Probiotyki ginekologiczne

Probiotyki ginekologiczne – czym są i jak je stosować?

Opublikowano: 24 stycznia 2023

Probiotyki ginekologiczne to preparaty skierowane do kobiet, które w swoim składzie zawierają wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego. Ich funkcją jest wsparcie w zachowaniu prawidłowego, niskiego pH pochwy. Pozwala to zapobiegać występowaniu infekcji i dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym.

Zastosowanie probiotyków ginekologicznych

W przypadku zdrowych kobiet bakterie z rodzaju Lactobacillus w naturalny sposób przenoszą się z dolnego odcinka układu pokarmowego do dróg rodnych, które zasiedlają. Rolą tych bakterii jest produkcja kwasu mlekowego, który odpowiada za utrzymanie kwaśnego odczynu pH w pochwie. Stan ten jest niezwykle ważny. Pozwala ograniczać rozwój patogennych drobnoustrojów powodujących zakażenia bakteryjne czy grzybicze.

Co za tym idzie, zaburzenie mikroflory jelitowej ma przełożenie na układ urogenitalny. Może ono wystąpić podczas antybiotykoterapii, w momentach silnego stresu, zmian hormonalnych, a także w czasie menopauzy czy częstej aktywności seksualnej. Ponadto częste infekcje  i problemy z dysbiozą w pochwie dotyczą także kobiet korzystających z basenów, jacuzzi oraz tych, które zbyt często stosują odpowiednie środki do higieny intymnej.

Wsparciem w tego typu sytuacjach jest właśnie probiotyk. Zawarte w nim bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus wykazują zdolność przylegania do nabłonka pochwy (adherencji). Tworzą dzięki temu barierę ochronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Obecność szkodliwych bakterii (najczęściej pochodzących z rodzaju Staphylococcus, Enterococcus spp i Escherichia coli) może powodować wspomniane infekcje, a także podrażnienia, upławy i nieprzyjemny zapach.

trilac® lady, czyli synbiotyk

Synbiotyk ginekologiczny trilac® lady pomaga w utrzymaniu kwaśnego pH pochwy. Preparat zawiera 7 miliardów CFU (od ang. colony-forming unit, jednostki tworzące kolonię), z czego 5 mld to Lactobacillus plantarum LB931, 1 mld to Lactobacillus rhamnosus IMC 501 oraz to 1 mld Lactobacillus paracasei IMC 502.

Dlaczego więc nazywamy ten preparat synbiotykiem? W jego składzie, poza wspomnianymi probiotykami, znajdziemy również prebiotyk w postaci błonnika akacjowego – Fibregum™. Preparat, który zawiera prebiotyki i probiotyki, oraz wywiera działanie synergistyczne, nazywamy właśnie synbiotykami. Probiotyki rozumie się jako wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego, które przede wszystkim zmieniają mikroflorę w odpowiednich segmentach organizmu ludzkiego i wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Mają również zdolność przetrwania w układzie pokarmowym człowieka i wykazują aktywność antagonistyczną wobec bakterii chorobotwórczych. Prebiotykiem są nietrawione składniki żywności, które selektywnie pobudzają wzrost lub aktywność jednego, bądź określonej liczby rodzajów bakterii w okrężnicy, które korzystnie wpływają na zdrowie gospodarza. Podsumowując, probiotyki i synbiotyki ginekologiczne mogą być ogromnym wsparciem dla kobiet, które chcą zadbać o zdrowie swojego układu moczowo-płciowego.

materiał sponsorowany 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Organique
Twoje skórze – ciału oraz cerze – wystarczy to, co wyrasta z...
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
skarpety trekkingowe
Wybierając się w góry, musimy zadbać o odpowiedni strój. O i...
marynarki damskie
Mówiąc o klasyczn...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...