Menu
higiena jamy ustnej

Dlaczego właściwa higiena jamy ustnej jest tak ważna?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej rośnie świadomość na temat dbania o jamę ustną. Z pewnością jest to spowodowane chęcią posiadania pięknego i zdrowego uśmiechu oraz dobrego samopoczucia. Za wzorowym uzębieniem idzie także dobry stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, co powoduje, że odpowiednia higiena jamy ustnej staje się niezwykle ważna.

Związek między jamą ustną a resztą organizmu

Jama ustna to pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. To tutaj za pomocą zębów i wytwarzanej przez ślinianki śliny odbywa się pierwszy proces rozdrabniania i trawienia pokarmu, który następnie trafia do żołądka. Dlatego bardzo ważna jest dieta, która będzie odpowiednia zarówno dla naszych zębów, jak i reszty organizmu. Należy zrezygnować z produktów o wysokiej zawartości cukru, palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Wiele dolegliwości wynikających z nieprawidłowego odżywiania, jak na przykład: cukrzyca, choroby układu krążenia, czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe, mają swoje odzwierciedlenie w stanie jamy ustnej.

Na przykład u osób cierpiących na wysoki poziom glukozy we krwi, istnieje duże ryzyko chorób przyzębia, natomiast leczenie chorób przyzębia poprawia poziom glikemii. Kolejną zależnością jest współwystępowanie nietolerancji albo niedoborów pokarmowych i bolesnych zmian w jamie ustnej, np. aft i owrzodzeń. Takich zależności jest bardzo dużo, dlatego warto zwracać uwagę na to, jaki prowadzimy tryb życia, czym się żywimy i jak dbamy o jamę ustną.

Zdrowy uśmiech – zdrowy duch

Bez wątpienia osoby dbające o swoje uzębienie i świeżość jamy ustnej są bardziej pewne siebie i cieszą się dobrym samopoczuciem. Śnieżnobiały i zdrowy uśmiech to nie tylko komfort psychiczny, ale również inwestycja, która zwróci się w starszym wieku. Wbrew pozorom, aby to osiągnąć, wystarczy systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole u lekarza stomatologa.

W codziennej profilaktyce należy skupić się na odpowiedniej technice szczotkowania zębów, co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej. Rekomendowaną techniką szczotkowania jest metoda roll, która polega na wymiataniu główką szczoteczki zanieczyszczeń z powierzchni zębów. Do płukania zaleca się stosowanie płynów z fluorem, a w przypadku kiedy umycie zębów po posiłku jest utrudnione, poleca się żucie bezcukrowej gumy do żucia.

Odpowiednia higiena, a mniej dolegliwości w jamie ustnej

Oczywiste jest, że osoby prawidłowo dbające o swoje uzębienie rzadziej cierpią na popularne schorzenia jamy ustnej. Jednak może się zdarzyć, że towarzyszące chwilowe niedobory immunologiczne czy wahania hormonalne mogą przyczynić się do powstania różnego rodzaju zmian w błonie śluzowej jamy ustnej. Wśród nich znajdują się: afty (potocznie pleśniawki), zapalenia dziąseł, zakażenia bakteryjne i grzybicze oraz infekcje wirusowe. Większość tych dolegliwości powoduje znaczny ból oraz dyskomfort powstający przy jedzeniu, piciu, a nawet mówieniu. Dlatego w takich momentach warto sięgnąć po środki farmaceutyczne przeznaczone do łagodzenia bólu i wspomagające gojenie uszkodzeń w jamie ustnej, jak na przykład płyn do płukania jamy ustnej Anaftin. Sprawdzą się także roztwory do płukania jamy ustnej zawierające ekstrakty z szałwii czy rumianku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021