drukarki 3d

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się drukarki 3d?

Opublikowano: 12 lipca 2017

Rosnąca popularność sprzętu pozwalającego na drukowanie przestrzenne nie przesądza o tym, by był on przeznaczony dla każdego oraz sprawdzał się w każdym zastosowaniu. Pomimo prowadzonych przy pomocy środków masowego przekazu akcji marketingowych i promocyjnych, zachwalających możliwości, jakie daje nam wykorzystanie drukarek 3d, należy mieć świadomość, że korzystać z nich będą przedstawiciele nie wszystkich branż przemysłu i gospodarki.

Warto też mieć na uwadze, że zakres zastosowania drukarek 3d w dużej mierze zależy od możliwości posiadanego sprzętu, używanej technologii druku, a także wykorzystywanych do tego materiałów eksploatacyjnych. Niektóre z wykorzystywanych metod druku pozwalają na uzyskiwanie o wiele bardziej skomplikowanych modeli, aniżeli te, które oferować będą inne sprzęty. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze optymalnego dla nas urządzenia.

Drukarki 3d pozwalają na wytworzenie elementów przestrzennych o dowolnym kształcie oraz rozmiarze (limitowanym jednak możliwościami posiadanego zaplecza technicznego). Wykorzystuje się je w tych gałęziach i sektorach przemysłu, w których niezbędne jest wytwarzanie modeli prototypowych lub też dopuszcza się niskonakładową, seryjną produkcję niektórych elementów lub części.

Ostatnimi czasy drukowanie przestrzenne służy też produkcji seryjnej w większych ilościach, jednakże wciąż stanowi to melodię przyszłości, a popularyzacja tego rodzaju zastosowania związana będzie ze zmniejszeniem kosztów wytworzenia poszczególnych elementów oraz rozwojem stosowanych technologii. W przeważającej ilości przypadków na chwilę obecną tańszą pozostaje bowiem zwykła produkcja przy wykorzystaniu dotychczas stosowanych metod.

Drukowanie przestrzenne wykorzystywane jest w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. Pozwala na wytworzenie modelu przy jak najmniejszym zużyciu materiału, a także zmniejszenie czasu, jaki potrzebny jest na jego stworzenie przy wykorzystaniu innych metod produkcji. Coraz częściej, poza fazą projektowania, drukarki 3d wykorzystuje się też do tworzenia całych samochodów, a także niektórych części na użytek seryjnej produkcji.

Z drukarek przestrzennych korzystają też większe studia architektoniczne i projektowe, tworząc w ten sposób modele (makiety) służące do wizualizacji przygotowywanych projektów budynków na różnych etapach projektowania. Drukowanie 3d wykorzystywane jest też w stomatologii i medycynie. W tej jednak branży wykorzystuje się je nie tylko do prototypowania i projektowania, ale także wytwarzania niektórych ze stosowanych obecnie implantów lub innego rodzaju produktów wykorzystywanych dla uzupełniania ubytków lub wzmacniania uszkodzonych kości.

Zalety drukarek 3d sprawiają, że sięga po nie także coraz większa liczba podmiotów z branży modowej i reklamowej. Wytwarzają oni na własne potrzeby przedmioty służące następnie jako elementy biżuterii lub ubioru, a także materiały reklamowe przeznaczone na cele promocyjne i reklamowe. Na tym jednak nie kończy się spektrum możliwych zastosowań, które z roku na rok powiększa się o nowe branże i pomysły.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
Jak współpracować z markami
W dynamicznie rozwijającym się świecie marketingu influencer...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...