zmiany w prawie podatkowym

4 najbardziej istotne zmiany w prawie podatkowym w 2024

Opublikowano: 25 lutego 2024

Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w podatkach. W gronie tegorocznych zmian można wymienić kilka dość istotnych, w tym planowane wejście w życie obowiązkowego fakturowania w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. To jednak stoi jeszcze pod znakiem zapytania. A jakie cztery najistotniejsze zmiany można wskazać na 2024 rok? Na co warto zwrócić uwagę? Sprawdź wszystkie najważniejsze, które dotyczą polskich przedsiębiorców.

Podatek minimalny od osób prawnych

W życie weszły przepisy regulujące tzw. podatek minimalny od osób prawnych. Obejmuje on:

  • Podatkowe grupy kapitałowe;
  • Podatników z siedzibą lub zarządem na terytorium RP, co oznacza podleganie obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych dochodów niezależnie od tego, gdzie się je osiąga;
  • Podatników prowadzących działalność za sprawą zagranicznego zakładu położonego na terytorium RP.

Dotyczy on przypadków, gdy z działalności operacyjnej za konkretny rok podatkowy przedsiębiorcy poniosą stratę lub ich udział dochodu w przychodach będzie niższy niż 2%. W takiej sytuacji minimalny podatek dochodowy od osób prawnych wyniesie 10% podstawy opodatkowania. Podatek minimalny jest płatny wraz ze składaniem rocznego zeznania podatkowego.

Opłata za produkty z tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia obowiązuje obowiązkowa opłata dodatkowa za wydawanie napojów i żywności w jednorazowych kubkach oraz pojemnikach z tworzyw sztucznych. Co więcej, już od 1 lipca 2024 roku będzie obowiązek zapewnienia klientowi wyboru alternatywnego opakowania. Obowiązek ten nie dotyczy sprzedaży artykułów spożywczych, które są fabrycznie zapakowane w odpowiednie pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych.

Zerowa stawka VAT

Do końca marca obowiązuje zerowa stawka VAT na żywność. Obejmuje ona podstawowe produkty spożywcze:

  • Mięso,
  • Nabiał,
  • Owoce,
  • Warzywa,
  • Produkty ze zbóż.

Żeby wiedzieć, czy stawka ta będzie przedłużona, czy też się zmieni, warto postawić na sprawdzone biuro rachunkowe Warszawa, które będzie trzymało rękę na pulsie. Czasowe utrzymanie stawki zerowej wynika z decyzji Ministerstwa finansów i warto zawczasu wiedzieć, czy takie rozwiązanie zostanie z nami na dłużej.

Stawki maksymalne podatków

Od początku 2024 roku obowiązują nowe, zdecydowanie wyższe stawki maksymalne podatku od środków transportu, nieruchomości czy od opłat lokalnych (w tym miejscowej, uzdrowiskowej i targowej). Wzrost ten wynosi aż 15%. Oczywiście, nie oznacza to, że automatycznie wszędzie dojdzie do wyższych kwot. Zorientowane również w lokalnych opłatach biuro rachunkowe Gdańsk aktualizuje dane i wspiera prowadzenie biznesu o stałe uwzględnianie zmian i decyzji podejmowanych przez gminę czy miasto.

Bądź na bieżąco z podatkami

Zmian w podatkach jest oczywiście o wiele więcej, poza tym niektóre są planowane, ale jeszcze nie znamy w związku z tym szczegółów. Jedne z nich są mniej wyraźne, ale wciąż należy traktować je jako dość istotne. Chcąc prawidłowo opłacać należne podatki, najlepiej jest wybrać profesjonalne biuro rachunkowe, dzięki któremu nie będziesz musiał się obawiać, że nie rozliczysz ważnych podatków z powodu niewiedzy.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W ostatnich miesiącach firmy działające w Polsce sta...
Odszkodowanie za wypadek 
W przypadku wypadków zrozumienie ram prawnych odszkodowań je...
likwidacja spółki
Likwidacja spółki to skomplikowany i wieloetapowy proces, kt...
Edyta Oleszczuk-Romańska
Edyta Oleszczuk-Romańska z Kancelarii Prawnej Chałas...
Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Podatek od nieruchomości jest obowiązkowym podatkiem lokalny...