Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Łukasiewicz – PIMOT dla obronności

Opublikowano: 31 sierpnia 2022

Szeroki zakres usług badawczych na rzecz OiB oferowanych przez Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji obejmuje przede wszystkim zaawansowane badania wyrobów o przeznaczeniu specjalnym

Rozbudowane zaplecze badawcze Instytutu pozwala na realizację badań na różnych etapach rozwoju produktów, poczynając od badań symulacyjnych/numerycznych, poprzez eksperymentalne badania weryfikacyjne, po badania na potrzeby potwierdzania zgodności w procesach homologacji oraz certyfikacji. Ponadto w Instytucie podejmowane są projekty B+R na rzecz innowacyjnych produktów o przeznaczeniu wojskowym.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji działa na podstawie koncesji Nr B-072/2017, uprawniającej do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie obrotu technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagana koncesja. Instytut posiada akredytację wydaną przez Wojskowe Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji oraz Polskie Centrum Akredytacji dla Zespołu Laboratoriów i Jednostki certyfikującej wyroby.

Pojazdy wojskowe i specjalne

W Laboratorium Badań Pojazdów realizowane są prace badawczo-rozwojowe na rzecz polskiego przemysłu obronnego dotyczące pojazdów kołowych, a dokładniej ich możliwości taktyczno-technicznych w zakresie potrzeb realizacji określonych zadań w różnych warunkach ruchu. W ramach projektów zbrojeniowych przeprowadzane są badania pojazdów logistycznych oraz innych pojazdów o przeznaczeniu wojskowym. Zakres badań obejmuje m.in.: trwałość, niezawodność, zdolność pokonywania przeszkód terenowych, odporność na działanie warunków środowiskowych, zużycie paliwa, zasięg, stabilność ruchu (statyczną i dynamiczną), prędkość maksymalną, przystosowanie do transportu lotniczego, jak również skuteczność działania układu kierowniczego i hamulcowego.

Instytut posiada również kompetencje w zakresie badań pojazdów do przewozu wartości pieniężnych, tzw. bankowozów, realizowanych m.in. w Laboratorium Elektroniki i Akustyki. W ramach takich badań przeprowadzana jest analiza budowy pojazdu, poziomu i rodzaju jego zabezpieczeń i jego przedziału ładunkowego oraz sprawdzana jest instalacja elektryczna.

Pojazdy specjalne badane są także w Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów, które prowadzi badania w zakresie bezpieczeństwa biernego pojazdów – nie tylko w zastosowaniach cywilnych, lecz także na potrzeby przewozu osób w pojazdach służb mundurowych. Do wiodących badań należą m.in. badania dynamiczne zabudów przedziałów pasażerskich w pojazdach specjalnych (pojazdy służby więziennej, straży granicznej, pojazdy policyjne) oraz badania przedziałów medycznych służb ratowniczych (badania ambulansów i ich wyposażenia).

Zaawansowane projekty o przeznaczeniu wojskowym

Instytut współpracuje z Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej oraz firmą INTAP Advanced Technology. W ramach tej współpracy zostanie opracowany „Wielofunkcyjny fotel wyposażony w urządzenie zabezpieczające kierowcę i członków załogi pojazdu specjalnego przed skutkami pionowych obciążeń dynamicznych o charakterze impulsowym”. Efektem projektu będzie fotel przeznaczony do pojazdów specjalnych, w szczególności wozów bojowych i innego typu pojazdów wojskowych, wyposażony w układ zabezpieczający członka załogi przed skutkami wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego.

Wśród realizowanych w ostatnich latach projektów warto wymienić również projekt ukierunkowany na opracowanie Platformy Autonomicznej Wsparcia Operacyjnego – elektrycznego pojazdu terenowego dedykowanego dla służb mundurowych oraz projekt mający na celu zwiększenie niezawodności układu zawieszenia wieloosiowych pojazdów terenowych poprzez zastosowanie nowoczesnych technik materiałowych.

zdjęcie: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak włamać się na Facebook
We współczesnym cyfrowym krajobrazie Facebook stał się klucz...
Klimatyzator kasetonowy
...
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...