Menu
zasady cieniowania twarzy

Sprawdź, czy dobrze modelujesz swoją twarz!

Modelowanie twarzy to pojęcie, które dziś jest bardzo dobrze znane nie tylko profesjonalistom od wizażu, ale też wielu zwykłym kobietom, które w technice konturowania odkryły idealny sposób na tuszowanie pewnych niedoskonałości kształtów swojej twarzy.

Rzeczywiście, modelowanie twarzy jest w stanie w sposób istotny zmienić wygląd naszej twarzy, o ile posiadamy odpowiednie kosmetyki do konturowania i potrafimy nimi prawidłowo operować. Podpowiadamy zatem, jak wykonać modelowanie twarzy krok po kroku!

Jak wymodelować twarz? Ogólne zasady cieniowania twarzy

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie ma jednej i sprawdzonej techniki konturowania twarzy. Dlaczego? Otóż wszystko zależy od indywidualnych cech naszej twarzy. Tym samym od tego, które części twarzy chcemy bardziej uwypuklić, a które skutecznie zatuszować. Przy modelowaniu twarzy musimy przede wszystkim pamiętać o trzech głównych zasadach:

 • rozświetlające i błyszczące kosmetyki (rozświetlacz, korektor rozświetlający) mają za zadanie uwypuklać i uwydatniać atuty naszej twarzy,
 • ciemne i matowe kosmetyki (bronzer, puder brązujący) pomagają w ukrywaniu niepożądanych przez nas kształtów twarzy oraz dają wrażenie głębi,
 • ukośne i prostopadłe linie wydłużają, podczas gdy poziome poszerzają wybrane fragmenty naszej twarzy.

Kosmetyki do konturowania twarzy

Jeżeli chodzi o wybór odpowiednich kosmetyków do modelowania twarzy makijażem, mamy do wyboru dwa warianty. Możemy zdecydować się na zakup kilku oddzielnych kosmetyków do cieniowania i rozświetlania twarzy (bronzer, rozświetlacz i ewentualnie róż do policzków) lub wykorzystać w tym celu specjalną paletę do konturowania twarzy krok po kroku np. Infallible Sculpt L’Oréal Paris.

Ten drugi wariant charakteryzuje się jedną podstawową zaletą – w palecie do konturowania znajdziemy już gotowy zestaw 2-3 kolorów. Pamiętajmy jednak, by modelowaniu twarzy wybrać również taki kolor podkładu do twarzy, który będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego kolorytu naszej twarzy.

Konturowanie twarzy krok po kroku

Istotą techniki modelowania twarzy jest rozjaśnianie najbardziej wysuniętych fragmentów na naszej twarzy (znajdujących się najczęściej w jej centrum), a także cieniowanie (przy pomocy bronzera) fragmentów twarzy, które chcemy skorygować lub wyszczuplić. Rozjaśnianiu powinnyśmy w szczególności poddać głęboko osadzone oczy, cofniętą brodę i czoło, głęboką bruzdę nosowo-wargową, a także zmarszczki mimiczne wokół oczu, ust i czoła. Cieniowanie natomiast wykonujemy najczęściej w przypadku:

 • zbyt szerokiej szczęki – bronzerem ścinamy wtedy boki żuchwy i delikatnie przeciągamy go również na fragment szyi,
 • okrągłych policzków – bronzer należy aplikować ukośnie poniżej kości policzkowej, a na kości policzkowej położyć róż do policzków,
 • szerokiego nosa – w przypadku, gdy chcemy wysmuklić swój nos, bronzer powinniśmy położyć po bokach nosa,
 • szerokiego czoła – aby zatuszować zbyt szerokie czoło, bronzer należy położyć po bokach czoła od linii włosów do skroni,
 • wystającej brody i nosa – niewielką ilość bronzera aplikujemy na koniuszek nosa oraz najbardziej wystającą część brody.

Modelowanie kształtu twarzy makijażem krok po kroku

Możemy wyróżnić 5 podstawowych kształtów twarzy: owalną, okrągłą, kwadratową, trójkątną i w serce. Bardzo ważne jest, abyśmy potrafili właściwie określić swój kształt twarzy i aby podczas modelowania dążyć do uzyskania jak najbardziej idealnego kształtu twarzy.

 • Twarz owalna – rozświetlacz należy położyć pod oczami, na środek czoła oraz brodę, a róż aplikować bezpośrednio pod kością policzkową.
 • Twarz kwadratowa – bronzer aplikujemy na obydwie strony czoła oraz brody, by optycznie wysmuklić twarz, zaś rozświetlacz kładziemy na środek czoła oraz brody.
 • Twarz w kształcie serca – kosmetyk brązujący nakładamy po bokach czoła oraz policzków, by zneutralizować szerokość w górnej części twarzy. Rozświetlacz kładziemy na środku czoła i na brodzie, zaś róż bezpośrednio na kości policzkowe.
 • Twarz trójkątna – bronzer nakładamy po bokach czoła i policzków, by zminimalizować wrażenie szerokości w dolnej części twarzy, zaś rozświetlacz na środku czoła, brody oraz pod oczami. Róż aplikujemy na kości policzkowej i rozprowadzamy go do góry w kierunku linii włosów.
 • Twarz okrągła – kosmetyk brązujący nakładamy po bokach czoła, policzków i brody, zaś rozświetlacz na czole, brodzie i pod oczami, by uwypuklić centralną część twarzy. Róż natomiast aplikujemy pod kościami policzkowymi.

Pamiętajmy jednak o tym, by w końcowym etapie modelowania twarzy bronzerem, rozświetlaczem i różem dokładnie zatrzeć granicę pomiędzy różnymi kolorami tych kosmetyków. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć perfekcyjny i jak najbardziej naturalny efekt wymodelowanej twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021