etapy rozwoju dziecka

Etapy rozwoju dziecka

Opublikowano: 30 września 2021

Skoki rozwojowe u niemowląt to bardzo ważne momenty w ich życiu. Ważne, żeby ich nie przegapić. Pomożemy ci w tym! Wyjaśniamy, jakie występują etapy w rozwoju dziecka i po czym je poznać.

Co oznacza pojęcie skoków rozwojowych?

Jeśli jesteś mamą niemowlęcia albo spodziewasz się dziecka, zapewne zastanawiasz się, czym są skoki rozwojowe. Skoki rozwojowe są momentami w rozwoju dziecka, które są bardzo intensywne i mocno widoczne dla rodziców czy opiekunów. Wyliczono, że w pierwszym roku życia dziecko przechodzi ich około siedmiu. Zazwyczaj przeskok rozwojowy u niemowlaka trwa od kilku dni do kilku tygodni. Każdy kolejny skok jest coraz dłuższy.

Skoki rozwojowe u niemowląt to ich reakcja na bodźce odbierane z otoczenia. Rozwijający się system nerwowy niezbyt dobrze radzi sobie nadmiarem wrażeń, które w większości są dla niego zupełnie nowe. Dziecko reaguje niepokojem, rozdrażnieniem. Musi minąć trochę czasu, by nauczyło się prawidłowo funkcjonować.

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

Jak rozpoznać skoki rozwojowe? W literaturze przedmiotu można spotkać podział na 7 skoków rozwojowych dziecka obejmujących 12 pierwszych miesięcy jego życia.

  • skok – około 5. tygodnia życia dziecko zaczyna rozumieć coraz więcej wrażeń. Potrafi się już wystraszyć, a nawet zareagować płaczem na podniesiony głos w swoim otoczeniu.
  • skok – około 2. miesiąca życia maluch zauważa proste wzory, kształty, cienie na ścianie. W tym czasie z zainteresowaniem będzie obserwował pokazywane mu książeczki z obrazkami w wyraźnie kontrastujących kolorach – czerni i bieli.
  • skok– około 3. miesiąca życia dziecko zaczyna bawić się swoim głosem. Wie już, że może używać go na różne sposoby – wydawać dźwięki głośniejsze i bardziej ciche.
  • skok– około 5. miesiąca życia niemowlę zaczyna już rozumieć, co się stanie, gdy upuści zabawkę. W tym czasie zaczyna świadomie wypuszczać zabawki z rąk.
  • skok– około 6. miesiąca życia dziecko zauważa już, że różne rzeczy dzieli odległość i że wchodzą one ze sobą w relacje.
  • skok– około 8.–9. miesiąca życia pojawia się umiejętność kategoryzowania – dziecko zaczyna dostrzegać cechy wspólne u zabawek i ludzi.
  • skok– przed ukończeniem 1. roku dziecko ma świadomość działania sekwencyjnego, wie, że aby osiągnąć cel, musi wykonać odpowiednie kroki. Dziecko na przykład doskonale wie, co będzie się działo, kiedy zaczniemy nalewać wodę do wanienki.

Który ze skoków rozwojowych niemowlaka jest najważniejszy?

Ciężko stwierdzić, że jeden skok rozwojowy, który jest najważniejszy. Każdy skok rozwojowy rozumiany jest jako droga do dojrzałości. Wszystkie są równie ważne i, co warto podkreślić, niekoniecznie u każdego dziecka będą występowały w tym samym czasie.

W literaturze przedmiotu często można spotkać kalendarz skoków rozwojowych. Jednak jest on jedynie orientacyjną wskazówką. Nie wszystkie dzieci w tym samym czasie uczą się identycznych umiejętności, co związane jest z ich indywidualnymi preferencjami, a nawet uzdolnieniami.

Skoki rozwojowe u przedszkolaka

Dzieci w okresie przedszkolnym są bardzo ruchliwe  biegają, skaczą, wspinają się, podnoszą i przenoszą rozmaite przedmioty. Potrzeba ruchu najsilniejsza jest między 5. a 6. rokiem życia. Dziecko nabiera w tym czasie siły, przybywa mu masy mięśniowej. Do tego ruchy stają się bardziej harmonijne, a chód płynniejszy. Mamy wrażenie, że kilkulatka energia wręcz rozsadza.

Na czas pobytu w przedszkolu przypada okres kształtowania się tzw. swoistej mowy dziecięcej. Trzylatek powinien wymawiać wszystkie samogłoski oraz spółgłoski p, b, m, a także spółgłoski zmiękczone.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jak zachęcić dziecko do picia wody
Bez wody nie bylibyśmy w stanie długo funkcjonować,...
zabawki dla dzieci
Dobór odpowiednich zabawek dla dzieci jest niezwykle istotny...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...
Konto bankowe dla dziecka
Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości...
przerost migdałków
Przerost migdałków u dzieci jest powszechną dolegliwością, k...