kontener magazynowy

Kontener magazynowy: używany, nowy czy wynajem? Porównanie

Opublikowano: 11 kwietnia 2024

Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego biznesu. Służą m.in. do przechowywania towarów, narzędzi czy innych elementów wyposażenia. Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni magazynowej i zastanawiasz się, czy wybrać nowy, czy używany kontener? Co z umową? Czy bardziej opłaca się zakup czy wynajem? Zobacz, co wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję.

Koszty nabycia i utrzymania kontenera magazynowego

Jak to zwykle bywa na rynku wtórnym, używany kontener magazynowy będzie kosztował mniej niż nowo wyprodukowany obiekt. Choć w pierwszej chwili zachęca to do zakupu „z drugiej ręki”, warto pamiętać o innych czynnikach, które mogą wpływać na późniejsze koszty utrzymania obiektu. Cenę kontenera kształtują m.in. jego stan techniczny i wiek. Im starszy jest model, tym większych nakładów finansowych może wymagać, jeśli konieczne okażą się naprawa i konserwacja.

Z kolei zakup nowego kontenera wymaga większego wkładu środków na początku, ale zyskujesz tym samym gwarancję jakości i trwałości obiektu. Ponadto, jeśli będzie to kontener projektowany na zamówienie, może zostać dostosowany do konkretnych, specyficznych potrzeb klienta. To automatycznie zwiększy jego funkcjonalność.

Te same dylematy dotyczą wyboru między umową zakupu a umową najmu kontenera. To ostatnie rozwiązanie opłaca się zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej, gdy potrzebujesz kontenera okresowo lub jednorazowo. Wynajem na kilka miesięcy, rok czy kilka lat będzie już zwykle cenowo przewyższał inwestycję we własny obiekt.

Elastyczność wykorzystania kontenera magazynowego

Używany kontener może przynieść Ci oszczędności, ale jednocześnie ograniczenia co do funkcjonalności. Jeżeli nie masz zbyt wygórowanych wymagań i potrzebujesz standardowej przestrzeni do magazynowania, obiekt z rynku wtórnego to strzał w dziesiątkę.

Jeśli jednak Twoja działalność wymaga rozwiązań skrojonych na miarę, tylko produkcja nowego obiektu daje Ci możliwość jego personalizacji. Kontenery tego typu zazwyczaj są dostępne w większej różnorodności modeli i rozmiarów, więc bez trudu dopasujesz je do wymagań swojego biznesu.

Wynajem kontenera magazynowego jest natomiast bardziej elastyczną opcją niż zakup. Możesz bowiem w każdej chwili zmienić rozmiar czy liczbę obiektów w zależności od aktualnych potrzeb. Jest to również korzystne w przypadku krótkoterminowych projektów lub sezonowych zmian w zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową.

Stan techniczny obiektu

Pod względem technicznym najmniej pewnym rozwiązaniem jest używany kontener magazynowy. Jego historia nie zawsze będzie przejrzysta, a konieczność naprawy może się pojawić już po jego zakupie. Jeśli mimo tego zamierzasz nabyć dodatkowy magazyn właśnie w tej formie, pamiętaj o dokładnej weryfikacji wybranego obiektu przed dokonaniem transakcji.

Kupując nowy kontener, zyskujesz jednocześnie gwarancję jakości, ale także idealnego stanu technicznego. Taki obiekt będzie w pełni sprawny i bezawaryjny. Ta sama zaleta dotyczy też najmu kontenerów. Firmy, które zajmują się takimi usługami, dbają, aby ich obiekty były regularnie serwisowane i konserwowane.

Wynajem używanego kontenera to jednak znacznie więcej zalet, m.in.:

  • duża dostępność (często takie obiekty są dostępne od ręki),
  • wpisywanie się w politykę proekologiczną (korzystanie z już wyprodukowanych kontenerów redukuje ilość odpadów).

Wybór między używanym a nowym kontenerem magazynowym zależy głównie od potrzeb i możliwości finansowych firmy. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich czynników przed podjęciem decyzji. To samo dotyczy sposobu „nabycia” obiektu. Jeśli potrzebujesz magazynu od ręki i na krótki czas, umowa najmu będzie odpowiednia. Jeśli jednak to dla Ciebie rozwiązanie długoterminowe, rozważ zakup nowego lub używanego kontenera dopasowanego idealnie do Twoich potrzeb.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Małgorzata Kuliga
Biznes to dla nas nie tylko zarobek, lecz przede wsz...
Jak sprzedać firmę
Decyzja o sprzedaży firmy to ważny krok – wymagający...
Lokal usługowy w centrum Warszawy
Lokal usługowy w warszawskim centrum to nie tylko przestrzeń...