ciążowe dolegliwości

Sposoby na walkę z ciążowymi dolegliwościami

Opublikowano: 9 lipca 2023

Ciąża to jeden z najpiękniejszych stanów w życiu każdej kobiety. W ciele przyszłej mamy rozwija się dziecko, które za kilka miesięcy pojawi się na świecie. Jednak radość i wzruszenie często zaburzone są przez nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości ciążowe. Mdłości, zaparcia, zgaga, a nawet hemoroidy – to dolegliwości, które dotyczą niema każdej kobiet w ciąży. Ich obecność może sprawić, że ten wspaniały czas będzie męczący i bardzo trudny do zniesienia. Warto więc przekonać się, jakie są naturalne sposoby na walkę z ciążowymi dolegliwościami.

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Mdłości pojawiają się w ciąży w pierwszym miesiącu. Ich przyczyną jest podwyższony poziom hormonów ciążowych, które ą odpowiedzialne za utrzymanie zarodka i jego prawidłowy rozwój. Zwiększona ilość wydzielanego hormonu gonadotropiny kosmówkowej przyczynia się do pojawienia się mdłości, a nawet wymiotów. Mimo tego, że jest to objaw naturalny, to nadal bardzo nieprzyjemny. Do złagodzenia mdłości i uniknięcia wymiotowania najlepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Dodatkowo przyszłe mamy powinny unikać spożywania posiłków w pośpiechu. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuty. Doskonałym sposobem na złagodzenie mdłości w ciąży jest żucie imbiru. Jest to korzeń wykazujący właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jego spożywanie neutralizuje kwasy żołądkowe.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Częste i silne bóle głowy występują u kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie. Na niekorzyść działają również wahania poziomu cukru we krwi lub zmiany ciśnienia. Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych nie jest wskazane dla przyszłych mam, dlatego nawet przy dolegliwościach bólowych pozostaje korzystanie z naturalnych sposobów zwalczania problemu. Na ból głowy w ciąży doskonale sprawdzi się aktywność fizyczna. Przyszłe mamy powinny często spacerować i przebywać na świeżym powietrzu. Jeśli pojawi się ból głowy i uczucie zmęczenia trzeba się temu poddać i najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest odpoczynek lub sen. Warto pamiętać, że nasilające się migreny mogą być spowodowane odwodnieniem. Trzeba więc pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Przyszłe mamy powinny wypijać przynajmniej 2l płynów dziennie.

Problem z zaparciami i hemoroidami w ciąży – naturalne sposoby na walkę

Spowolniona praca układu pokarmowego u kobiet w ciąży to nic nowego. Spowolniony metabolizm oraz wolniejsza perystaltyka jelit sprawiają, że przyszłe mamy często zmagają się z zaparciami i wzdęciami. To prowadzi nie tylko do pogorszenia się samopoczucia oraz uczucia ciężkości, ale także rozwoju hemoroidów. Dodatkowo w trzecim trymestrze ciąży znacząco zwiększa się nacisk macicy na miednicę. Przez to pojawia się obrzęk żył odbytniczych , a w następstwie powstają hemoroidy. Jakie są najlepsze sposoby na walkę z hemoroidami i zaparciami w ciąży? Najskuteczniejszym sposobem jest wprowadzenie do diety jak największej ilości produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Znaleźć go można w:

  • Produktach pełnoziarnistych.
  • Suszonych śliwkach.
  • Siemieniu lnianym.

Błonnik pokarmowy przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit, zmniejsza uczucie ciężkości, niweluje wzdęcia oraz ułatwia wypróżnianie.

Opuchlizna w ciąży – jak radzić sobie z opuchniętymi kostkami?

Pod koniec ciąży, kiedy brzuszek jest już naprawdę duży u przyszłych mam pojawić się może problem z opuchlizną w obrębie kostek i łydek. Przyczyną tego jest zwiększający się nacisk na żyły oraz rosnąca waga dziecka. Opuchlizna zazwyczaj pojawia się pod koniec dnia, a dolegliwość ta może się nasilać pod wpływem wysokiej temperatury i zmęczenia. Czy są jakieś sposoby na walkę z opuchlizną w ciąży? Najlepszym sposobem jest moczenie stóp w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. Dobrym pomysłem jest również delikatny masaż łydek i stóp. W trzecim trymestrze przyszła mama powinna pozwolić sobie na więcej odpoczynku. Cudowny ciężar jaki nosi pod sercem jest obciążeniem nie tylko dla stóp, ale również kręgosłupa. Warto więc w chwilach uczucia zmęczenia odpocząć, poleżeć na lewym boku lub z uniesionymi nogami.

Wszystkie wymienione dolegliwości ciążowe występują prawie u osiemdziesięciu procent kobiet w ciąży. Są to naturalne dolegliwości, które najczęściej nie powinny wywoływać niepokoju. Jeśli jednak mimo stosowania naturalnych metod na zwalczanie dolegliwości ciążowych mdłości i wymioty nasilają się, ból głowy nie ustępuje, a opuchlizna wokół kostek i na łydkach zwiększa się, to warto udać się na konsultację do lekarza prowadzącego ciążę. W takich przypadkach konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz jego zwalczenie.

Alicja A. 


Kask na spłaszczoną główkę


 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...