Menu
system-MES

Co to jest system MES i dlaczego jest tak ważny?

Zastanawiałeś się kiedyś, co decyduje o sukcesie firmy produkcyjnej? Niewątpliwie czynników jest wiele, jednak mało kto wskazuje tutaj organizację zarządzania. Okazuje się natomiast, że jest to kwestia absolutnie kluczowa. Do właściwego zarządzania produkcją niezwykle przydatny jest system MES. Co to takiego? Jak wykorzystać MES? Sprawdzamy.

Dlaczego organizacja jest ważna?

W dalszej części tekstu wyjaśniamy, czym jest system MES. W skrócie, jest to program do zarządzania produkcją. Jednak zanim zagłębimy się w ten temat, warto wytłumaczyć, dlaczego właściwe zarządzanie produkcją to kwestia aż tak bardzo istotna. Otóż rzecz w tym, że dzisiaj tworzenie dużej ilości produktów wysokiej jakości dla wielu firm nie jest żadnym problemem. Nowoczesne linie produkcyjne doskonale sobie z tym radzą. Jednak problemy i straty przynosi firmie niewłaściwa organizacja, której efektem jest utrata towaru, opóźnienie w dostawach czy inne problemy, które przekładają na straty finansowe.

Oczywiście ważna jest dobra organizacja w każdym aspekcie funkcjonowania firmy. Jednak produkcja to etap pierwszy, od którego wszystko się zaczyna. Jeśli tam panuje bałagan, jest on obecny wszędzie. Trzeba pamiętać, że wszystkie obszary przedsiębiorstwa są ze sobą w jakimś stopniu połączone.

Czym jest system MES?

Nie ma wątpliwości, że właściwa organizacja produkcji jest ważna. Umożliwia ją system MES. Mowa tutaj o systemie, który zbiera wszelkie niezbędne dane o produkcji. Są w nim zapisywane informacje o wszelkich substratach, z których korzysta się w hali produkcyjnej. Prowadzona jest też ewidencja produkcji. Pojawiają się w nim liczby, odnoszące się do wyprodukowanych towarów czy strat, a to dopiero początek długiej listy obszarów, w których system ten może być pomocny.

MES to skrót od Manufacturing Execution Production. Mowa zatem o systemie wykonawczym produkcji. Częściej jednak używa się określenia system do zarządzania produkcją. Ważne jest tutaj słowo system, ponieważ MES to oprogramowanie kompletne. Innymi słowy, pozwala ono nadzorować i kierować produkcją na wszystkich jej etapach i we wszystkich obszarach.

system MES

MES a inne działy przedsiębiorstwa

Jak już wspomniano, żaden obszar działalności firmy nie jest samotną wyspą. To, co dzieje się na produkcji, jest powiązane choćby z działem finansowym. Więcej towaru to większy potencjalny przychód, a błędy na produkcji czy opóźnienia to nieunikniona strata finansowa. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby system MES był funkcjonalny również pod kątem możliwości połączenia go z innymi programami wykorzystywanymi w firmie.

Dobry system MES to taki, który automatycznie przesyła informacje do systemu zarządzania firmą, w tym do programu wykorzystywanego w dziale księgowym. Pozwala to na bieżąco obserwować sytuację w firmie i w razie potrzeby reagować. Należy w tym miejscu podkreślić, że kluczową kwestią jest właściwe wdrożenie zarówno systemu MES, jak i pozostałych programów, które mają być z nim kompatybilne. Specjaliści powinni zadbać o to, aby nie doszło do żadnych błędów na etapie przesyłania danych.

Partnerem artykułu jest qcadoo MES.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023