Zmarszczki

Zmarszczki. Jak im zapobiegać?

Opublikowano: 18 kwietnia 2024

Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod wpływem utraty kolagenu, ruchów mimicznych, zagniatania oraz opadania tkanek. Zmarszczki więc to zagniecenia, lub zagłębienie skóry. W zależności od zagłębienia skóry przybierają one różną formę. Od linii po bruzdy, czy też fałdki. Jak zapobiegać zmarszczkom? Zapraszamy do zapoznania się
z naszym artykułem.

Zmarszczki – definicja oraz przyczyny powstawania

Zmarszczki to zagłębienia w skórze powstałe w skutek utraty kolagenu. Możemy podzielić je na: dynamiczne (tak zwane zmarszczki mimiczne) oraz statyczne. Zmarszczki statyczne powstają bez względu na mimikę. Pogłębiają się ona na skutek upływu czasu. Ze względu na przyczyny powstawania zmarszczki dzielimy na: grawitacyjne, senne, posłoneczne, czy też mimiczne. Zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek naturalnego procesu starzenia się skóry, w momencie gdy z upływem czasu następują skórze ubytki kolagenu, czy też kwasu hialuronowego. Zalicza się do nich: zmarszczki na podbródku, szyi, fałdach nosowo-wargowych, jak również na wewnętrznych powierzchniach ramion.

Wyróżniamy również zmarszczki senne, które powstają podczas złego ułożenia podczas snu. Wtedy mamy do czynienia między innymi z takimi reakcjami jak: pojawieniem się zmarszczek na jednej skroni, lub też  przy oku lub kąciku ust. Wszystko to jest spowodowane odgnieceniem skóry. Występuje również wyraźne pogłębienie bruzdy nosowo-wargowej po jednej stronie. Mamy również do czynienia ze zmarszczkami posłonecznymi, które pojawiają się na skutek szkodliwego promieniowania UV. Zmarszczki płytkie, głębokie oraz bruzdy. To właśnie zmarszczki, które powstają w skutek słońca.

Wyróżniamy również zmarszczki mimiczne. Powstają one na skutek ruchów mięśni twarzy i pojawiają się przed 25 rokiem życia. Wyróżniamy kilka faz powstawania tego typu zmian. Na początku zmiany te są bardzo delikatne, po czym prowadzą do pogłębiania się wgłębień na buzi. Z biegiem czasu wyglądają one następująco: kurze łapki (zmarszczki wokół oczu), lwia zmarszczka, zmarszczki na czole, czy też zmarszczka palacza.

Zmiany w starzejącej się skórze

W skórze z biegiem lat zachodzi wiele zmian. Należą między innymi do nich: zaburzenia produkcji lipidów, zmniejszenie wydzielania sebum. Z biegiem lat naskórek jest o wiele bardziej cieńszy. Komórki są bardziej płaskie, zanika warstwa brodawkowa naskórka. Cienka, wiotka i mniej nawilżona skóra szybciej się starzeje i pojawiają się na niej zmarszczki. Podczas starzenia się skóry zanikają również naczynia krwionośne. Spada tempo metabolizmu skóry, a  co się z tym wiąże spada produkcja substancji niezbędnych do zachowania prawidłowej struktury. Co więcej właśnie wtedy pojawiają się zmarszczki i skóra jest bardziej wiotka.

Przyczyny powstawania zmarszczek

Do przyczyn powstawania zmarszczek zalicza się wiele przyczyn. Należą miedzy innymi do nich: gwałtowne odchudzanie, niewłaściwa dieta, predyspozycje genetyczne, promieniowanie UV, niewłaściwy styl życia, czynniki hormonalne, czy też predyzpozycje genetyczne. Warto pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania skóry i całego organizmu konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Z kolei długotrwałe zaniedbania żywieniowe wpływają na pogorszenie struktury i odporności skóry.

Niedostateczne nawilżenie sprawia, że skóra starzeje się o wiele szybciej. Promienie słoneczne uszkadzają skórę i znacznie obniżają jej zdolność do regeneracji, dlatego też bardzo ważne jest to, żeby zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Czynniki hormonalne mają także bardzo duży wpływ na procesy starzenia się skóry. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kobiece hormony płciowe (estrogeny) wspomagają utrzymanie prawidłowej struktury skóry, czyli zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Co więcej poprawiają nawilżenie i unaczynienie. Warto podkreślić, iż spadające z wiekiem stężenie tych hormonów wpływa na utratę jędrności i elastyczności skóry. Wyżej wymienione czynniki sprawiają, iż o wiele szybciej powstają zmarszczki.

Karolina Solińska

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
fryzury ślubne
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
żakiety damskie
Krótkie żakiety damskie to jeden z najbardziej uniwersalnych...
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
W dzisiejszym świecie, gdzie wygląd ma ogromne znaczenie, ka...
Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to sposób na odzyskanie lepszego...