opryszczka

Powracająca opryszczka. Jak sobie z nią radzić?

Opublikowano: 11 kwietnia 2023

Każdej jesieni oraz zimy wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zmaga się z powracającą opryszczką. Jest to choroba wirusowa skóry i błon śluzowych, będąca konsekwencją zakażenia wirusem HSV. Do czego może prowadzić ten wirus?

Opryszczka – co to takiego?

Opryszczka, zwana inaczej zakażeniem opryszczkowym, to postać wykwitów spowodowana przez wirusy HSV-1 i HSV-2. Pierwszy z nich zazwyczaj przyczynia się do powstania opryszczki w górnej części wargi, natomiast drugi powoduje powstawanie opryszczki na narządach płciowych.

Warto podkreślić, że zakażenie wirusem opryszczki przenosi się głównie przez kontakt międzyludzki. Jak wskazują badania, nie należy ono do rzadkości i dotyka dużą część społeczeństwa.

Objawy opryszczki

Opryszczce towarzyszy swędząca oraz bolesna wysypka na ustach. Powstawanie opryszczki przebiega w kilku etapach. Dolegliwość ta dotyczy głównie błon śluzowych w okolicach ust. W początkowej fazie skóra staje się napięta. Z czasem osoba zmagająca się z tym schorzeniem czuje swędzenie oraz pieczenie w miejscu występowania opryszczki.

Opryszczka może „wykluwać się” do 26 dni. Najczęściej jednak trwa to ok. 6−8 dni. Zazwyczaj ok. trzeciego dnia występowania wirusa na ustach pojawia się grudka o podłożu zapalnym.

O czym świadczy nawracająca opryszczka?

Wiele osób myśli, że w momencie zagojenia się opryszczki wirus zniknął raz na zawsze. Jest to bardzo mylne przeświadczenie. Właśnie wtedy wirus przechodzi w tak zwany stan utajenia i nadal jest obecny w obwodowych zwojach nerwowych. W momencie, kiedy dojdzie do nasilenia czynników wyzwalających, ujawnia się ponownie. Kiedy tak się dzieje?

Wirus opryszki ponownie uaktywnia się wtedy, gdy organizm atakują infekcje: przeziębienie, katar, grypa, objawiające się zmęczeniem organizmu. Nie bez znaczenia są też: przegrzanie, częste wizyty na słońcu lub w solarium, urazy w okolicach ust oraz menstruacja u kobiet.

W jaki sposób leczyć opryszczkę?

W zależności od postaci wirusa opryszczkę leczy się w różny sposób. W przypadku objawów o mniejszym nasileniu wystarczy zastosować środki przeciwwirusowe. W celu złagodzenia objawów opryszczki bardzo często stosuje się np. maść cynkową. Ma ona za zadanie wysuszenie zmiany skórnej. W niektórych przypadkach należy włączyć lekarstwa bakteriobójcze.

Należy pamiętać, że leczenie najlepiej rozpocząć w momencie pojawienia się nawet najmniejszych objawów. Tylko wtedy będziemy w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się opryszczki.

Powikłania po wirusie opryszczki

Zazwyczaj wszelkie dolegliwości związane z wirusem opryszczki znikają po zastosowaniu odpowiednich lekarstw. Czasami jednak nieodpowiednio leczona opryszczka niesie za sobą pewne powikłania. Możemy do nich zaliczyć m.in. rumień wielopostaciowy, wszelkie zakażenia rozsiane, grzybicze wykwity itp.

Zapobieganie wirusowi opryszczki

Profilaktykę farmakologiczną zaleca się szczególnie osobom, u których dochodzi do częstych nawrotów opryszczki. Leczenie to w znacznym stopniu zapobiega nawrotom wirusa, jak również poprawia jakość życia, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Osoby, które często borykają się z występowaniem wirusa, mogą odetchnąć z ulgą. Przynajmniej na pewien czas, który pozwoli im swobodnie funkcjonować.

Żeby zapobiec nawrotom opryszczki, należy również zadbać o układ immunologiczny i odporność organizmu oraz unikać przewlekłego stresu. Należy też zadbać o zdrową, urozmaiconą dietę − spożywać warzywa, owoce, antyoksydanty, tłuste ryby i kwasy omega-3. Warto włączyć do diety oleje o działaniu przeciwzapalnym.

Powinno się również zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie stykać się bezpośrednio z osobami, u których widoczna jest opryszczka. Nie całować się z takimi osobami, myć zawsze ręce, jeśli dojdzie do kontaktu z taką osobą, nie używać takich samych ręczników.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...