Jak zachęcić dziecko do picia wody

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Opublikowano: 12 grudnia 2023

Bez wody nie bylibyśmy w stanie długo funkcjonować, dlatego musimy ją pić każdego dnia w odpowiednich ilościach. W organizmie człowieka pełni ona różne funkcje, np. wpływa na pracę mózgu, a to oznacza, że należy ją podawać również niemowlętom i małym dzieciom. Jednak niektóre z nich w ogóle nie chcą jej pić. Jak zachęcić dziecko, aby piło wodę każdego dnia?

Znaczenie wody w diecie dziecka

Można wymienić wiele funkcji, jakie pełni woda w organizmie człowieka – zarówno tego dorosłego, jak i młodego, który się rozwija. Wpływa na równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową, a do tego pomaga oczyścić organizm z toksyn i reguluje temperaturę ciała. Wystarczy nawet nieznaczny niedobór wody, aby doszło do pogorszenia funkcjonowania organizmu. Jej brak powoduje również spowolnienie przemiany materii oraz metabolizmu.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Rodzice bardzo często zmagają się z problemem, że ich dzieci w ogóle nie chcą pić wody. Jednak nie można od razu się poddawać i sięgać po słodkie soki, napoje albo herbatki.

  • Woda już dla niemowlaka

Podczas rozszerzania diety dziecka można mu zacząć podawać wodę. Dzięki temu będzie mogło przyzwyczaić się do jej neutralnego smaku.

  • Stopniowe wprowadzanie do diety

Rodzice nie mogą zmuszać malucha do picia ani do jedzenia, ponieważ przynosi to odwrotny efekt. Ponadto należy dawać dobry przykład. Kiedy dziecko ma pić wodę do obiadu, to rodzice również powinni po nią sięgać, a nie po słodkie i gazowane napoje. Przedszkolak musi być stopniowo oswajany ze smakiem wody − niech najpierw spróbuje jedną łyżeczkę, potem dwie i więcej.

  • Po wysiłku i zabawie

Istotne jest, aby dziecko otrzymywało wodę w odpowiednim momencie, czyli po dużym wysiłku fizycznym albo po intensywnej zabawie bądź w sytuacji, gdy na dworze jest bardzo gorąco. Powinna ona stanowić pierwszy wybór − w takiej sytuacji maluch, który nie lubi wody, może przekonać się do niej, jeżeli nie będzie miał innej możliwości.

  • Kolorowe kubki, szklanki i słomki

Naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ butelki ze smoczkiem wpływają negatywnie na prawidłowy rozwój mowy dziecka. Warto sięgać po kolorowe kubki i szklanki, z których można też pić przez słomkę. Można też nauczyć malucha picia prosto z butelki. Dziecko chętniej napije się z kubka, który będzie miał kolorowe obrazki. Tutaj wybór jest ogromny. W sprzedaży są dostępne nawet wody mineralne w butelkach, które mają na etykietach bohaterów z bajek.

  • Stopniowe zmniejszanie ilości słodkich napojów

Kiedy dziecko jest przyzwyczajone do picia słodkich napojów oraz soków owocowych, które również mają dużo cukru, można zacząć rozcieńczać je wodą. Jeśli maluch lubi słodką herbatę, warto zmniejszać ilość dosypywanego cukru do kubka. Pamiętajmy, że w soku, który ma pojemność 200 ml, może znajdować się nawet 20−25 g cukru.

  • Smaczne i zdrowe dodatki

Jeśli dziecko nie lubi smaku wody, można wrzucać do niej smaczne, ale przede wszystkim zdrowe dodatki. Może to być kawałek świeżej cytryny, pomarańczy albo listek mięty lub plasterek ogórka. Poza tym ważne jest, aby dziecko mogło samo sobie wybrać, z czym danego dnia napije się wody.

  • Nauka poprzez zabawę

Skutecznym sposobem zachęcenia malucha do picia wody jest nauka poprzez zabawę. To ona daje mu wiele radości, ale też pozwala uczyć się nowych umiejętności. Jedną z nich może być nauka picia wody. Ciekawym pomysłem będzie wspólne podlewanie kwiatów oraz warzyw, a także sprawdzenie, co w wodzie utonie, a co będzie pływało. Tutaj możliwości jest bardzo dużo. Ponadto może stać się ona magicznym eliksirem, gdzie np. wypicie jej z zielonego kubeczka da dziecku siłę, a z czerwonego spowoduje, że będzie wysokie jak tata.

  • Rytuały dotyczące wody

Rytuały są bardzo ważne w życiu dziecka, ponieważ dają mu poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalają kształtować różne nawyki. W związku z tym można poprosić przedszkolaka, aby przed obiadem zawsze nalewał wodę dla wszystkich domowników. To naprawdę niewiele, ale czasami takie zadanie do wykonania sprawia maluchowi wiele radości, ponieważ czuje się wyróżnione i może pomóc.

Na początku dziecko może niechętnie sięgać po wodę, co wynika z jej neutralnego smaku. Jednak zawsze można spróbować zachęcić malucha do jej picia. Dziecko lubi się uczyć nowych rzeczy i tak samo uczy się nowych smaków.

Reina


Na co zwracać uwagę wybierając wózek dziecięcy spacerowy?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...