Menu
kosmetyki do opalania

Kosmetyki do opalania – niezbędne przy słonecznych kąpielach

Słońce ma bardzo korzystne działanie na nasz organizm. Umożliwia ono syntezę witaminy D, doskonale wpływa na nastrój, zapobiega depresji i zapewnia piękną opaleniznę oraz zdrowy wygląd. Jednakże ma też ono swoje ciemne strony i aby nie szkodziło zdrowiu, powinniśmy używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych do opalania.

Solarne zagrożenia

Największymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą opalanie, są wynikające z nadmiernej ekspozycji skóry na słońce nowotwory. Ponadto uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny oraz przesuszenie skóry powodujące zmarszczki i przebarwienia mają wpływ na fotostarzenie.

Warto również wspomnieć o ryzyku różnego rodzaju uczuleń, na jakie narażeni jesteśmy, wystawiając się na słońce, które może okazać się bardzo uciążliwym alergenem.

Nadmiar promieni słonecznych  może być groźny dla osób posiadających dużą ilość różnego rodzaju znamion i pieprzyków. Szczególnie one powinny unikać nadmiernego opalania, pamiętając o tym, że promieniowanie UVA i UVB działają na nas przez cały rok. To pierwsze za sprawą zwiększania ilości wolnych rodników dociera do głębokich warstw skóry i powoduje jej fotostarzenie, natomiast drugie jest sprawcą zaczerwienień i oparzeń.

Filtry i ich moc

Ze względu na to, że promieniowanie UV ma zasadniczy wpływ na stan naszej skóry, musimy się przed nim odpowiednio zabezpieczać. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku używanie kosmetyków do opalania, które zawierają różne filtry ochronne. Te chemiczne, takie jak tinosorb i mexoryl, pochłaniają promienie UV, mają jednak wady w postaci podrażnień i alergii skóry. Natomiast filtry mineralne, do których należą dwutlenek tytanu i cynku, skutecznie odbijają i rozpraszają szkodliwe promienie UV.

Siła zastosowanego w kosmetyku filtra, czyli tzw. SPF powinna być adekwatna do rodzaju posiadanej skóry, zwanej fototypem. Filtr powinien być tym silniejszy, im jaśniejsza jest skóra i włosy oraz im więcej piegów i innych znamion barwnikowych ma jego posiadacz. Ich duża ilość wraz z bardzo jasną karnacją i rudymi włosami predysponuje osoby o takim wyglądzie do użycia filtrów nawet o sile 50 SPF, które blokują aż 98 proc. promieniowania słonecznego. Osobom typu śródziemnomorskiego o ciemnej karnacji i włosach wystarczą filtry o sile 15 SPF.

Rodzaje kosmetyków do opalania

Kosmetyki do opalania to mleczka spraye, olejki, kremy, balsamy i emulsje, które w różny sposób wchłaniają się w skórę i różnie są na ciało nakładane. Najmocniejsze są przeważnie balsamy i spraye, natomiast najsłabszymi kosmetykami do opalania są z reguły olejki.

Bardzo istotna jest również pielęgnacja skóry po opalaniu. W tym celu należy stosować kosmetyki nawilżające, które jednocześnie łagodzą i lekko natłuszczają skórę. Powinny być one stosowane w szczególności, gdy jest ona rozgrzana i piekąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022