rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych

Dlaczego rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych jest tak trudna?

Opublikowano: 27 lipca 2022

Proces rehabilitacyjny w przypadku każdego pacjenta musi być zawsze prowadzony indywidualnie, jednak gdyby chcieć wskazać jakąś grupę schorzeń i urazów, przy których jest to największym wyzwaniem, trzeba by było wybrać schorzenia neurologiczne.

Brak schematów rehabilitacyjnych w neurologii

W wielu przypadkach medycznych można zastosować wobec pacjentów bardzo standardowe podejście, ale w schorzeniach neurologicznych nie ma takiej możliwości. Są oczywiście pewne ogólne procedury, ale tutaj indywidualizacja przypadków jest tak znacząca, że ośrodki rehabilitacyjne muszą za każdym razem projektować cały proces od nowa.

Na stronie https://donumcorde.pl/centrum-rehabilitacji/oferta/rehabilitacja-dla-pacjentow-neurologicznych/ można przeczytać o kilku najczęstszych schorzeniach, ale takie ogólne ujęcie tematu – choć stanowi świetny wstęp, musi z konieczności pominąć jeden ważny szczegół. Chodzi mianowicie o to, że rozległość uszkodzeń i dokuczliwość objawów są zawsze indywidualne i mogą narzucać określone postępowanie rehabilitacyjne.

Wysoka cena błędów

W medycynie – a więc i w rehabilitacji – każdy błąd może mieć poważne konsekwencje, jednak w przypadku chorób neurologicznych  źle zaprojektowany proces terapeutyczny może skończyć się tragedią. Dlatego też skuteczna rehabilitacja wymaga nie tylko doskonałej wiedzy i rozległego doświadczenia po stronie personelu, ale także nowoczesnego sprzętu, rozbudowanej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Słowem – w tym przypadku poziom dopracowania procedur musi być maksymalny, a cała rehabilitacja absolutnie bezbłędna.

Zakres oczekiwanych efektów

W przypadku wielu schorzeń rehabilitacja daje nadzieję na powrót do pełni formy, jednak u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi jest to często niemożliwe. Fizjoterapeuci, lekarze i pielęgniarki są w stanie zwiększyć komfort pacjenta, zmniejszyć poziom jego zależności, ale nawet najlepiej zaprojektowany proces rehabilitacyjny może nie wystarczyć, żeby cofnąć objawy choroby lub wypadku.

To oznacza, że już na samym początku konieczne jest takie dostosowanie całej ścieżki terapeutycznej w sposób umożliwiający jak najpełniejszą rehabilitację. Często istotnym efektem, który stara się osiągnąć zespół medyczny – poza poprawą sprawności fizycznej i zwiększeniem samodzielności pacjenta – jest zwiększenie jego komfortu. I to spore wyzwanie, ponieważ oznacza, że nie można ograniczyć się jedynie do zabiegów fizykalnych. Tu często nieocenione jest wsparcie opiekunów, terapeutów czy nawet dietetyków. Każda z osób pracujących w tej specjalności dokłada cegiełkę swojej pracy do tego, żeby rehabilitacja zakończyła się maksymalnym sukcesem, a pacjent odzyskał radość życia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...