Dom parterowy czy piętrowy? Z garażem, a może z dodatkowym poddaszem? Sprawdź, na jakie typy domów Polacy w ubiegłym roku decydowali się najchętniej.
Z roku na rok zmieniają się zarówno nasze gusta, jak i potrzeby. Wspomniane stwierdzenie dotyczy różnych gałęzi przemysłu, w tym branży budowlanej. Rok 2016 obfitował w wybory łączące w sobie zalety takie jak minimalizm, prostota i użyteczność. Na jakie więc domy decydowaliśmy się najczęściej?
Jak się okazuje, w ubiegłym roku największą popularnością cieszyły się przede wszystkim domy z poddaszem. Na ten rodzaj budynku postawiło bowiem aż 55% Polaków. Warto przy tym dodać, że 75% z nich zdecydowało się również na budowę własnego garażu, a jedynie 25% pozostało przy projekcie nie uwzględniającym miejsca dla auta.
Czemu wybieraliśmy właśnie projekty domów z poddaszem i garażem? Głównie ze względu na możliwość przekształcenia klasycznego poddasza w powierzchnię użytkową. Uzyskana w ten sposób dodatkowa przestrzeń może służyć nam do urządzenia sypialni, oddzielając część dzienną (dolna część domu) od strefy nocnej (mansarda). Miejsce z powodzeniem możemy wykorzystać również w roli pokoju zabaw dla dzieci, domowej biblioteki czy nawet pracowni artystycznej.
Jeśli chodzi o garaż, w praktyce wydzielenie dodatkowej przestrzeni garażowej pozwala nam zaoszczędzić sporą ilość miejsca, które możemy przeznaczyć na dowolny cel – na przykład wymarzony ogródek, taras, mini plac zabaw lub po prostu miejsce wypoczynkowe wyposażone w stolik, hamak czy ogrodową huśtawkę.
Drugie miejsce na liście projektów budowlanych cieszących się największym zainteresowaniem zajęły domy parterowe. Takowe wybrało 41% osób, z czego 60% z nich zdecydowało się również na garaż.
Główną zaletą budynków parterowych jest możliwość łatwego przemieszczania się po całej przestrzeni użytkowej, bez konieczności pokonywania schodów. To niezwykle ważne w przypadku osób starszych, mających problemy z poruszaniem się, a także małych dzieci.
Poza tym dom o jednej kondygnacji jest nieco łatwiej utrzymać w czystości, zwłaszcza, jeśli projekt nie uwzględnia udogodnień w postaci np. odkurzacza centralnego czy też dwóch łazienek.
Dodaj komentarz