żylaki

Jak nie dopuścić do powstania żylaków?

Opublikowano: 26 września 2019

Żylaki to patologicznie zmienione żyły na skutek uszkodzenia ich ścian. Uszkodzenie ścian żył jest najczęściej powikłaniem zniszczonych zastawek żylnych oraz zastoju krwi, będącego konsekwencją zakrzepicy lub uszkodzeń mechanicznych. Żylaki stanowią kłębkowy układ poszerzonych naczyń o nieregularnym przebiegu. Objawy chorobowe to nie tylko aspekty wizualne. Żylakom często towarzyszy świąd, ból oraz obrzęki kończyn dolnych, powstałe ze względu na upośledzony odpływ krwi.

Czynniki ryzyka powstania żylaków

Czynniki ryzyka to szczególne warunki, których obecność sprzyja zwiększeniu ryzyka wśród populacji na wystąpienie danej choroby, w tym wypadku żylaków. Znajomość tych warunków umożliwia sformułowanie zasad, którymi należy się kierować, aby zapobiegać powstawaniu żylaków. Najczęściej wymienianymi czynnikami, sprzyjającymi transformacji żył w żylaki, są:

  • Siedzący tryb życia – zjawisko to dotyczy nie tylko trybu pracy, ale również sposobów odpoczynku. Długotrwała, regularna praca w wymuszonej pozycji siedzącej to jeden z najistotniejszych, modyfikowalnych czynników sprzyjających powstaniu żylaków. Aby zapobiec temu ryzyku, w warunkach spędzania wielu godzin w fotelu, należy robić sobie przerwy w siedzeniu. Spacery, możliwe do wykonania w trakcie pracy ćwiczenia fizyczne i stosowanie podnóżka pod nogi, to niektóre możliwości kompensacji wymuszonego siedzącego trybu życia.
  • Otyłość – otyłość jest stanem sprzyjającym rozwojowi wielu groźnych chorób sercowych oraz naczyniowych. Sprzyja również uszkadzaniu zastawek żylnych, a zatem powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Zmniejszenie masy ciała poprzez rozsądne żywienie i regularny, rekreacyjny wysiłek fizyczny pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia żylaków.
  • Niemodyfikowalne czynniki – najczęściej wymienianymi niemodyfikowalnymi czynnikami, sprzyjającymi pojawieniu się żylaków, są: płeć oraz mutacje genów odpowiedzialnych za syntezę białek budujących śródbłonek naczyniowy.

Sposoby na zapobieganie powstania żylaków

Zapobieganie powstawaniu żylaków powinno opierać się głównie na wyeliminowaniu w swoim życiu czynników ryzyka, na które mamy wpływ. Regularne, rekreacyjne uprawianie sportu, zrzucenie nadmiernych kilogramów oraz zadbanie o swój układ krwionośny poprzez między innymi leczenie chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, to podstawowe działania, jakie należy podjąć w celu przeciwdziałania pojawienia się problemu z żylakami. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak uczucie ciężkich nóg i obrzęki, warto zastosować żel Lioton 1000.

Na ryzyko powstania żylaków ma wpływ również sposób spędzania wolnego czasu. Sen należy odbywać w płaszczyźnie horyzontalnej, pozwoli to na zmniejszenie siły potrzebnej do przetłoczenia krwi z kończyn dolnych w trakcie snu. Stosowanie podnóżków pod stopy oraz unoszenie kończyn w przypadku wymuszonego siedzenia, np. w samolocie, to dobre nawyki zapobiegające powstaniu żylaków.

Gdy stan zdrowia żył kończyn dolnych nas niepokoi, zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem. Pozbycie się żylaków zwykle związane jest z zabiegiem chirurgicznym.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...