modelowanie nosa

Modelowanie nosa – na czym polega niechirurgiczna korekta?

Opublikowano: 10 stycznia 2023

Nos jest centralną częścią twarzy, dlatego jego wygląd istotnie wpływa na naszą ogólną prezencję. Wszelkie asymetrie, garb, czy inne nierówności bywają źródłem kompleksów. Jednym ze sposobów służących korekcji jego kształtu jest tzw. modelowanie nosa. Wyjaśniamy na czym polega ta metoda.

Na czym polega modelowanie nosa?

Nie każdy jest zadowolony z wyglądu swojego nosa. Niektórzy borykają się z garbem, inni z asymetrią, nosem zbyt dużym lub za małym w stosunku do oczu czy ust. Defekty dotyczące proporcji poszczególnych elementów twarzy można korygować na różne sposoby.

Osoby, które nie decydują się na inwazyjny zabieg chirurgiczny lub takie, u których nie jest on potrzebny, mają do dyspozycji modelowanie nosa. Metoda ta polega na korekcji jego kształtu za pomocą wypełniaczy tkankowych. Substancje o odpowiedniej gęstości podaje się w formie iniekcji dotkankowej za pomocą cienkiej igły lub kaniuli.

Przy jakich defektach najczęściej wykonuje się ten zabieg?

Modelowanie nosa za pomocą preparatów wypełniających bywa uznawane za alternatywę dla zabiegów plastycznych. Są to jednak dwie zupełnie różne metody, a tym samym wskazania do ich przeprowadzenia są odmienne. Na niechirurgiczną korektę najczęściej decydują się Pacjenci, którzy mają problem z niewielkimi dysproporcjami – wyjaśniają specjaliści medycyny estetycznej z Kliniki Novoderm w Łodzi. Do defektów, jakie można skorygować za pomocą modelowania nosa należą m.in.:

  • niewielki garb;
  • nierówny grzbiet nosa;
  • asymetria, np. nierówne płatki nosowe;
  • asymetria nosa względem twarzy, np. nos zbyt mały;
  • nos krzywy;
  • ubytki tkankowe, np. zagłębienia powstałe po urazach;
  • obniżony lub ostry kąt czołowo-nosowy;
  • cofnięta kolumienka nosa;
  • nadmiernie rozdzielona chrząstka na czubku nosa – pionowe zagłębienie.

Jak się przygotować do modelowania nosa i czego się spodziewać?

W pierwszej kolejności specjalista wykonujący modelowanie nosa dezynfekuje obszar zabiegowy. Kolejno podawane jest znieczulenie miejscowe – modelowanie nie wymaga narkozy, czy jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej z użyciem skalpela. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni skóry podaje się indywidualnie dobrany preparat wypełniający. Jego rodzaj, stężenie, konsystencja i ilość zależą od wskazań, czyli głównie od defektu, jaki chcemy skorygować.

Cała procedura zwykle trwa od 15 minut do maksymalnie godziny. Praktycznie bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu. Preparat wypełniający podawany jest za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Nie dochodzi więc do dużego przerwania ciągłości tkanek, jak to niekiedy ma miejsce w przypadku operacji chirurgicznej. Tym samym okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy.

Modelowanie nosa jest zabiegiem o niskiej inwazyjności. Niemniej jednak w miejscu nakłuć mogą pojawić się zasinienia i drobne krwiaki. Objawy takie są normalne i zwykle mijają samoistnie w ciągu maksymalnie kilku dni.

Jakie efekty można osiągnąć i jak długo się utrzymują?

Za pomocą wypełniaczy tkankowych można uzyskać pożądany kształt nosa i zredukować ewentualne niedoskonałości. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala na osiągnięcie naturalnie wyglądających efektów. Pierwsze rezultaty są widoczne praktycznie bezpośrednio po zabiegu, jednak pełen efekt można ocenić po ok. dwóch tygodniach w trakcie kontroli lekarskiej. Zwykle wystarczające jest wykonanie jednego zabiegu.

Stosowane wypełniacze tkankowe są substancjami plastycznymi. Z czasem ulegają naturalnemu wchłonięciu. Efekty są więc widoczne przez określony czas, zwykle ok. rok. Trwałość modelowania nosa zależy od wielu czynników, w tym związanych ze stylem życia. Wpływ na efektywność zabiegu mają m.in. używki, rodzaj diety oraz ogólna kondycja skóry, czy wiek Pacjenta. W części przypadków preparat może więc wchłonąć się już po ok. pół roku, innym razem efekty zabiegu są widoczne nawet półtora roku.

Interesuje Cię modelowanie nosa? Szczegóły dotyczące zabiegu poznasz w Klinice Novoderm w Łodzi.   

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
fryzury ślubne
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
żakiety damskie
Krótkie żakiety damskie to jeden z najbardziej uniwersalnych...
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
W dzisiejszym świecie, gdzie wygląd ma ogromne znaczenie, ka...
Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to sposób na odzyskanie lepszego...