Jazda samochodem nocą

Jazda samochodem nocą – o czym należy pamiętać?

Opublikowano: 14 maja 2021

Decydując się na jazdę w nocy, należy mieć na uwadze kilka niezwykle istotnych kwestii, które sprawią, że podróż będzie nie tylko przyjemniejsza, ale przede wszystkim bezpieczna. Jeżeli konieczność nocnego podróżowania zachodzi często, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które pozwolą uniknąć różnego rodzaju problemów. Jak zatem jeździć samochodem po zmroku?

Jazda samochodem nocą – najważniejsze informacje

Jazda samochodem nocą może w niektórych sytuacjach okazać się koniecznością nawet dla osób, które nie lubią prowadzić o tej porze. Najlepszym tego przykładem jest chociażby powrót z rodzinnej uroczystości, czy też droga powrotna z wakacyjnego wyjazdu, która – wskutek różnego rodzaju okoliczności – uległa znacznemu przedłużeniu.

Należy pamiętać, że ciemność znacząco ogranicza pole widzenia każdego człowieka. To jednak nie wszystko, albowiem kierowca z czasem staje się coraz bardziej zmęczony, co także wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli jest to więc możliwe, dobrym rozwiązaniem jest robienie regularnych przerw w podróży, na przykład co dwie godziny.

Według specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego po dwóch godzinach nieprzerwanej jazdy samochodem w warunkach nocnych kierowca zaczyna popełniać błędy podobne do tych, które przydarzają się kierującemu mającemu we krwi 0,5 promila alkoholu. Sygnałami, które dają znać o narastającym zmęczeniu, są ziewanie, czy też trudności z utrzymanie stałego toru jazdy. Jeżeli kierowca zaobserwuje je u siebie, wówczas powinien zatrzymać się i najlepiej wysiąść na chwilę z pojazdu.

Co z prędkością w czasie podróży nocą?

Doświadczenie kierowcy doskonale wiedzą, że prędkość powinna być zawsze dostosowana do warunków panujących na drodze. W przypadku jazdy samochodem nocą należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, którym jest widoczność. Jeżeli bowiem brak jest latarni oświetlających drogę, kierowca widzi wyłącznie to, co znajduje się w zasięgu świateł jego pojazdu. Wówczas będzie on mógł szybko zareagować w razie pojawienia się jakiejś przeszkody na jezdni. Należy bowiem liczyć się z tym, że w nocy na drogach biegnących przez lasy oraz łąki mogą pojawić się dzikie zwierzęta. Zderzenie z dzikiem, jeleniem, czy też łosiem może być tragiczne w skutkach.

Planowanie podróży samochodem nocą

Niektórzy kierowcy, zwłaszcza młodsi wiekiem, lubią nocną jazdę ze względu na zdecydowanie mniejszy ruch na drogach. Faktycznie w nocy znacznie mniej ludzi podróżuje, przez co dojazd do celu może zająć mniej czasu niż za dnia.

Wybierając się nocą samochodem w dalszą podróż, warto zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia. Oprócz tego dobrze jest mieć ze sobą muzykę, która nie pozwoli zasnąć. Ponadto istotną kwestią jest planowanie przerw. Najlepiej zrobić to przed podróżą, przejrzeć mapę planowanej trasy i sprawdzić, gdzie dokładnie można by się zatrzymać na chwilę, aby odpocząć.

Przed wyruszeniem w trasę warto również sprawdzić stan techniczny samochodu. Najważniejszą kwestią jest sprawność oświetlenia. Warto zabrać ze sobą zapasowe żarówki, które mogą być przydatne w czasie ewentualnej awarii. Należy również zadbać o czystość lamp oraz szyb. Wszelkie zabrudzenia mogą bowiem pogorszyć widoczność.

AutoVIPek

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...