kontuzja u dziecka

Jak postępować w przypadku kontuzji u dziecka?

Opublikowano: 29 stycznia 2021

Każdy doświadczony rodzic wie, że wszelka aktywność fizyczna u dziecka może wiązać się z powstaniem przypadkowych urazów i kontuzji. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność i dokładnie wiedzieć, jak postępować.

Po pierwsze: upewnij się, że miejsce, w którym doszło do kontuzji, jest bezpieczne

Najczęściej do kontuzji dochodzi podczas aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu np. na placu zabaw lub boisku. Z reguły są to miejsca wyznaczone specjalnie dla dzieci i pozbawione potencjalnego ryzyka z zewnątrz. Jednak jeżeli nasze dziecko zostało narażone na kontuzję, zawsze warto upewnić się, czy nic więcej mu nie grozi i odejść w bezpieczne miejsce, gdzie będzie można opatrzyć ewentualny uraz.

Po drugie: dokładnie obejrzyj urażoną kończynę

Przed udzieleniem pomocy dziecku należy dokładnie obejrzeć miejsce urazu (narastanie obrzęku, siniaki, krwawienie) oraz zapytać dziecko o dokładne źródło i natężenie bólu. Dzięki temu będzie można wyeliminować potencjalnie niebezpieczne dla dziecka urazy, np. złamania, i wstrzymać się od samodzielnej pomocy na rzecz profesjonalnej opieki medycznej i zaopatrzenia kontuzji przez lekarza.

Po trzecie: unieruchom kończynę

W przypadku kiedy z dużym prawdopodobieństwem doszło do urazu stawu bądź złamania kończyny, podstawowym działaniem będzie jej unieruchomienie. Można to zrobić, wykorzystując dowolny sztywny przedmiot (fragment deski lub kij), do którego należy przybandażować uszkodzoną kończynę np. przy użyciu apaszki, paska lub szalika. Takie postępowanie uchroni przed przypadkowym naruszeniem urażonego miejsca i zapewni stabilizację kończynie.

Po czwarte: unieś kończynę

Obrzęk to jeden z pierwszych objawów, który towarzyszy urazom. Aby mu zapobiec, należy unieść kończynę powyżej poziomu serca, co ułatwi spływ chłonki oraz krwi z uszkodzonego obszaru i w ten sposób zmniejszy narastanie obrzęku. Dzięki temu dziecko szybko odczuje ulgę, a także zmniejszą się dolegliwości bólowe.

Po piąte: uśmierz ból

W przypadku małych dzieci bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie chłodzących okładów, np. w postaci mrożonki, lub specjalnych żelowych opatrunków przykładanych na źródło bólu. Jednak należy pamiętać, aby nie przykładać ich bezpośrednio na skórę, lecz owinąć w czysty ręcznik lub gazę, co zapobiegnie odmrożeniu. Z kolei w przypadku silnego bólu można sięgnąć po środki przeciwbólowe w dawce odpowiedniej dla wieku i masy ciała dziecka, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Najważniejsze: Przygotuj ciało i skórę dziecka do aktywności fizycznej

Planując aktywność fizyczną z dzieckiem na świeżym powietrzu, warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie. Niezwykle ważna przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną jest rozgrzewka. W zależności od rodzaju sportu warto pamiętać także o stosownym ubiorze, ochraniaczach czy kasku. Aktywność fizyczna dzieci często naraża ich skórę na zmiany z nią związane. Idealnym rozwiązaniem na ewentualne zmiany są łagodzące żele, takie jak Fastum Junior. Dzięki poręcznej tubce z łatwością zmieści się w plecaku lub torebce. Jest to preparat, który został stworzony specjalnie z myślą o małych wielbicielach sportu, pomagający utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Jego receptura oparta jest na składnikach pochodzenia naturalnego, takich jak: mentol, który zapewnia uczucie natychmiastowej ulgi, działające kojąco bromelaina oraz boswella, wspomagająca naturalne zmniejszanie obrzęków escyna oraz chroniąca naczynia krwionośne trokserutyna. Co ważne, Fastum Junior można stosować już u dzieci po 3. roku życia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...