cukrzyca

Cukrzyca a zaburzenia seksualne

Opublikowano: 8 maja 2021

Cukrzyca jest bardzo powszechną chorobą przewlekłą, która dotyka dużą część naszego społeczeństwa. W Polsce z tym schorzeniem boryka się nawet 2,5 mln osób. Wraz z rozwojem cukrzycy dochodzi często do innych problemów zdrowotnych, w tym również do impotencji.

Cukrzyca a impotencja

Zaburzenia erekcji są często pojawiającą się konsekwencją rozwoju cukrzycy. Problemy natury seksualnej występują częściej u cukrzyków, aniżeli u osób zdrowych. Według badań nawet 50 procent panów z cukrzycą cierpi na zaburzenia potencji. Niewiele mężczyzn przyznaje się jednak do swojego problemu lekarzowi. Sprawność seksualna a choroby rozwijające się w organizmie mają często wiele wspólnego ze sobą. Pacjent nie powinien więc bać się zadawać pytań, gdyż jedynie specjalista pomoże rozwiązać ten kłopot, tak aby mężczyzna mógł cieszyć się z udanego współżycia.

Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych w cukrzycy?

Trudności z seksem mogą mieć wiele różnych podłoży, zazwyczaj jednak wynikają one z uszkodzenia nerwów czy naczyń w obszarze członka. Cukrzyca prowadzi również do degradacji włókien nerwowych, przez co impulsy nerwowe z ośrodków w mózgu oraz rdzenia kręgowego mają trudności z docieraniem do struktur, które odpowiedzialne są za inicjację erekcji. Właśnie dlatego wzwód jest trudny do osiągnięcia. Oprócz tego uszkodzenie wpływa negatywne na naczynia krwionośne, gdyż znajdujące się w ścianie naczyń włókna mięśniowe podlegają regulacji nerwowej. Neuropatia zaburza rozluźnienie mięśniówki, przez co nie napływa odpowiednia ilość krwi do penisa, a wzwód czy też pełne usztywnienie członka nie występuje. Czynniki zwiększające możliwość pojawienia się zaburzeń potencji to:

 • nadużywanie alkoholu
 • palenie papierosów
 • wysoki poziom cholesterolu
 • niewystarczające kontrolowanie poziomu cukru we krwi
 • nadciśnienie tętnicze
 • przyjmowanie pewnych leków (środki na w leczeniu choroby wrzodowej, leki przeciwdepresyjne, preparaty obniżające ciśnienie)

Życie seksualne cukrzyków

Nawet 35-55 procent panów cierpiących na cukrzycę zmaga się również z zaburzeniami erekcji. Impotencja potęguje się wraz z upływem lat, a także podczas rozwoju takiego schorzenia jak cukrzyca. Jest ona zależna od pojawiającej się retinopatii czy neuropatii cukrzycowej. Trzeba mieć na uwadze, iż czasem problemy związane z erekcją są czasem pierwszą oznaką rozwoju cukrzycy. Mężczyzna nie jest w stanie więc osiągnąć albo utrzymać wystarczającej jakości wzwodu. Takie trudności prowadzą również do innych skutków. Osoba zmagająca się z tym problemem ma niższe poczucie własnej wartości, brakuje jej pewności siebie. Czasem mężczyzna z tego powodu zmaga się z nerwicą czy nawet depresją. Panowie niekiedy całkowicie rezygnują z aktywności seksualnej. Warto jednak pamiętać, iż zaburzenia potencji można skutecznie leczyć, a pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza.

Jak zapobiegać i leczyć zaburzenia seksualne w cukrzycy?

Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby cukrzyca była stale kontrolowana. Nie można doprowadzić do pojawienia się jej powikłań, czyli przede wszystkim neuropatii. W jaki sposób polepszyć stan zdrowia cukrzyca?

 • zastosowanie diety cukrzycowej
 • zrezygnowanie z palenia papierosów
 • właściwe leczenie choroby podstawowej i stała kontrola poziomu glikemii we krwi
 • uprawianie regularnej aktywności fizycznej
 • dbanie o prawidłową masę ciała, zrzucenia nadbagażowych kilogramów
 • pomoc rodziny czy psychologa

Istotne u osób z cukrzycą jest to, aby unikali stanów hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Seks jest także rodzajem aktywności fizycznej i należy o tym pamiętać. Warto więc, aby osoba chora na wszelki wypadek mierzyła sobie poziom glikemii, jeszcze przed seksem, jak i po współżyciu. W sytuacji, kiedy dochodzi do hipoglikemii po seksie, wówczas należy zredukować dawkę insuliny albo zastosować dodatkową porcję węglowodanów przed aktem seksualnym. Do poprawy potencji u cukrzyków stosuje się również inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli na przykład sildenafil który jest w tabletkach Viagra. Lekarz dobierze odpowiednią dawkę i przekaże pacjentowi zalecenia co do stosowania takiego leku. Co ważne, takich środków nie wolno łączyć z azotanami.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Whisky
Whisky szkocka to trunek produkowany z wody i słodowanych zb...