konto walutowe

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Opublikowano: 29 marca 2022

Konto walutowe może pomóc nam zaoszczędzić duże kwoty, jeśli często operujemy walutami obcymi. Pozwala ono na uniknięcie kosztów spreadu, czyli prowizji banku lub kantoru od wymiany waluty. W jaki sposób wybrać najlepsze oraz na co zwrócić uwagę przed jego założeniem?

Konto walutowe – co to?

Konto walutowe pozwala na płacenie za granicą lub w kraju w obcej walucie bez dodatkowych opłat za przewalutowanie. W większości przypadków wybiera się jedną lub kilka walut i przypisuje się je do rachunku. W celu używania takiego konta w wielu przypadkach nie musimy nawet wychodzić z domu. W dzisiejszych czasach często dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach. Najkorzystniejszą opcją cenową jest zapłata sprzedawcy bezpośrednio w walucie witryny. Standardowy przelew w złotówkach byłby obciążony dodatkowymi opłatami.

Jak działa konto walutowe?

W czasie dokonywania transakcji, czy to w punkcie stacjonarnym, czy w internecie, system rozpozna walutę transakcji. Następnie z konta pobierane są pieniądze w odpowiedniej walucie. Kurs przewalutowania ustalany jest przez bank. Jest on jednak dużo korzystniejszy od dostępnego na standardowym koncie lub w kantorze. Bardzo ważna jest waluta w jakiej posiadamy konto. Jeśli płatność dokonywana jest np. w euro, a my posiadamy konto w dolarach to nastąpi najpierw przewalutowanie. Dużo lepszym wyborem jest samodzielne zasilanie konta w odpowiednią walutę z wyprzedzeniem. Można to zrobić przelewem, w placówce banku lub we wpłatomacie.

Bezpieczeństwo środków na koncie walutowym

Konto walutowe powinno być wybierane na podobnych zasadach jak standardowe konto w banku. Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo przechowywanych na nim środków. W wielu przypadkach, w prosty sposób można ustawić limity np. dla transakcji zagranicznych. Dobre konta pozwalają zmieniać tego typu ustawienia przez całą dobę z panelu klienta online. Ciekawym rozwiązaniem jest osobne ustawienie limitów dla transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. Dodatkowo ważny jest również całodobowy kontakt z infolinią. Może to być przydatne np. w przypadku kradzieży karty lub jej zagubienia. Bezpieczeństwo zwiększa również dostępność procedury chargeback. Pozwala ona na ubieganie się o zwrot środków w przypadku nieudanej transakcji.

Gdzie szukać najlepszego konta walutowego?

Ranking kont walutowych pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty spośród ofert wielu banków. W wielu przypadkach konta różnią się opłatami oraz wymaganiami jakie należy spełnić w celu zachowania bezpłatnego konta. Czasami jest to ilość wykonanych transakcji, a czasami określona kwota jaką należy wydać w ciągu miesiąca. Przydatne również mogą okazać się informacje o standardowym spreadzie dla głównych par walutowych oraz na jakim poziomie kształtuje się on w weekendy. Niektóre konta posiadają również limit darmowych wypłat z bankomatów w ciągu miesiąca. Wybór optymalnej oferty często jest uzależniony od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z konta.

W jaki sposób wybrać konto walutowe?

W celu wybrania najlepszej oferty najlepiej skorzystać ze wspomnianego w poprzednim akapicie rankingu kont walutowych. Dla wielu osób priorytetem jest, aby konto było tanie. Pod uwagę należy wziąć opłatę za wydanie karty, a także za korzystanie z niej oraz za wypłaty i przelewy. Konto powinno być również wygodne. Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim przyjazny interfejs aplikacji mobilnej i webowej. Ważnym aspektem powinna być możliwość zasilenia przez całą dobę. Rozbudowane aplikacje pozwalają również na analizę transakcji. To bardzo przydatne narzędzie do prowadzenia budżetu domowego. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie oszacować, na jakim poziomie kształtują się nasze wydatki. Ranking kont walutowych: https://e-kursy-walut.pl/ranking-kont-walutowych/

Konto walutowe – niezbędne pojęcia

Bardzo ważna przy analizie ofert kont walutowych jest znajomość podstawowych pojęć takich jak np. spread walutowy. Mówi on, jaka jest różnica pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży danej waluty przez bank. W praktyce jest to marża jaką zarabia bank na każdej transakcji. Jest ona zależna od jej wysokości. Kolejnym ważnymi pojęciami są dwa rodzaje przelewów: SEPA i SWIFT. Pierwsze oznacza przelew, który jest realizowany w euro pomiędzy bankami Unii Europejskiej i Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu. Czas jego realizacji wynosi jeden dzień roboczy. Przelew SWIFT pozwala z kolei na transfer środków w dowolne miejsce na świecie. Jest on zazwyczaj droższy, a czas jego realizacji to trzy dni robocze. Zastosowanie znajduje w przypadkach, gdy przelew SEPA jest niemożliwy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...