ciążowe dolegliwości

Sposoby na walkę z ciążowymi dolegliwościami

Opublikowano: 9 lipca 2023

Ciąża to jeden z najpiękniejszych stanów w życiu każdej kobiety. W ciele przyszłej mamy rozwija się dziecko, które za kilka miesięcy pojawi się na świecie. Jednak radość i wzruszenie często zaburzone są przez nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości ciążowe. Mdłości, zaparcia, zgaga, a nawet hemoroidy – to dolegliwości, które dotyczą niema każdej kobiet w ciąży. Ich obecność może sprawić, że ten wspaniały czas będzie męczący i bardzo trudny do zniesienia. Warto więc przekonać się, jakie są naturalne sposoby na walkę z ciążowymi dolegliwościami.

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Mdłości pojawiają się w ciąży w pierwszym miesiącu. Ich przyczyną jest podwyższony poziom hormonów ciążowych, które ą odpowiedzialne za utrzymanie zarodka i jego prawidłowy rozwój. Zwiększona ilość wydzielanego hormonu gonadotropiny kosmówkowej przyczynia się do pojawienia się mdłości, a nawet wymiotów. Mimo tego, że jest to objaw naturalny, to nadal bardzo nieprzyjemny. Do złagodzenia mdłości i uniknięcia wymiotowania najlepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Dodatkowo przyszłe mamy powinny unikać spożywania posiłków w pośpiechu. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuty. Doskonałym sposobem na złagodzenie mdłości w ciąży jest żucie imbiru. Jest to korzeń wykazujący właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jego spożywanie neutralizuje kwasy żołądkowe.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Częste i silne bóle głowy występują u kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie. Na niekorzyść działają również wahania poziomu cukru we krwi lub zmiany ciśnienia. Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych nie jest wskazane dla przyszłych mam, dlatego nawet przy dolegliwościach bólowych pozostaje korzystanie z naturalnych sposobów zwalczania problemu. Na ból głowy w ciąży doskonale sprawdzi się aktywność fizyczna. Przyszłe mamy powinny często spacerować i przebywać na świeżym powietrzu. Jeśli pojawi się ból głowy i uczucie zmęczenia trzeba się temu poddać i najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest odpoczynek lub sen. Warto pamiętać, że nasilające się migreny mogą być spowodowane odwodnieniem. Trzeba więc pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Przyszłe mamy powinny wypijać przynajmniej 2l płynów dziennie.

Problem z zaparciami i hemoroidami w ciąży – naturalne sposoby na walkę

Spowolniona praca układu pokarmowego u kobiet w ciąży to nic nowego. Spowolniony metabolizm oraz wolniejsza perystaltyka jelit sprawiają, że przyszłe mamy często zmagają się z zaparciami i wzdęciami. To prowadzi nie tylko do pogorszenia się samopoczucia oraz uczucia ciężkości, ale także rozwoju hemoroidów. Dodatkowo w trzecim trymestrze ciąży znacząco zwiększa się nacisk macicy na miednicę. Przez to pojawia się obrzęk żył odbytniczych , a w następstwie powstają hemoroidy. Jakie są najlepsze sposoby na walkę z hemoroidami i zaparciami w ciąży? Najskuteczniejszym sposobem jest wprowadzenie do diety jak największej ilości produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Znaleźć go można w:

  • Produktach pełnoziarnistych.
  • Suszonych śliwkach.
  • Siemieniu lnianym.

Błonnik pokarmowy przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit, zmniejsza uczucie ciężkości, niweluje wzdęcia oraz ułatwia wypróżnianie.

Opuchlizna w ciąży – jak radzić sobie z opuchniętymi kostkami?

Pod koniec ciąży, kiedy brzuszek jest już naprawdę duży u przyszłych mam pojawić się może problem z opuchlizną w obrębie kostek i łydek. Przyczyną tego jest zwiększający się nacisk na żyły oraz rosnąca waga dziecka. Opuchlizna zazwyczaj pojawia się pod koniec dnia, a dolegliwość ta może się nasilać pod wpływem wysokiej temperatury i zmęczenia. Czy są jakieś sposoby na walkę z opuchlizną w ciąży? Najlepszym sposobem jest moczenie stóp w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. Dobrym pomysłem jest również delikatny masaż łydek i stóp. W trzecim trymestrze przyszła mama powinna pozwolić sobie na więcej odpoczynku. Cudowny ciężar jaki nosi pod sercem jest obciążeniem nie tylko dla stóp, ale również kręgosłupa. Warto więc w chwilach uczucia zmęczenia odpocząć, poleżeć na lewym boku lub z uniesionymi nogami.

Wszystkie wymienione dolegliwości ciążowe występują prawie u osiemdziesięciu procent kobiet w ciąży. Są to naturalne dolegliwości, które najczęściej nie powinny wywoływać niepokoju. Jeśli jednak mimo stosowania naturalnych metod na zwalczanie dolegliwości ciążowych mdłości i wymioty nasilają się, ból głowy nie ustępuje, a opuchlizna wokół kostek i na łydkach zwiększa się, to warto udać się na konsultację do lekarza prowadzącego ciążę. W takich przypadkach konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz jego zwalczenie.

Alicja A. 


Kask na spłaszczoną główkę


 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...