zasłony na lato

Jakie zasłony okienne wybrać na lato?

Opublikowano: 1 czerwca 2021

Lato to dobry czas na zmianę zasłon do salonu i sypialni. Zobacz, dlaczego letnie zasłony okienne powinny różnić się od zimowych. Podpowiemy Ci też, gdzie najlepiej sprawdzą się zasłony z bawełny, mikrowłókna i tkaniny typu blackout.

Zasłony na lato do sypialni – postaw na blackout

Sezon letni to czas, kiedy szczególnie mocno trzeba zadbać o zasłony do sypialni. W czerwcu i lipcu słońce wschodzi bardzo wcześnie – źle dobrane zasłony mogą utrudnić spanie. Podobnie ciężko będzie zdrzemnąć się w ciągu dnia, jeśli zasłony nie będą w stanie zatrzymać promieni słonecznych.

Dobrym wyborem na zasłony do sypialni na lato są te uszyte z tkaniny typu blackout, która zatrzymuje blisko sto procent promieni słonecznych. Zasłony tego typu nie muszą być czarne ani ciemne. Za właściwości tkaniny nie odpowiada ciemny kolor, ale odpowiedni splot nici, dlatego zasłony blackout mogą być w dowolnym kolorze, nawet białym.

Zasłony na lato do salonu – stylowe kwiaty i lekkie tkaniny

Kwiatowe wzory na zasłonach do salonu to bardzo dobry wybór na lato. Kwiaty nieodmiennie kojarzą się z tą porą roku. Można dobierać je do dekoracyjnych dodatków we wnętrzu lub zainspirować się kwiatami widzianymi za oknem. Jeśli np. w ogrodzie kwitną róże, warto powiesić zasłony w pączki róż w salonie, zwłaszcza tym w stylu angielskim.

W lecie w salonie powinny królować lekkie tkaniny. Dobrym wyborem jest bawełna – cienka, przewiewna, delikatnie poruszająca się pod wpływem wiatru.

Osoby, które nie przepadają za prasowaniem długich i szerokich zasłon, mogą postawić na żakard. Zasłon żakardowych nie trzeba prasować. Wystarczy powiesić je na oknie lekko wilgotne, rozprostują się w czasie schnięcia.

Zasłony na lato do kuchni – cienkie mikrowłókno i jasne kolory

W kuchni, podobnie jak w salonie, w lecie praktycznie nie zasłania się zasłon. Są raczej dekoracją, niż mają zastosowanie praktyczne. Nie znaczy to jednak, że możemy powiesić w kuchni dowolne zasłony. Ze względu na łatwość prania najlepiej postawić na zasłony z mikrowłókna, które można prać w wysokich temperaturach. Dzięki temu łatwo pozbyć się trudnych do usunięcia zapachów czy przypadkowych plam z tłuszczu.

Kuchnia to przede wszystkim strefa robocza, powinna być dobrze doświetlona. Dlatego też lepiej sprawdzą się jasne zasłony do kuchni, dyskretne, prawie niewidoczne, które nie będą robiły przytłaczającego wrażenia, ani zaciemniały pomieszczenia. Zasłony najlepiej dobrać do frontów szafek, a jeśli te są ciemne – postawić na zasłonki w kolorze ścian.

Zasłony na lato – czy muszą pasować do firan

Zasłony na lato to dekoracja sezonowa, już jesienią będziemy sięgać po grubsze i cieplejsze. Stąd często pojawia się pytanie, czy zasłony na lato muszą pasować do firan? Odpowiedź jest jednoznaczna: muszą. Źle dobrane firany zrobią bardzo złe wrażenie i zaburzą aranżację wnętrza.

Gładkie firany i zasłony jak najbardziej do siebie pasują. Jeśli jednak stawiamy na zdobione firany, zasłony powinny być jednolite i odwrotnie.

Osobno trzeba potraktować kwestię koloru. Do białych firanek pasują każde zasłony. Jeśli jednak decydujemy się na kolorowe firany, zasłony powinny być do nich dopasowane. Złota zasada głosi, iż kolorowe firany i zasłony powinny mieć jednolitą kolorystykę, przy czym firany powinny być o przynajmniej dwa tony jaśniejsze.

Stylowe zasłony do salonu na lato można znaleźć w sklepie: https://alena-firany.pl/zaslony.html.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kinkiety zewnętrzne
Oświetlenie to bardzo istotny element w architekturze i aran...
panele ścienne 3D
Lamele to najmodniejszy dodatek aranżacyjny, z pomocą któreg...
meble ogrodowe
Ogród to miejsce, w którym można wypocząć i zrelaksować s...
Ogrzewanie promiennikami podczerwieni
Grzejnik zewnętrzny na podczerwień należy do rodziny grzejni...
fototapety dla dzieci
Gdy na świat przychodzi dziecko, maluch wyrasta z ni...