Firma otwarta na młodych: czy doświadczenie nie jest już najważniejsze?

Opublikowano: 17 czerwca 2021

Jesteśmy bardzo otwarci na osoby, które odbyły u nas praktyki lub staż i wyrażają chęć podjęcia współpracy na zasadzie zatrudnienia na umowę o pracę. Tacy pracownicy mają już wiedzę na temat naszych maszyn, sposobu pracy i kultury organizacyjnej. Dalszy krok to rozwój ich umiejętności, który jako pracodawca wspieramy chociażby poprzez zapewnienie szkoleń i kursów – mówi Emilia Łukaszewicz, specjalista ds. HR w firmie POWER-TECH, produkującej systemy cięcia laserowego marki EAGLE.

Proszę przybliżyć pokrótce naszym czytelnikom, czym zajmuje się firma POWER-TECH?

Emilia Łukasiewicz – Zajmujemy się produkcją systemów cięcia laserowego marki EAGLE w nowoczesnej technologii fiber. W naszym portfolio produktów znajdują się trzy modele wycinarek laserowych oraz systemy automatyzacji. Działamy w branży 15 lat i nasza marka EAGLE już znalazła się w światowej czołówce liderów branży. Największą część naszej sprzedaży stanowi eksport. Posiadamy 3 oddziały zagraniczne oraz sieć dystrybutorów na całym świecie. Stawiamy na innowacyjność, stale rozwijamy nasze technologie, bo zależy nam na tym, aby nasze produkty zaspokajały potrzeby klientów.

Stawiają państwo na młodych ludzi, niekoniecznie z zapleczem w postaci doświadczenia zawodowego. Skąd ten wybór? Zwykle firmy podczas procesów rekrutacyjnych podkreślają wagę stażu.

Emilia Łukasiewicz – Dlaczego stawiamy na młodych?  Pracujemy w branży nowych technologii, która jest mocno innowacyjna. Niełatwo jest znaleźć wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy. Właśnie z tego względu tworzymy swój program rozwoju talentów. Uważamy, że osoby, które nie mają doświadczenia, ale są zaangażowane i  posiadają odpowiedni background, to jak najbardziej potencjalni, wartościowi pracownicy. Jesteśmy gotowi tę najważniejszą dla nas wiedzę im przekazać. Mamy już na pokładzie takie osoby, które pomimo braku doświadczenia zawodowego świetnie odnalazły się w firmie i nabyły potrzebną wiedzę, którą wykorzystują na co dzień w swojej pracy. Młode osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że nie mają kompetencji związanych z doświadczeniem i umiejętności związanych z pracą, charakteryzują się dużą motywacją. Tacy początkujący pracownicy są bardzo energiczni i dynamiczni, ciągle poszukują nowych możliwości rozwoju.

Emilia Łukaszewicz, specjalistą ds. HR w firmie POWER-TECH

Emilia Łukaszewicz, specjalistą ds. HR w firmie POWER-TECH

Jak wygląda ścieżka kariery osoby, która zdobywa u państwa zatrudnienie świeżo po studiach lub rozpoczyna swoją przygodę z firmą podczas praktyk?

Emilia Łukasiewicz – Osoby, które zatrudniamy jeszcze w trakcie nauki lub od razu po ukończeniu studiów czy szkoły średniej, rozpoczynają od zdobycia doświadczenia i fachowej wiedzy potrzebnej na danym stanowisku. To, w jakim czasie uda się danej osobie zdobyć wymagane umiejętności, w największej mierze zależy od jej zaangażowania i chęci. Chciałabym podkreślić, że jesteśmy bardzo otwarci na osoby, które odbyły u nas praktyki lub staż i wyrażają chęć podjęcia współpracy na zasadzie zatrudnienia na umowę o pracę. Tacy pracownicy mają już wiedzę na temat naszych maszyn, sposobu pracy i kultury organizacyjnej. Dalszy krok to rozwój ich umiejętności, który jako pracodawca wspieramy chociażby poprzez zapewnienie szkoleń i kursów.

Podjęli państwo współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu. Jakie były powody tej decyzji i jak dziś wygląda współpraca z uczelnią?

Emilia Łukasiewicz – Przede wszystkim uczelnia, tak jak my, kładzie duży nacisk na rozwój oraz na poszerzanie swojej oferty edukacyjnej. Szkoła proponuje kierunki, które dla nas jako pracodawcy są bardzo atrakcyjne i poszukiwane. Nowoczesna wiedza technologiczna aktualizuje się przez cały czas, a my właśnie na takiej wiedzy pracujemy. PWSZ Wałcz wyposaża swoich studentów w istotną wiedzę praktyczną. Taka kooperacja to dla nas bardzo dobry krok. Poza tym jesteśmy dumni z tego, że pochodzimy z Wałcza i bardzo cieszy nas fakt, że możemy współpracować z lokalnymi instytucjami.

Czym charakteryzują się młodzi ludzie rozpoczynający swoje życie zawodowe?

Emilia Łukasiewicz – Młodzi ludzie są przede wszystkim niecierpliwi i głodni wiedzy. Bardzo szybko się uczą. Oceniam ich bardzo pozytywnie, natomiast subiektywnie przyznam, że muszą jeszcze popracować trochę nad cierpliwością.

Ostatnio sporo mówi się o tym, że pokolenie stawiające pierwsze kroki na rynku pracy to osoby oczekujące czegoś więcej od miejsca zatrudnienia. Stabilna umowa o pracę i ubezpieczenie to dla nich za mało. Co państwo oferują swoim pracownikom?

Emilia Łukasiewicz – Zgadza się. Osoby, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, bardzo często zwracają uwagę na system pozapłacowy, który proponuje firma. Oczekują od pracodawcy czegoś więcej, niektóre benefity stanowią już dla nich standard. My staramy się zapewnić naszym pracownikom różnorodne benefity i dodatki. Dla wielu z nich ważne są dopłaty na dojazdy do pracy, które funkcjonują u nas od niedawna. Posiadamy też dofinansowanie do karty Multisport, a dla tych, którzy chcą się uczyć lub szlifować swój angielski, proponujemy bezpłatne zajęcia z nauki języka.

Nasi pracownicy mogą liczyć też na darmowe porady prawne. Dodatkowy atut stanowią szkolenia i kursy. Dbamy o rozwój ich kompetencji i wspieramy tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności. Ponadto w niedalekiej przyszłości planujemy zapewnić naszym pracownikom pakiety medyczne. Warto dodać, że wspieramy nasz zespół również w realizacji swoich pasji poza pracą i często organizujemy różnego rodzaju imprezy integracyjne, takie jak spływy kajakowe i pikniki rodzinne.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sklep internetowy
Czy marzyłeś kiedyś o posiadaniu własnego biznesu...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Laptop Dla Dziecka
W dzisiejszej erze cyfrowej dostęp do komputera staje się co...
Jak zarabiać na Amazonie
Z dobrodziejstw Amazona korzysta wiele firm na całym świecie...