać suszenia stroju na słońcu. Suszenie mechaniczne może bowiem uszkodzić nasz strój i sprawić, że kolory szybciej wyblakną.

6. Jak dbać o strój kąpielowy – Nie prasuj

Jeśli nie jest to konieczne, to najlepiej zrezygnujmy z prasowania naszego stroju plażowego. Gorąca temperatura negatywnie wpływa na kolor oraz fakturę stroju. Wprawdzie niektóre modele posiadają na metce wskazówkę, że można je prasować w niskich temperaturach, jednak zanim włączymy żelazko dokładnie sprawdźmy informacje na metce, by przypadkowo nie zniszczyć odzieży.

7. Odpowiednie przechowywanie

W okresie roku, kiedy nie zakładasz stroju kąpielowego codziennie, lecz najwyżej kilka razy w miesiącu lub rzadziej zadbaj o jego odpowiednie przechowywanie. Włóż go do pudełka lub szuflady na płasko, by nie uległ deformacji. Możesz również okryć go folią i zawiesić w garderobie, by nie zakurzył się i nie przeniknął innym zapachami.

Co robić, by strój wyglądał idealnie przez długi czas:

  • Kup co najmniej dwa komplety. Przydadzą się szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy zakładasz strój często. Dzięki temu będziesz mogła po każdorazowym założeniu stroju wyprać go wiedząc, że masz w zapasie drugi.
  • Smarując się kremem staraj się nie pobrudzić kostiumu. W przeciwnym razie mogą powstać trudne do usunięcia plamy.
  • Bez względu na to czy wypoczywasz na plaży, czy basenie pamiętaj o tym, by zawsze brać prysznic pod bieżącą wodą. Dzięki temu unikniesz zniszczenia materiału przez kosmetyki do opalania, inne środki i chlor.
  • Zwróć uwagę na to gdzie siadasz lub leżysz. Piasek czy ostre kamienie mogą uszkodzić materiał. Zawsze rozłóż ręcznik zanim usiądziesz.
  • Nigdy nie mocz stroju w wodzie na noc. To może spowodować rozluźnienie włókien.
  • Nie susz stroju na słońcu, bo może wyblaknąć, ani w suszarce, ponieważ osłabia elastyczność materiału.
  • Jeśli planujesz skorzystać z jacuzzi, wybierz nieco mniej lubiany model stroju. Chlor i wysoka temperatura mogą doprowadzić do szybszego zużycia materiału.

Dbałość o strój kąpielowy gwarancją jego trwałości

Jeśli udało Ci się kupić taki model stroju kąpielowego, w którym dobrze wyglądasz i dobrze się czujesz to postaraj się, by służył Ci jak najdłużej. Dokładnie przeczytaj informacje zapisane na metce dotyczące przepisu prania i suszenia. Unikaj silnych detergentów, pierz ręcznie i susz swój strój na płasko, a gdy nie zakładasz go przez dłuższy czas pamiętaj o właściwym przechowywaniu, by się nie zdeformował. Kiedy planujesz wyprawę na wakacje zapakuj do swojej torby dwa komplety stroju i zawsze po wyjściu z wody opłucz go pod wodą.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jednoczęściowe stroje kąpielowe
Pomimo tego, że do lata pozostało jeszcze trochę czasu, już...