łupież

Fakty i mity na temat łupieżu

Opublikowano: 15 lipca 2020

Jeżeli na co dzień zmagasz się z uporczywym świądem skóry, któremu towarzyszy osadzanie się na włosach i ubraniach białego nalotu, może to oznaczać, że borykasz się z łupieżem. W prasie, internecie czy telewizji możemy znaleźć wiele informacji na jego temat, m.in. jak powstaje czy też, w jaki sposób się go pozbyć. Wiele z tych przekazów jest jednak nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd. W tym artykule poznasz najpopularniejsze fakty oraz mity związane z tematem łupieżu, które pozwolą Ci na skuteczną walkę z chorobą.

Mit 1: Łupieżem można się zarazić

Jest to zdecydowanie nieprawdziwa informacja. Łupież co prawda wywołują grzyby, jednak występują one w naturalnej mikroflorze organizmu każdego człowieka. Ich charakter staje się patogenny w momencie zbyt dużego namnażania na skórze głowy. Dzieje się tak, kiedy przesuszymy naskórek np. poprzez zbyt wysoką temperaturę powietrza suszarki czy też nadużywanie kosmetyków do stylizacji. Co więcej, do zwiększonej produkcji dochodzi w wyniku przewlekłego stresu. Łupież możemy więc nazwać chorobą, jednak nie jest możliwe, aby zarazić się nią od drugiego człowieka. Niestety w większości przypadków jest to przewlekła dolegliwość, która okresowo powraca. Osobą, która zajmuje się chorobami skóry głowy, jest lekarz specjalista – trycholog. To on pomoże Ci określić typ łupieżu, z którym się zmagasz oraz zleci odpowiednie leczenie.

Mit 2: Nieodpowiednia higiena osobista powoduje łupież

Kolejna z nieprawdziwych informacji, która jest bardzo popularna wśród artykułów na temat łupieżu. Faktem jest, że nieodpowiednia higiena może wzmagać łupież, ale nie ona go wywołuje. Zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste mycie głowy może przyczynić się do powstawania łupieżu. Korzystnym środowiskiem dla namnażania się grzybów są zapchane ujścia łojotokowe jak i przesuszony naskórek. Do zablokowania gruczołów może dojść w wyniku nakładania masek i odżywek na całe włosy włącznie ze skórą głowy. Należy pamiętać, że produkty do pielęgnacji są skuteczne tylko i wyłącznie kiedy stosujemy je na długość włosów, użycie ich na powierzchni głowy jest czynnikiem szkodzącym. Podczas mycia trzeba także zwrócić uwagę na dokładne spłukanie szamponu. Aby zapobiec powstawaniu łupieżu, zaleca się wykonywanie domowych zabiegów podczas rutynowej pielęgnacji. Raz na tydzień warto wykonać płukankę z octu jabłkowego lub cytryny. Z pomocą przychodzi także maska, którą można zrobić z jogurtu naturalnego.

Mit 3: Każdy szampon jest dobry w walce z łupieżem

Jest to oczywiście również fałszywa informacja. Kluczowym w walce z łupieżem jest dobór produktów, które posiadają w swoim składzie specjalne składniki aktywne. Do takich kosmetyków można zaliczyć szampon przeciwłupieżowy Nizoral. Jest to produkt leczniczy, który ma działanie przeciwgrzybicze. Można go stosować do każdego rodzaju łupieżu: suchego, tłustego, a nawet pstrego. Zawiera substancję czynną ketokonazol, która przyczynia się do skutecznej walki z łupieżem. Aby zminimalizować ryzyko powrotu choroby, używanie odpowiednich produktów leczniczych warto wspomóc zbilansowaną dietą. Wpływa ona zarówno na kondycję włosów jak i skóry głowy. Kluczowym jest dostarczanie witamin z grupy A, E oraz B. Występują one w takich produktach spożywczych jak szpinak, rzodkiewka, orzechy i sałata. Dieta powinna być wzbogacona o jaja, ryby oraz oleje roślinne. Jasne pieczywo warto zastąpić ciemnym, wieloziarnistym. Co więcej, nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dla dorosłego człowieka dzienna dawka wynosi 2,5 litra. Większość z nas może pomyśleć, że to bardzo dużo, dlatego wodę należy pić regularnie, w małym porcjach, a także wzbogacić ją o plaster cytryny czy też mięty.

Walka z łupieżem nie jest łatwa, jednak odróżnianie faktów od mitów na jego temat z pewnością pomoże w skutecznym zwalczaniu. Kluczowym jest dobór właściwych kosmetyków, które będą zawierały składniki aktywne, a także odpowiednia pielęgnacja oraz przestrzeganie wysokowartościowej diety.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...
Terapia Uzależnień
Mamy przyjemność rozmawiać z Sebastianem Nowakowskim...