Menu
Krykiet

4 Ciekawe Dyscypliny Sportu dla VIPów

O ile piłka nożna czy bieganie uznaje się za dyscypliny sportu, to istnieje kilka kategorii sportowej rywalizacji, które cieszą się uznaniem także w wyższych sferach. Dawniej były one tradycyjnie uznawane za rozrywki dla arystokracji. Wynika to głównie z wyższego progu wejścia, biorącego się z kosztów jakie wiążą się z uprawianiem tych sportów. Poznajcie najciekawsze dyscypliny sportu, cieszące się zainteresowaniem VIPów w Polsce i na świecie.

Jeździectwo: Rozrywka szlachty

Jazda konna była zawsze przymiotem szlachty, bowiem tylko majętny posiadacz ziemski mógł pozwolić sobie na zakup konia i utrzymanie stajni. Dziś jeździectwo uprawia się jako dyscyplinę olimpijską w trzech kategoriach: ujeżdżania, skoków przez przeszkody, a także jako tak zwany wszechstronny konkurs konia wierzchowego. Warto podkreślić, że Polacy byli uważani w danej Europie za kawaleryjskich mistrzów i rola nauki jazdy konnej była zawsze w naszym kraju istotna. Dziś rodzice chętnie zapisują dzieci na naukę jeździectwa, mając nadzieję, że nie tylko pozwoli to zyskać ciekawe umiejętności i rozpocząć karierę sportową, ale przede wszystkim, że oderwie je to od smartfona.

Squash: Szybki sport dla biznesmenów

Squash z jakiegoś powodu stał się grą uznawaną za dyscyplinę uprawianą przez ludzi sukcesu, choć bariera wejścia wcale nie jest duża. W Polsce pojawił się w latach 90. Mimo że w squasha nie gra się na olimpiadzie, to rozgrywane są jego Mistrzostwa Świata oraz Europy. Ta super szybka gra wymaga niezwykłego refleksu i znakomitej koordynacji, bowiem rundy toczą się w większym tempie niż w tenisie. Rozgrywka toczy się na zamkniętym, niewielkim korcie otoczonym z każdej strony ścianami i polega na wbiciu piłki na pole przeciwnika. Kluby squasha powstają obecnie w całym kraju i można spotkać je już nawet w pierwszych miastach, więc z pewnością ta dyscyplina niedługo się tu spopularyzuje.

Krykiet: Gra dawnej Wspólnoty Narodów

Krykiet jest najbardziej popularny w krajach które należały do dawnej brytyjskiej commonwealth, czyli Wspólnoty Narodów i krajów kolonialnych. Podobno powstał już w średniowieczu,  a grać w niego miał sam książę Edward, syn króla Anglii Edwarda I. Uprawia się go więc głównie w Australii, Pakistanie czy Indiach, ale Polska też ma swoją drużynę narodową. Niepoprawnie nazywa się go niekiedy w naszym kraju „palantem”, a ta niezbyt uprzejma nazwa nie oddaje niuansów tej eleganckiej gry w odbijanie piłki za pomocą drewnianego kija. Ta dyscyplina cieszy się też dużym zainteresowaniem osób typujących zakłady sportowe i wyniki meczów krykieta możemy obstawiać między innymi u bukmachera PZBuk.

Tenis: Elegancja na korcie

To jeszcze jedna dyscyplina sportu, rozpowszechniona przez angielską arystokrację. Szlacheckie korzenie tenisa widoczne są szczególnie w przepisowych strojach, jakie muszą zakładać szanowani tenisiści. Trykoty, długie białe skarpety i koszulki polo to główne atrybuty tenisistów i ubiór na kort wcale nie zmienił się zbyt wiele od XIX wieku. Tenis zdobywa w Polsce ostatnio dużą popularność, głównie dzięki coraz większym sukcesom naszych zawodników takich jak Agnieszka Radwańska.

Choć dawniej dyscypliny te zarezerwowane były głównie dla ludzi majętnych, dziś w praktyce wiele osób może pozwolić sobie na jazdę konną czy udział w turnieju w squasha. Uprawianie tych sportów nie musi być już tak drogie jak kiedyś. I bardzo dobrze: rywalizacja sportowa według zasad fair play powinna być demokratyczna i dostępna dla każdego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021